ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.05.10 Справа№ 11/78
Суддя Сало І.А.
При секретарі судового засідання Боржієвській Л.А.
по справі за позовом: Стрийського міського комбінату комунальних підприємств, м.Стрий Львівської області
до відповідача: Фізичної особи –підприємця ОСОБА_1, м.Стрий Львівської області
про стягнення 8421,92грн.
В судовому засіданні взяли участь представники:
від позивача: Дармонук А.Р. –перст. згідно доручення
від відповідача: не з»явився
Стороні, яка бере участь у справі, роз’яснено зміст ст.22 ГПК України, а саме її процесуальні права та обов’язки, зокрема, право заявляти відводи.
Суть спору: Стрийський міський комбінат комунальних підприємств звернувся до господарського суду Львівської області із позовом про стягнення із Фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 8421,92грн. боргу, з яких: 5011,84грн. –основна заборгованість, 2965,00грн.-штраф, 370,87грн.-інфляційні втрати та 74,21грн.-3% річних.
Позивач позовні вимоги підтримав та наполягає на їх задоволенні.
Від здійснення технічного запису судового процесу сторона відмовилась.
Відповідач в судове засідання не з»явився, причини неявки не повідомив, хоча був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
Відповідно до статті 75 ГПК України, суд вважає за можливе розглянути справу при відсутності відповідача, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.
В процесі розгляду справи суд встановив наступне:
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на укладений між сторонами договір № 515 від 12.05.2008року про надання послуг з вивезення твердо-побутових відходів, рідких нечистот та використання сміттєзвалища.
Предметом договору є надання послуг Стрийським міським комбінатом комунальних підприємств (виконавцем за договором) за замовленням відповідача - Фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 (замовника за договором) щодо:
- вивезення ТПВ;
- вивезення рідких нечистот;
- користуванню міським сміттєзвалищем.
На виконання умов договору позивачем в період з травня 2008року по вересень 2009року здійснено вивіз ТПВ на загальну суму 5836,84грн., що підтверджується відповідними рахунками-фактурами, копії яких долучено до матеріалів справи.
Згідно п.3.1 договору замовник не пізніше 15-го числа поточного місяця сплачує на рахунок виконавця послуги за місяць у випадку вивезення планого об»єму послуг.
В разі перевищення об»єму наданих послуг, що зазначені в даному договрі, згідно акту за підписами представників сторін в договорі, дана послуга сплачується замовником згідно додаткового рахунку не пізніше 15 числа наступного місяця (п.3.2 договору).
Із врахуванням того, що повна оплата відповідачем здійснена не була, за ним числиться заборгованість в розмірі 5011,84грн.
Дану суму позивач просить суд стягнути із відповідача в примусовому порядку.
Крім суми основного боргу. Позивачем нараховано штраф в розмірі 2965,00грн., передбачений п.5.3 договору.
Також, позивач просить суд врахувати 370,87грн. інфляційних та 74,21грн.-річних за користування чужими коштами.
Таким чином, загальна сума позову складає 8421,92грн.
Дослідивши представлені суду докази, заслухавши пояснення представника сторони, суд вважає позовні вимоги підтвердженими матеріалами справи та такими що підлягають до задоволення повністю, з огляду на наступне:
Відповідно до ст.ст. 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності і справедливості.
Стаття 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
12 травня 2008року сторони уклали договір про надання послуг № 515, на підставі якого позивач з травня 2008року по вересень 2009року здійснював вивіз твердо-побутових відходів (плановий об»єм в місяць –11м.куб). Вартість наданих позивачем послуг складає 5836,84грн.
Позивачу були виставлені відповідні рахунки –фактури, які оплачені лише частково.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов»язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов»язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Абзац 1 ч.1 ст.193 ГК України встановлює, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із ст. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 610 ЦК України зазначає, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У відповідності та в межах норм цивільного та господарського законодавства України, Відповідачу згідно із умовами Договору надавалася відстрочка щодо оплати вартості отриманої продукції.
Згідно п.3.1 договору замовник не пізніше 15-го числа поточного місяця сплачує на рахунок виконавця послуги за місяць у випадку вивезення планового об»єму послуг.
В разі перевищення об»єму наданих послуг, що зазначені в даному договорі, згідно акту за підписами представників сторін в договорі, дана послуга сплачується замовником згідно додаткового рахунку не пізніше 15 числа наступного місяця (п.3.2 договору).
Проте, Відповідач на власний розсуд та ризик, оплати товару не здійснив.
Згідно ч.1 ст.202 ГК України, ст.599 ЦК України зобов'язання, зокрема, припиняються виконанням, проведеним належним чином. Відповідач свої обов'язки щодо оплати не виконав чим порушив свої обов'язки за Договором.
Відповідно до ст. 199 ГК України виконання господарських зобов»язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Згідно із ст. 229 ГК України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошових зобов’язань не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов’язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням.
Таким чином, позивач просить суд стягнути із відповідача інфляційні збитки понесені ним внаслідок невиконання відповідачем грошових зобов’язань та 3% річних за користування чужими коштами.
Окрім того, пункт 2 статті 625 ЦК України визначає наслідки прострочення боржником виконання грошового зобов'язання. По-перше, Емітент (Відповідач) повинен сплатити на вимогу кредитора (Позивача) суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення. Відповідно до статті 3 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індекс споживчих цін (індекс інфляції) обчислюється спеціальним уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
По-друге, боржник (Відповідач), який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора (Позивача) зобов'язаний сплатити йому три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Також, стаття 536 ЦК України вказує на те, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов'язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства України.
Загальними умовами виконання господарських зобов'язань є виконання їх належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони.
Також, позивач просить суд стягнути із відповідача штраф. Передбачений п.5.3 договору за прострочення в оплаті рахунків за надані послуги в розмірі 5грн. за кожен день прострочення.
Із врахуванням прострочення в оплаті 593дні –розмір штрафу складає 2965,00грн.
За правовою природою договір підряду є консенсуальним, двохстороннім і оплатним. Як консенсуальний договір він вважається укладеним з моменту досягнення сторонами згоди щодо всіх істотних умов. Двосторонній характер договору підряду зумовлює взаємне виникнення у кожної сторони прав та обов'язків.
Відповідно до п. 6 ст. 231 ГК України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Згідно ч. 3 ст. 6 ЦК України, сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі [контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК України).
Статтею 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Умовами укладеного сторонами договору (п.5.3) передбачено, що за порушення строків оплати замовник сплачує виконавцю 5грн. штрафу за кожний день прострочення.
Таким чином, підписавши договір без будь-яких зауважень, відповідач у відповідності з п.3 ст.181 ГК України, погодився з його умовами, у тому числі і застосуванням штрафних санкцій.
Відповідно до ст. 548 ЦК України, виконання зобов'язання (основного зобов'язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом.
Виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання (ст. 546 ЦК України).
Згідно ч. 1 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Згідно ч. 2 ст. 549 ЦК України, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Відповідно до ст. 624 ЦК України, якщо за порушення зобов'язання встановлено неустойку, то вона підлягає стягненню у повному розмірі, незалежно від відшкодування збитків.
Згідно вимог ст. ст. 32. 33 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
З огляду на викладене, суд задовольняє позовні вимоги повністю.
Судові витрати покласти на відповідача, оскільки спір виник з його вини.
Керуючись ст. ст. 49, 82-84, 116 ГПК України, суд,-
в и р і ш и в :
Позов задоволити повністю.
Стягнути з Фізичної особи –підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1 (інд.код НОМЕР_1) на користь Стрийського міського комбінату комунальних підприємств, вул. Нижанківського, 50, м.Стрий Львівської області (код ЄДРПОУ 05759310) 5011,84грн. основного боргу,2965,00грн.-штрафу, 370,87грн.-інфляційних втрат, 74,21грн. – річних, 102.00грн. державного мита та 236,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання судовим рішення в законної сили, в порядку ст. 116 ГПК України.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.
Суддя Сало І.А.