ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2010 р. Справа № 2-а-3435/10/0270
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Чудак Олеся Миколаївна, розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи
за позовом: прокурора Староміського району м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до: Відкритого акціонерного товариства бази матеріально-технічного постачання "Вінницяцукорпостач"
про: стягнення штрафу
ВСТАНОВИВ :
27 серпня 2010 року прокурор Староміського району м. Вінниці в інтересах держави в особі Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся в суд з позовом до Відкритого акціонерного товариства база матеріально-технічного постачання “Вінницяцукропостач” (ВАТ БМТП “Вінницяцукропостач”) про стягнення штрафної санкції в розмірі 17200 грн.
Зазначив, що згідно із статтею 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” та пунктом 1 глави 7 розділу V Положення “Про розкриття інформації емітентами цінних паперів” річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
В порушення наведених положень, ВАТ БМТП “Вінницяцукропостач” річну інформацію за 2009 рік не опублікувало в офіційних друкованих виданнях у зв’язку з чим, уповноваженою особою Комісії складено акт №138-ВІ від 23 червня 2010 року.
За результатами розгляду цього акта 01 липня 2010 року уповноваженою особою позивача винесено постанову №136-ВІ про застосування до ВАТ БМТП “Вінницяцукропостач” штрафних санкцій у вигляді накладення штрафу у розмірі 17200 грн.
Посилаючись на те, що по даний час штрафна санкція в дохід Державного бюджету України добровільно не сплачена, постанова про її застосування відповідачем в установленому законом порядку не оскаржена, тобто, фактично наявні підстави ухилення від відповідальності та порушення при цьому економічних інтересів держави, - прокурор просив стягнути з відповідача 17200 грн. в судовому порядку.
Оскільки сума позову ґрунтується на рішенні суб’єкта владних повноважень, щодо якого завершився встановлений строк оскарження, судом в порядку статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) при розгляді даної справи застосовано скорочене провадження.
Так, ухвалою суду від 30.08.2010р., яку згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення відповідач отримав 17.09.2010р. (а.с. 16), останньому встановлено строк для подачі заперечень проти позову. Також слід зазначити, що ухвала направлена відповідачу за адресою, яка значиться в ЄДРПОУ (довідка станом на 19 серпня 2010 року - а.с.13), відповідно до частини восьмої статті 35 КАС України, якою передбачено, що вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, суд вважає, що ухвала про відкриття скороченого провадження була вручена відповідачу. Відтак, суд здійснив усіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної справи. В десятиденний термін з дня одержання ухвали товариство своїм правом заперечити проти позовних вимог не скористалось, хоча і заяви про визнання позову через канцелярію суду теж подано не було.
За даних обставин справа розглянута судом в порядку скороченого провадження за наявними в ній доказами в межах строку, визначеного пунктом 3 частини 5 статті 183-2 КАС України.
Дослідивши надані позивачем матеріали, а також оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Згідно з відомостями витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ВАТ БМТП “Вінницяцукропостач” станом на 20 серпня 2010 року зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код 00388636, юридична адреса: вул. Жовтнева, 54, смт. Вороновиця, Вінницький район, Вінницька область, 23252 (а.с.13).
Відповідач є емітентом цінних паперів, який має обов’язки, визначені статтею 40 Закону України “Про цінні папери та фондового ринку” від 23 лютого 2006 року №3480-IV (Закон №3480) та пунктами 1, 5 глави 7 розділу V Положення “Про розкриття інформації емітента цінних паперів” затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року №1591, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2007 року за №97/13364 (Положення №1591).
Станом на 23 червня 2010 року в порушення вказаних правових вимог, ВАТ БМТП “Вінницяцукропостач” річну інформацію за 2009 рік не опублікувало в офіційних друкованих виданнях.
У зв’язку з цим Вінницьким ТУ ДКЦПФР 23 червня 2010 року проведена перевірка.
За результатами перевірки головним спеціалістом відділу корпоративних фінансів та звітності учасників ринку цінних паперів Л.П.Левчук складено акт №138-ВІ, яким встановлено порушення ВАТ БМТП “Вінницяцукропостач” Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” та Положення “Про розкриття інформації емітента цінних паперів”(а.с.7).
Один примірник акта надісланий відповідачу поштовим відправленням, про що свідчить реєстр рекомендованих листів Вінницького ТУ ДКЦПФР за червень 2010 року та фіскальний чек відділення зв’язку (а.с.8, 8 на звороті).
01 липня 2010 року начальник Вінницького ТУ ДКЦПФР Л.Р.Іванов розглянув справу про правопорушення на ринку цінних паперів і на підставі акта від 23 червня 2009 року №138-ВІ виніс постанову №136-ВІ про застосування до ВАТ БМТП “Вінницяцукропостач” штрафних санкцій в сумі 17200 гривень (а.с.5), яку згідно з реєстром рекомендованих листів Вінницького ТУ ДКЦПФР за липень 2010 року направлено відповідачу (а.с.6, 6 на звороті).
Оскільки сума фінансової санкції ВАТ БМТП “Вінницяцукропостач” так і не була сплачена, то про примусове її стягнення прокурор Староміського району м. Вінниці звернувся до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що згідно із абзацом 2 статті 1 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Відповідно до статті 3 цього ж Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
- прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
- регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;
- видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
- заборона та зупинення на певний термін (до одного року);
- професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
- реєстрація випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів;
- контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів та інформації про випуск цінних паперів, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;
- створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
- контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
- встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
- контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
- контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
- проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів згідно із статті 5 Закону №448 здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, яка є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (ст. 6 Закону №448).
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, у відповідності із пунктом 14 статті 8 Закону №448, зокрема, має право накладати штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” від 23 лютого 2006 року №3480-ІV (Закон №3480) регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік (ч. 2 ст. 40 Закону №3480).
Частина 4 ст. 40 Закону визначає, що річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) відповідно до частини шостої статті 40 Закону № 3480 встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.
Відповідно до пункту 1 глави 7 розділу V цього Положення, розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії. Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Згідно зі статтями 8, 11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” та положень Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати штрафні санкції та інші санкції на юридичних осіб за порушення чинного законодавства на ринку цінних паперів.
Статтею 12 цього ж Закону визначено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів. Зокрема встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Якщо під час проведення перевірки уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку проводилось вилучення документів, які підтверджують факт порушення, до акта про правопорушення додаються копії цих документів та копія протоколу про вилучення цих документів.
Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Відповідно до розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року №2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за №120/14811, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше як через 15 днів з дати отримання нею постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу центрального апарату Комісії (відповідного підрозділу територіального органу Комісії). У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.
Частиною 3 статті 11 Закону №448 також закріплено, що штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Враховуючи те, що ВАТ БМТП “Вінницяцукропостач” постанову Вінницького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів від 01 липня 2010 року №136-ВІ у встановленому порядку не оскаржило, внаслідок чого вона на момент розгляду справи є чинною та такою, що підлягає виконанню, а також те, що в порушення вимог розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, штраф протягом 15 днів з дати отримання постанови про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів не сплатило, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими та такими, що підлягають повному задоволенню.
Слід також зазначити, що несплата фінансової санкції тягне за собою ненадходження коштів до Державного бюджету України та ставить під загрозу своєчасне виконання державною економічних, соціальних, політичних й інших функцій та суттєво порушує інтереси держави, що покладає на прокуратуру обов’язок представництва, як це передбачено статтею 121 Конституції України.
Згідно статті 36-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, підставою представництва у суді інтересів держави - наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Відповідно до статті 60 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.
Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Враховуючи те, що вимоги прокуратури та Вінницького територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, суд вважає за доцільне позов задовольнити.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Крім того, відповідно до положень ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови, прийняті в порядку скороченого провадження.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства база матеріально-технічного постачання “Вінницяцукропостач” (вул. Жовтнева, 54, смт. Вороновиця, Вінницький район, Вінницька область, 23252, код ЄДРПОУ 00388636) на користь Державного бюджету України (державний бюджет –Вінницький район, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106, банк одержувач ГУДКУ у Вінницькій області, МФО 802015, р/р 31119106700071, код ЄДРПОУ 34701209) 17200 грн. (сімнадцять тисяч двісті гривень) штрафної санкції.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України
Суддя Чудак Олеся Миколаївна
05.10.2010