Судове рішення #11238466

Справа № 2-а-1192/2010 р.

                                                                       

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

4 жовтня 2010  року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

                             

          головуючого - судді               Демчика Р.В.

          при секретарі                           Васильченко О.Ю.

                                                                                           

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в м. Сміла  справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сміла Черкаської області про визнання  незаконною бездіяльності та стягнення  недоплаченої щомісячної державної допомоги як «Дитині війни», -

встановив:

ОСОБА_1  звернувся в суд з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сміла Черкаської області в якому просить визнати протиправними дії управління ПФУ в м. Сміла Черкаської області щодо відмови у проведенні нарахування та виплати йому державної соціальної підтримки «дітям війни» у вигляді підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року та з 1 січня 2010 року по 30 вересня 2010 року та зобов’язати управління ПФУ в м. Сміла Черкаської області здійснити перерахунок та виплату йому підвищення до пенсії у відповідності до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, визначеної за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року та з 1 січня 2010 року по день винесення постанови по справі.

В судове засідання позивач не з'явився, надіслав до суду заяву в якій вказує, що позовні вимоги підтримує справу просить розглянути без його  участі.

  Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надіслав до суду заяву в якій просить розглянути справу без його участі, в задоволенні позову просить відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов  підлягає  до задоволення  виходячи з наступного.

З пенсійного посвідчення ОСОБА_1 вбачається, що  він  має статус «Дитина війни».

На підставі ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», який набрав чинності з 1 січня 2006 року, позивач має право на соціальну допомогу у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Статтею  111 ЗУ «Про державний  бюджет України на 2007 рік»  встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду від 9 липня 2007 року №6-рп/2007 положення  ст. 111 ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», визнані такими, що не відповідають Конституції України. Відповідні норми законів про бюджет, що втратили чинність з  дня ухвалення рішення Конституційного суду мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статтей законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, право позивача на підвищення до пенсії у 2007 році виникло з 9 липня 2007 року.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року внесено зміни до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни», зокрема статтею 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалось, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Згідно рішення Конституційного суду  №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, вказані зміни були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є  не конституційними).

Відповідно до Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, право позивача на підвищення до пенсії у 2008 році виникло з 22 травня 2008 року.

Відповідно до  ЗУ «Про державний бюджет на 2010 рік» ніяких змін до нормативних актів з приводу розміру виплат «Дітям війни» не вносилось, а отже діють норми ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18 листопада 2004 року, тобто позивачці повинна виплачуватись надбавка до пенсії як дитині війни, в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

З оглянутого листа управління Пенсійного фонду України в м. Сміла вбачається, що позивач з 1 січня 2008 року  отримував по 47 грн., з 1 квітня 2008 року по – 48 грн.10 коп., з 1 липня 2008 року по – 48 грн. 20 коп., з 1 жовтня 2008 по – 49 грн. 80 коп. року надбавки до пенсії як «Дитині війни».

Відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 1 січня – 380 грн., з 1 квітня -406 грн., з 1 жовтня – 411 гривень.

Згідно з ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становив: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня  - 498 грн.

    Відповідно до ЗУ «Про державний бюджет України на 2010 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність становить: з 1 січня -695 грн., з 1 квітня  – 706 грн., з 1 липня – 709 грн., з 1 жовтня – 723 грн.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Однак, відповідно до ч.2 ст.87 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь яким строком.

Таким чином, строк звернення до суду, встановлений ст. 99 КАС України, до даної категорії спорів не застосовується, а тому позивач має  право на перерахунок та виплату підвищення до пенсії у відповідності до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком в межах  позовних вимог.

На підставі наведеного та ст. 6 ЗУ „Про соціальний захист дітей війни”, ст. 87 ЗУ«Про пенсійне забезпечення» , ст. 9, 11, 158 - 163 КАС України, суд, -

постановив:

Позови  задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову відповідача щодо виплати ОСОБА_1 щомісячної соціальної допомоги в розмірі 30 відсотків  надбавки до пенсії як «Дитині війни».

Зобов’язати управління  Пенсійного фонду України в м. Сміла Черкаської області   нарахувати та виплатити   ОСОБА_1 недоплачену суму надбавки до пенсії з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року та з 1 січня 2010 року по 30 вересня 2010 року  в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» за виключенням вже сплачених сум.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Смілянський міськрайонний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.

         Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі її оскарження – після розгляду справи апеляційним судом, якщо вона не буде скасована.

     

           

                                                       Головуючий:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація