БЕРШАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 2-808/2010 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 серпня 2010 року м. Бершадь
Бершадський районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Глушка І.В.,
за участю секретаря Янчука О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бершадь цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі Вінницької області про визнання дій протиправними, суд –
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд із цим позовом стверджуючи, що відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» вона відноситься до категорії громадян з правовим статусом «діти війни» і відповідно ст. 6 цього Закону має право на щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. Посилаючись на те, що таке підвищення до пенсії з 01.01.2006 року по 30.07.2010 року їй не виплачувалось, просить визнати незаконною бездіяльність відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі Вінницької області та зобов’язати відповідача, з урахуванням ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», нарахувати та забезпечити їй виплату, як дитині війни щомісячної соціальної допомоги, а саме в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2006 року по 30.07.2010 року.
В судове засідання позивач не з’явилася, проте подала заяву в якій підтримала свій позов і просить його задовольнити, а справу розглянути без її участі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, проте подав заперечення, відповідно до якого позов не визнав і пояснив, що при визначенні права на пенсію, Управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі Вінницької області керується Законом України «Про соціальний захист дітей України» від 18.11.2004 року. Згідно ст.6 цього Закону «дітям війни» пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Відповідно до ст. 7 фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Порядок обчислення пенсій та підвищень, передбачених Законом України „Про соціальний захист дітей війни" здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", єдиного нормативно-правового акту, який регулює дані відносини.
Відповідно до ч. 2 ст.95 Конституції України виключно Законом про Державний Бюджет визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Згідно п.п. 3, 4 ст. 22 Бюджетного кодексу України, управління отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у Законі про державний бюджет України чи рішення про місцевий бюджет. Статтею 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що управління Пенсійного фонду може здійснювати з бюджету будь-які бюджетні зобов'язання та платежі лише за наявності відповідного бюджетного призначення, які встановлюються Законом про Державний бюджет.
Стаття 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни " згідно з якою дітям війни виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни що діє, але як видно зі змісту даної норми Закону не передбачає яким саме органом (Пенсійним фондом України або іншим органом), за рахунок яких коштів і джерел та в якому процедурному порядку здійснюється призначення та виплата підвищення пенсії.
Стаття 7 вищевказаного Закону трактує: „Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України ".
Тобто Законом України „Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що фінансування виплат по даному Закону проводиться із Державного бюджету України, який затверджує Верховна Рада України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України , який затверджує Кабінет Міністрів України.
Пенсійний фонд України діє на підставі Положення „Про Пенсійний фонд України ", здійснює свої повноваження на підставі п. 15 Положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Управління ПФУ у Бершадському районі здійснює свої повноваження по ефективному використанню коштів Пенсійного фонду України. Реалізація нормативних приписів і пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибуткової частиною бюджету ПФ джерел і відповідно до конкретних-напрямків витратної частини бюджету Пенсійного
фонду України, бюджет ПФУ щорічно затверджується Кабінету Міністрів України.
П.9 Положення „Про Пенсійний фонд України " визначає вичерпний перелік напрямів використання коштів ПФУ, які використовуються виключно за призначенням і вилученню не підлягають.
Дослідивши наявні у справі матеріали і давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов обґрунтований, але підлягає до задоволення частково із наступних підстав:
Судом встановлені такі факти:
ОСОБА_1 згідно ст.1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” є дитиною війни, про що має відмітку в пенсійному посвідченні.
Статтею 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 19 грудня 2006 року N 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік", зокрема пунктом 12 статті 71, було зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та статтею 111 установлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року N6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) визнані неконституційними положення пункту 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" щодо зупинення дії на 2007 рік статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, із 1 січня по 9 липня 2007 року до спірних правовідносин застосуванню підлягали приписи статті 111 Закону України від 19 грудня 2006 року N 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік" як такі, що прийняті пізніше в часі, у зв'язку з чим мали пріоритет порівняно зі спеціальною нормою - статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".
Після прийняття Конституційним Судом України вказаного Рішення знову почали діяти положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", тобто з часу прийняття цього Рішення відновлено право на підвищення пенсії на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Законом України від 28 грудня 2007 року N 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та статтю 6 цього Закону викладено в такій редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, які передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність як іншим учасникам війни. Зазначені зміни набрали чинності з 1 січня 2008 року.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) зміни щодо розміру пенсії дітям війни визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Таким чином, із 1 січня по 21 травня 2008 року застосуванню до спірних правовідносин підлягали приписи Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Ураховуючи положення Конституції України щодо дії нормативно-правових актів у часі, положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у редакції цього Закону від 18 листопада 2004 року N 2195-IV, поновили свою дію з 22 травня 2008 року.
Статтею 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей війни” залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Враховуючи, що відповідач у період 2007-2009р. неправомірно виплачував таку допомогу в розмірі, який визначався нечинною нормою, відтак, дії відповідача слід визнати незаконними та зобов”язати провести перерахунок призначеної позивачу щомісячного підвищення до пенсії як „дитині війни”, виходячи з того, що така має визначатись у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Позовні вимоги щодо зобов`язання відповідача щодо перерахунку недоотриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, у період з 2007р. по 2009р. слід задовольнити частково, відмовити в задоволенні позову за період з 01.07.2007р. по 08.07.2007р. та з 01.01.2008р. по 21.05.2008р. у зв`язку з його безпідставністю, задовольнити позов про перерахунок та виплату недоотриманої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни, за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 30.07.2010 р.
Крім того, у зв’язку із пропуском строку звернення до суду і відсутністю поважних причин для його поновлення, суд вважає за необхідне у задоволенні позовних вимог в частині зобов’язання відповідача, з урахуванням ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», нарахувати та забезпечити позивачеві виплату, як дитині війни щомісячної соціальної допомоги, а саме в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за 2006 рік – відмовити.
На підставі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», п.12 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", Закону Укрїни "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік”, рішень Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 та від 22.05.2008р. №10-рп/2008, керуючись ст.ст. 10, 15, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Бершадському районі Вінницької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України у Бершадському районі Вінницької області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоотриману щомісячну державну соціальну допомогу дітям війни, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 09.07.2007р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 30.07.2010 р.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня його оголошення до апеляційного суду Вінницької області через Бершадський районний суд.
Суддя
- Номер: 2-808/10
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-808/10
- Суд: Пирятинський районний суд Полтавської області
- Суддя: Глушко Ігор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.08.2015
- Дата етапу: 13.08.2015
- Номер: 2-808/10
- Опис: про визнання протиправною бездіяльність УПФУ в Талалаївському районі та зобов'язання здійснити нарахування і виплату доплати до пенсії дітям війни
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-808/10
- Суд: Талалаївський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Глушко Ігор Володимирович
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.06.2010
- Дата етапу: 26.08.2010