Судове рішення #11242978

      Спр.№ 2-394/10                                         Копія:                                                    

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

 

    20 серпня  2010 року                                     м. Щорс

Щорський районний суд Чернігівської області

в складі: головуючого-судді Шаповал З.О.

при секретарі                          Скорій Л.О.,

 

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Щорсі  цивільну справу за позовом  ОСОБА_1 до  управління Пенсійного Фонду України в Щорському районі Чернігівської області про зобов’язання провести перерахунок з 2007 року по травень 2010 року державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком,  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі  50 %  мінімальної пенсії за віком,  виходячи з мінімальної пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні  2010 року позивач ОСОБА_1  звернувся до суду з позовом до  управління Пенсійного Фонду України в Щорському районі Чернігівської області про зобов’язання провести перерахунок з січня  2007 року по травень 2010 року державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком,  додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі  50 %  мінімальної пенсії за віком,  виходячи з мінімальної пенсії за віком, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, інваліду 3 групи.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що  він  є інвалідом 3-ї групи внаслідок захворювання, пов’язаного з участю в ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Державна пенсія нараховується йому Управлінням Пенсійного фонду України (УПФУ) в Щорському районі.

   В ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (від 28.02.1991р. № 796-ХІІ), пенсія особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, встановлюється в вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Цим же Законом ст. 50 встановлено, що йому, як особі, віднесеній до І категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровію, в розмірі по 3 групі інвалідності 50 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 4 ст. 54 цього ж Закону передбачено, що ... у всіх випадках пенсія інвалідам, у яких встановлений зв’язок захворювання з роботами по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, не повинна бути нижче: по третій групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

В зв’язку з тим, що розмір фактично виплачуваної пенсії був нижче встановленого рівня,   в травні 2010 року він звернувся до Управління пенсійного фонду України в Щорському районі з заявою про перерахунок пенсії, в чому йому було відмовлено, посилаючись на те, що обчислення пенсії здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».

Вважає, що дії Управління Пенсійного фонду України в Щорському районі є неправомірними.

Заперечуючи проти задоволення позову відповідач посилається на те, що він не мав права проводити зазначені виплати позивачу у розмірах, про які він зазначає, посилаючись на те, що позивач не є суб’єктом правовідносин, які регулює Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, оскільки пенсія йому призначена згідно Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Позивачу виплачується пенсія виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком відповідно до нормативних актів, які діяли до набрання чинності Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, тобто до 1 січня 2004 року, зокрема ч. 3 ст. 19 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, ч. 3 ст. 4 Закону України “Про мінімальний споживчий бюджет”, ст. ст. 17, 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії”, постанов Кабінету міністрів України.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Статтею 9 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 796-ХІІ від 28.02.1991 року визначено, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.

Держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що визначено ст. 13 вказаного Закону.

Статтею 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" 796-ХІІ від 28.02.1991 року передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'я, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 50 вказаного Закону визначено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи - у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Як передбачено статтею 53 Закону № 796-ХІІ від 28.02,1991 року, виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Відповідно до статті 54 вищевказаного Закону, якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до 1 категорії, та у зв'язку із втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів III групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно довідки МСЕ-ЧНВ № 302124 року позивач є інвалідом 3 групи безстроково, захворювання позивача пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Чернігівською обласною державною адміністрацією позивачу видано посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 1).

Згідно посвідчення Щорського районного управління праці та соціального захисту населення позивач є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війно – інвалідів війни.

В зв'язку з цим, на позивача поширюється дія статей 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і він як інвалід 3 групи, учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесений до категорії 1 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання пенсії по інвалідності на підставі ст. 54 Закону № 796-ХІІ та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 цього Закону,

Згідно пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107Л/І від 28.12.2007 р. статтю 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено в новій редакції: «Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інвалідам 3 групи, у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність". Також в новій редакції викладено ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: „У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року: по 3 групі інвалідності - 180 процентів  прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність".

      Позивач в березні 2010 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Щорському   районі Чернігівської області з письмовою заявою щодо проведення перерахунку його пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В листі начальник управління Пенсійного фонду України в Щорському районі Чернігівської  вказує, що рішенням Конституційного Суду України визнано такими, що не відповідають Конституції України, положення ст. 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II „Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III „Прикінцеві положення" Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів". Разом з тим рішення про відновлення дії законодавчих актів України у редакції, чинній до внесення змін до них, Верховною Радою України не приймалось. Порядок обчислення пенсій та підвищень до них, передбачених вищезазначеними законодавчими актами, залишився неврегульованим. Тому у 2008 році обчислення пенсії та підвищень, передбачених Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян".

Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, визнано такими, що .не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7. пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу-II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Положення визнані неконституційними втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

Враховуючи зазначене вище рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, суд прийшов до висновку про необхідність застосовувати при розгляді даного спору попередню редакцію статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", згідно якої особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам 3 групи - у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, а також попередню редакцію ст. 54 вказаного Закону, згідно якої у всіх випадках розміри "пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 року : по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Згідно ч. 2 ст. 19, ч. З ст. 22 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого-самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.  

Відповідачем в судове засідання не надано суду доказів та не доведено правомірності свого рішення щодо не здійснення перерахунку позивачу пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Посилання сторони відповідача на те, що обчислення пенсій та підвищень позивачу здійснюється згідно постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року, судом не може бути прийнято до уваги та враховано як підставу не здійснення перерахунку позивачу пенсій, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду 3 групи, виходячи з наступного.

Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року № 523. Ця постанова є чинною, її положення стосовно критеріїв обчислення .розмірів пенсій відповідають змісту статей 50, 54 Закону України № 796-ХІІ від   28.02.1991 року.

Натомість, в пунктах 4, 6 постанови від 28,05.2008 року № 539 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" та в підпункті 2 пункту І постанови № 654 від 16.07.2008 року „Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян" Кабінет Міністрів України установив порядок та розміри виплати пенсій, в тому числі розміри, яких повинні досягнути пенсії зазначеної категорії осіб, усупереч положенням статей 50, 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Однак, виходячи із загальних засад пріоритету закону над підзаконними актами, слід визнати, що при розрахунку державної та додаткової пенсії спід виходити з положень ст. ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", які передбачають підстави, умови призначення та розмір державних пенсій позивачу, оскільки постанови Кабінету Міністрів України, за своєю юридичною природою, є підзаконними нормативними актами, мають меншу юридичну силу і не можуть змінювати положення, визначені Законом.

Слід зазначити, що на законодавчому рівні не врегульовано питання визначення величини мінімальної пенсії за віком, що застосовується для обчислення підвищення пенсій категорії осіб, до яких віднесений позивач. Про те, це не може бути підставою для позбавлення позивача визначених державою соціальних гарантій та підтримки як особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Розмір мінімальної пенсії за віком, на яку мається посилання в статтях 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" при перерахунку пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначено статтею 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 28 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2008 року – 470 грн., з 01.04.2008 року – 481 грн., з 01.07.2008 року – 482 грн., з 01.10.2008 року в розмірі 498 грн..

Статтею 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» передбачено установити у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року.

Згідно ст. 52 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 01.01.2010 року – 695 грн., з 01.04.2010 року – 706 грн.,

При визначенні розміру мінімальної пенсії за віком, зазначеної в ст.ст. 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", слід виходити з положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законів України „Про Державний бюджет України на 2008 рік", „Про Державний бюджет України на 2009 рік", “Про державний бюджет України на 2010 рік” та застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з урахуванням якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Позивач просить поновити строк звернення до суду як такий, що пропущений з поважних причин.

Відповідно до ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

З 10 березня 2010 року вступив в законну силу Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов”язаних із соціальними виплатами” від 18 лютого 2010 року № 1691-УІ, відповідно до положень п. 2 розділу ІІ “Прикінцеві та перехідні положення” якого, після набрання даним Законом чинності адміністративні суди завершують розгляд справ, провадження в яких було відкрито за п. 3 ч. 1 ст. 18 КАС України. Дана категорія справ з 10 березня 2010 року має розглядатися за правилами цивільного судочинства.

 Відповідно до ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом”якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні правовідносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов”язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Однак, згідно ст. 99 КАС України, за правилами якого проводився розгляд даної категорії справ, був встановлений річний строк звернення до суду, а не позовна давність.

Таким чином, до вимог, заявлених позивачем має застосовуватися строк позовної давності, встановлений ст. 257 ЦК України.

За таких обставин, позивач не пропустив строк позовної давності при зверненні з даним позовом до суду.

Окрім того, відповідно до ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Такої заяви стороною в справі не внесено, тому позовну давність суд застосовувати не вправі.

Згідно частини 2 статті 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.  Суд має зобов”язати відповідача  провести перерахунок  позивачу з  22.05.2008 року (з моменту винесення рішення Конституційним Судом України) по 01 травня 2010 року державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, а також зробити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої протягом даного періоду.

 

Керуючись ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22, 55, 124 Конституції України, ст. ст. 257, 267 ЦК України, ст. ст. 9, 13, 49-50, 53-54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-1V від 09.07.2003 року. Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997 року «Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05,2008 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», Постановою Кабінету Міністрів України № 654 від 16.07.2008 року «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян», Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-УІ від 28.12.2007 року, Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» № 835-УІ від 26.12.2008 року, Законом України “ Про Державний бюджет України на 2010 рік”, ст. ст.   3-6, 10, 11, 15, 31, 213-215 ЦПК України,  суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Щорському районі Чернігівської області про перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю – задовольнити частково.

Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Щорському районі Чернігівської області провести перерахунок  ОСОБА_1 з  22.05.2008 року по 01 травня 2010 року державної пенсії в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком, а також зробити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої протягом даного періоду

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення,  можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

    Суддя -   Шаповал З.О.

З оригіналом згідно.

Суддя Щорського районного суду

Чернігівської області                                      З.О. Шаповал  

  • Номер: 22-ц/817/1066/19
  • Опис: за заявою ТОВ "Фінансова компанія "ВЕСТА" про заміну сторони у справі , шляхом заміни стягувача його правонаступником
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-394/10
  • Суд: Тернопільський апеляційний суд
  • Суддя: Шаповал Зоя Олексіївна
  • Результати справи: скасовано повністю
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 04.10.2019
  • Дата етапу: 13.11.2019
  • Номер: 6/591/98/20
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-394/10
  • Суд: Зарічний районний суд м. Сум
  • Суддя: Шаповал Зоя Олексіївна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Залишено без руху
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.03.2020
  • Дата етапу: 05.03.2020
  • Номер: 6/591/238/20
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-394/10
  • Суд: Зарічний районний суд м. Сум
  • Суддя: Шаповал Зоя Олексіївна
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 26.08.2020
  • Дата етапу: 26.08.2020
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація