Судове рішення #11229844

                                                                                                                   Справа №2-685/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М        У К Р А Ї Н И

          4 жовтня 2010 року                                    Печерський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді                                                                                                 Волкової С.Я.

при секретарі                                                                                                                  Топал А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: КП “Житло-Сервіс”, про визнання дій протиправними, зобов’язання привести в попередній стан площу квартири та заборону вчиняти дії, за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про зобов’язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди,

в с т а н о в и в :

          Позивачка ОСОБА_1 звернулася  до суду із вимогами до відповідачки, просить визнати неправомірними дії ОСОБА_2 щодо самовільної реконструкції та перепланування кв.№102-103 будинку по АДРЕСА_1, зобов’язати привести в попередній стан площу зазначеної квартири, заборонити вчиняти дії щодо самовільного будівництва на даху тераси кв.№97, що прилягає до кв.№102-103 та знаходиться у будинку по АДРЕСА_1, отримання дозволів, іншої проектної документації на реконструкцію, перепланування даху тераси кв.№97. Свої вимоги позивачка ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що у серпні 2008 р. придбала кв.№97 будинку по АДРЕСА_1 та восени дізналася про здійснення її сусідкою поверхом вище будівельних робіт у кв.№102-103. З метою з’ясування обсягу та характеру будівельних робіт, що проводилися відповідачкою, зверталася до ОСОБА_2 з проханням надати інформацію щодо здійснюваних будівельних робіт та наявності у неї дозвільної документації на їх проведення, що зроблено не було. Після цього їй стало відомо, що відповідачка здійснила реконструкцію своєї квартири – об’єднала балкони з помешканням квартири, знесла несучі стіни, а також перепланування даної квартири шляхом знесення некапітальних перегородок. У зв’язку з такими протиправними діями ОСОБА_2 створено небезпеку для проживання в даному будинку, а також об’єктивну загрозу порушення її права власності та завдання шкоди. Крім цього, відповідачкою вчиняються дії щодо несанкціоновано використання даху тераси кв.№97 з метою облаштування власної тераси кв.№102-103. Так, в будинку по АДРЕСА_1 є тераси лише до шістнадцятого поверху, на сімнадцятому поверсі, де розміщена квартира відповідачки, тераси не було запроектовано та, відповідно, збудовано. Тераса кв.№97 є складовою цієї квартири та входить до її загальної площі, а також знаходиться під квартирою відповідачки та прилягає до неї. Як стало відомо, ОСОБА_2 надалі має намір здійснити самовільні будівельні роботи щодо реконструкції даху тераси кв.№97 на терасу її квартири. Такими протиправними діями вона порушує її права як власника кв.№97.

          Відповідачка ОСОБА_2, заперечуючи проти позову ОСОБА_1, звернулася до суду із зустрічним позовом про зобов’язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди, просить зобов’язати ОСОБА_1 привести в належний стан дах тераси шляхом облаштування безпечної огорожі по всьому периметру даху, стягнути 10000 грн. у відшкодування моральної шкоди. Свої вимоги ОСОБА_2 обґрунтовує тим, що покрівля тераси, що експлуатується і є дахом, влаштована із порушенням вимог чинних будівельних норм – без жодної огорожі, що спричиняє загрозу їй та членам її родини. ОСОБА_1, яка систематично відмовляє в приведенні даху тераси у відповідність до вимог будівельних норм, спричиняється їй моральна шкода.

          В судовому засіданні представники позивачки ОСОБА_3, ОСОБА_4 підтримали позовні вимоги ОСОБА_1, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просили їх задовольнити, заперечували проти задоволення вимог ОСОБА_2 з тих же підстав.

         В судовому засіданні представник відповідачки ОСОБА_5 зустрічний позов ОСОБА_2 та його підстави підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, проти задоволення вимог ОСОБА_1 заперечував з тих же підстав.

          В судове засідання третя особа: КП “Житло-Сервіс” не з’явилася, про час  і місце судового розгляду оповіщений у встановленому порядку.  

          Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 21.08.2008 р.  належить двокімнатна кв.№97 будинку по АДРЕСА_1, загальною площею 173,10 кв.м., житловою площею 49,30 кв.м., договір посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Корнелюк К.М., записано в реєстрі за №3658. Відповідачці ОСОБА_2 на підставі договору купівлі-продажу від 2.02.2006 р. належить  чотирикімнатна кв.№102-103 будинку по АДРЕСА_1, загальною площею 191,40 кв.м., житловою площею 116,90 кв.м., договір посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Щербою Л.О., записано в реєстрі за №228.

          Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін на інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

          Позивачка ОСОБА_1, звертаючись до суду із вимогами до відповідачки, не надала суду жодного доказу в обґрунтування своїх вимог, а саме: доказів про здійснення ОСОБА_2 реконструкції та перепланування належної квартири, доказів про здійснення відповідачкою будівельних робіт щодо реконструкції даху тераси кв.№97.

          Із письмових заперечень відповідачки ОСОБА_2 вбачається, що всі роботі, які вона проводила  в своїй квартирі після її купівлі у лютому 2006 р., були опоряджувальними та малярно-столярними роботами, які не вимагають отримання дозволів або погоджень будь-яких організацій, установ, співвласників будинку. У суду відсутні підстави не довіряти зазначеним поясненням відповідачки, оскільки будь-яких доказів в їх спростування в судовому засіданні добуто не було.

          Суд, враховуючи викладене, вважає необхідним в  задоволенні позову ОСОБА_1  відмовити.

          Щодо зустрічних вимог ОСОБА_2, то в судовому засіданні встановлено, що в провадженні Печерського районного суду м. Києва протягом серпня 2008 р. – травня 2010 р. знаходилась цивільна справа за позовом прокуратури Печерського району м. Києва в інтересах  держави в особі КП “Житло-Сервіс” до ОСОБА_1 про приведення площі в попередній стан. Позивач прокуратура Печерського району м. Києва пред’явив в суді позов до відповідачки ОСОБА_8 про приведення в попередній стан площі, відведеної під терасу кв.№97 та кв.№102-103 будинку по АДРЕСА_1. Свої вимоги позивач прокуратура Печерського району м. Києва обґрунтував тим, що зазначеній відповідачці належить на праві приватної власності кв.№97 будинку по АДРЕСА_1, яка здійснила переобладнання площі тераси, що належить на праві спільної сумісної власності мешканцям кв.№97 та кв.№102-103 будинку по АДРЕСА_1. Позивач прокуратура Печерського району м. Києва посилався також на рішення Печерського районного суду м. Києва від 22.02.2008 р., яким було задоволено позов ОСОБА_2 та зобов’язано ОСОБА_8 припинити самовільне будівництво на площі тераси та зобов’язано привести площу тераси до попереднього стану. В ході розгляду зазначеної цивільної справи за позовом прокуратури Печерського району м. Києва в інтересах  держави в особі КП “Житло-Сервіс” в якості відповідача було притягнуто ОСОБА_1, яка за договором від 21.08.2008 р. придбала кв.№97 будинку по АДРЕСА_1.

          Рішенням Печерського районного суду м. Києва від 12.02.2010 р., що набрало законної сили, позов прокуратури Печерського району м. Києва в інтересах  держави в особі КП “Житло-Сервіс” до ОСОБА_1 про приведення площі в попередній стан залишено без задоволення.

          При винесенні рішення суд вважав встановленим, що реконструкція площі тераси була проведена на підставі розпорядження Київської міської держадміністрації №326 від 28.02.2008 р. та прийнята в експлуатацію актом державної приймальної комісії, затвердженим розпорядженням Київської міської держадміністрації №713 від 30.06.2008 р. В ухвалі Апеляційного суду м. Києва від 6.05.2010 р., якою апеляційну скаргу прокуратури Печерського району м. Києва відхилено, зазначено, що доводи, викладені апелянтом в апеляційній скарзі, про те, що судом першої інстанції було проігноровано рішення Печерського районного суду м. Києва від 22.02.2008 р., є безпідставним, оскільки вказане рішення було постановлено щодо відповідачки ОСОБА_8, тобто постановлено щодо іншої особи і щодо інших обставин.

          ОСОБА_2 в зустрічній позовній заяві просить зобов’язати ОСОБА_1 привести в належний стан дах тераси шляхом облаштування безпечної огорожі по всьому периметру даху. Суд, враховуючи вище викладене, ту обставину, що реконструкція площі тераси кв.№97 будинку по АДРЕСА_1 проводилась у 2008 р. на підставі розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської держадміністрації) і прийнята в експлуатацію актом приймальної комісії, затвердженими розпорядженням того ж виконавчого органу, та до придбання ОСОБА_1 квартири, знаходить позовні вимоги ОСОБА_2 в цій частині необґрунтованими, такими, що не підлягають задоволенню. При цьому ані відповідачка ОСОБА_2 в зустрічній позовній заяві, ані її представник в судовому засіданні не ставляться під сумнів зазначений вище висновок державної приймальної комісії, розпорядження Київської міської держадміністрації №713 від 30.06.2008 р.  Суд звертає увагу, що відсутність виходу на терасу не залежить від того, покрита чи не покрита тераса дахом, тому, якщо сімнадцятий поверх будинку по АДРЕСА_1 не передбачає виходу на терасу, а сама тераса шістнадцятого поверху є такою, що може мати дах (покрівлю), то дах (покрівля) не може експлуатуватися. Оскільки дах тераси не може експлуатуватися мешканцями кв.№102-103 будинку по АДРЕСА_1, то у ОСОБА_1 обов’язку облаштовувати дах огорожею не виникає.

          Судом не встановлено факту заподіяння ОСОБА_2 моральної шкоди будь-якими діями ОСОБА_1, тому в задоволенні вимог ОСОБА_2 про відшкодування 10000 грн. моральної шкоди слід відмовити.

          На підставі ст.ст.10,152,177 ЖК країни, ст.ст.13,15,16,22,23,380,383,386 ЦК України, Правил користування приміщеннями і прибудинковими територіями, затверджених постановою КМ України №572 від 8.10.1992 р., Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства №76 від 17.05.2005 р., Правил забудови м. Києва, затверджених рішенням Київської міської ради №11/2587 від 27.01.2005 р.,  постанови Пленуму Верховного Суду України №4 від 31.03.1995 р. “Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди”, керуючись  ст.ст.3,4,10,11,60,88,169, 209,212-215,290 ЦПК України, суд      

в и р і ш и в :

          В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: КП “Житло-Сервіс”, про визнання дій протиправними, зобов’язання привести в попередній стан площу квартири та заборону вчиняти дії – відмовити.

          В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про зобов’язання вчинити дії та відшкодування моральної шкоди – відмовити.

          Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

          СУДДЯ

          Відмовляючи в задоволенні позову, суд виходив з того, що зміни, які проведені відповідачами внаслідок ремонту своєї квартири не є такими, що порушують будівельні та будь-які інші норми, оскільки не погіршують конструкції будинку.

          Такий висновок суду відповідає встановленим фактам та грунтується на законі.

          Судом встановлено, що кв.  

          З пояснень відповідачів та досліджених матеріалів справи вбачається, що в лютому 2006 р. під час  ремонту вказаної квартири було демонтовано перегородку між ванною кімнатою та вбиральнею та закладено дверний отвір до вбиральні.

          30.06.2006 р. у вказаній квартирі було проведено технічну інвентаризацію, за наслідками якого КП КМБТІ складено викопіювальний план, з якого вбачається, що будь-яке самовільне будівництво чи перепланування в указаній квартирі відсутнє.

          Відповідно до наказу Міністерства будівництва, архітектури та комунального господарства України від 8.02.2006 р. №42, яким  доповнено Інструкцію про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Держбуду України від 24.05.2001 р. №126,  не належить до самочинного будівництва у квартирах багатоповерхових будинків: перепланування, не пов’язані зі змінами житлової або допоміжної площ, без порушення несучих конструкцій;  збільшення житлової чи допоміжної площ за рахунок демонтування перегородок, комор, улаштування  дверних прорізів у внутрішніх некапітальних стінах; перестановка в межах призначених приміщень, обладнання.

          Крім того відповідно до ч.2 ст.383 ЦК У власник квартири може на свій розсуд проводити ремонт та зміни в квартирі, наданій йому для використання, як єдиного цілого, - за умови,   що ці зміни не приведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоповерховому житловому будинку та не порушують санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.

          На думку суду норми саме цього Закону мають пріоритетне значення при вирішенні даного спору, оскільки він не суперечить Конституції У і спрямований на захист не лише прав власника, а й сі, права яких зачіпаються при використанні вказаного виду власності.

          Оскільки позивачем в судовому засіданні не було доведено факту порушення відповідачами прав інших співвласників квартир вказаного будинку внаслідок проведення змін в квартирі, і таке   перепланування не створює загрози чи реального порушення таких прав, то суд правильно встановивши фактичні обставини справи, дав належну оцінку представленим доказам, дійшов обгрунтованого висновку про безпідставність позову.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація