2 – 2415\10
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2010 року Вишгородський районний суд Київської області:
головуючого Л.А. Толкачової
при секретарі Л.В.Духота
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації Київської області, про зобов’язання виплатити недоотримані суми щомісячної доплати працюючому в зоні посиленого радіологічного контролю, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації Київської області, про визнання неправомірними дій та зобов’язати здійснити виплату недоотриманої суми доплати працюючому, який проживає і працює в зоні посиленого радіологічного контролю, за період з 2007 року.
У судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги, просив задовольнити з викладених у позові підстав.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що йому відповідно до статті 39 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі – Закон №796-ХІІ) як працюючому в зоні посиленого радіологічного контролю має виплачуватися доплата до заробітної плати у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Проте, вказана доплата виплачувалася органом соціального захисту населення у розмірах, що визначалися не на підставі Закону №796-ХІІ, а у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 ?ро компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ”, якій є значно меншим, ніж установлений законом, а тому це призвело до порушення права позивача.
Представник відповідача позову не визнала, заперечення проти позову надала судді в письмовій формі. Заперечення обґрунтовуються тим, що виплата доплати позивачу за роботу в зоні посиленого радіологічного контролю здійснювались відповідачем в розмірах, визначених на підставі Закону - №796-ХІІ з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836, а також того, що здійснення соціальних виплат неодноразово зупинялося законами про Державний бюджет України.
Відповідач наполягає на тому, що здійснював виплати на користь позивача доплати за роботу і проживання в зоні посиленого радіологічного контролю в порядку і розмірах, передбачених чинним законодавством. Районні управління праці і соціального захисту населення не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір компенсаційних виплат громадянам, тому у відповідача не було законних підстав проводити доплати позивачу в іншому розмірі, ніж це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 №836. таким чином, дії відповідача відповідають чинному законодавству, тому підстави для визнання дій відповідача незаконними відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Позивач є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофо 4-ї категорії, а також працює і проживає на території зони посиленого радіологічного контролю, що підтверджується посвідченням громадянки, яка постійно проживає або працює на території зони посиленого радіологічного контролю, копією паспорту, копією трудової книжки, довідкою про доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення. Ці факти не заперечуються відповідачем.
У період з 2007 року позивачу здійснювалась виплата доплати за роботу в зоні посиленого радіологічного контролю у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 ?ро компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Виплата коштів здійснювалась відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року №936 ?ро затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” через Вишгородська районна санітарно – епідеміологічна станція.
Відповідно до статті 39 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (у редакції Закону від 06.06.1996 року №230/96-ВР) громадянам, які працюють у зоні посиленого радіологічного контролю, провадиться доплата у розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Пунктом 20 Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2000 року №987 (діяв до 20.09.2005 року), а також пунктом 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов’язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.09.2005 року (діє на цей час), передбачено, що виплата доплат, компенсацій, допомоги проводиться управлінням праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій працюючим громадянам за місцем їх реєстрації.
Таким чином, орган Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації є належним відповідачем у даній справі.
Доплата громадянам, які працюють і проживають в зоні посиленого радіологічного контролю, виплата, якої передбачена статтею 39 Закону №796-ХІІ, є різновидом державної соціальної допомоги. Вимоги позивач, що випливають з права на отримання такої допомоги, мають захищатися судом з урахуванням правил, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, щодо строків звернення до суду за захистом порушеного права.
Загальновизнаним є правило, згідно з яким сутність змісту Основного Закону в жодному разі не може бути порушена. Конституційний принцип правової держави вимагає від неї утримуватися від обмеження загальновизнаних прав і свобод людини і громадянина, в тому числі прав осіб, постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи на отримання ними соціальних виплат.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов’язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, (про що зазначено у рішеннях № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року та № 6-рп від 9 липня 2007 року), від 22 травня 2008 року № 10-рп, від 27 листопада 2008 року № 26-рп), і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать і особи, які стали інвалідами від захворювання, пов’язаного із наслідками Чорнобильської катастрофи, та яким призначається пенсія за спеціальним законом.
В рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів статтею 22 Конституції України не допускається.
Виходячи з вищевикладеного, суд не може присудити позивачу конкретну суму, оскільки це призведе до безпідставного стягнення з відповідача коштів, що вже були ним виплачені, тому в цій частині позову задоволенню не підлягає. З метою захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов’язати позивача здійснити перерахунок і виплату заборгованості за доплатою особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи за період, вказаний у судовому рішенні.
На підставі викладеного та керуючись статтями 212- 215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації Київської області, про зобов’язання виплатити недоотримані суми щомісячної доплати працюючому в зоні посиленого радіологічного контролю, - задовольнити частково.
Визнати відмову Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації Київської області, у виплаті ОСОБА_1 доплати як працюючому в зоні посиленого радіологічного контролю згідно ст. 39 Закону № 3054 – ІІІ- неправомірною.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Вишгородської районної державної адміністрації зробити перерахунок ОСОБА_1 недоотриманих доплат працюючому в зоні посиленого радіологічного контролю з 09 липня 2007 по 31 грудня 2007 року, та з 22 травня 2008 року по вересень 2010 року відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Київської області протягом 10 днів з дня складання рішення у повному обсязі шляхом подання заяви про її оскарження та протягом 20 днів після цього апеляційної скарги.
Суддя