Судове рішення #11225177

Справа №22-8903/2010 р             Головуючий у 1 інстанції Мірошніченко Л.Є.

категорія  37                     доповідач Жданова В.С.

                      У Х В А Л А

                І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

15  липня 2010 р.                             м.Донецьк

                    Апеляційний суд Донецької області у складі :

                    головуючої  -судді Жданової В.С.,

                    суддів : Баркова В.М., Єлгазіної Л.П.

                    при секретарі  Калина О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Донецьку апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Слов»янського міськрайонного суду Донецької області від 26 квітня 2010 року в справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа  ОСОБА_3 про одержання права на спадкування разом із спадкоємцями першої черги,-

                    В С Т А Н О В И В :

Рішенням Слов»янського міськрайонного суду від 26 квітня 2010 року ОСОБА_1 відмовлено в позові до ОСОБА_2     про одержання права на спадкування разом із спадкоємцями першої черги.

    ОСОБА_1  в апеляційній скарзі, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права, просить  зазначене рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити її вимоги у повному обсязі. Зазначає на те, що за час життя спадкодавця  опікувалась ним, надавала йому допомогу та догляд, якого він потребував за станом здоров»я, тому повинна успадковувати майно нарівні із спадкодавцями першої черги.

    При розгляді справи судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, після його смерті якого  відкрилась спадщина у вигляді однокімнатної квартири АДРЕСА_1. З заявою про прийняття спадщини звернулась донька померлого ОСОБА_2, яка є спадкоємцем першої черги. ОСОБА_3- син померлого до державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звертався. Рішенням Слов»янського міськрайонного суду від 7.12.2009 р. встановлено факт проживання  однією сім»єю спадкодавця  ОСОБА_4 та ОСОБА_1 без реєстрації шлюбу з 1983 року по день смерті спадкодавця. ОСОБА_4 з 2003 р. був визнаний інвалідом 11 групи, а з 4.11.2008 року – інвалідом 1 групи. До вересня-жовтня 2008 р. ОСОБА_4 сторонньої допомоги не потребував,  проходив лікування в медичних закладах та санаторіях без стороннього догляду, виконував роботу по господарству. Отримувану пенсію витрачав на  придбання  ліків та продукти харчування,   3000 грн. кожному передав дітям в якості  матеріальної допомоги.

    Заслухавши доповідь судді апеляційної інстанції, пояснення сторін,  дослідивши матеріали цивільної справи , перевіривши доводи апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга  задоволенню не підлягає  з наступних підстав .

Відповідно до ст.. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

    Суд першої інстанції повно, всебічно і об»єктивно розглянув заявлений  позов та дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність вимог позивачки.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Слов»янського міськрайонного суду від 7.12.2009 р. встановлено факт проживання однією сім»єю ОСОБА_1 та ОСОБА_4 з 1983 р. по день смерті  останнього ІНФОРМАЦІЯ_1 р.

Відповідно до  ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які  проживали зі спадкодавцем однією сім»єю не менш як п»ять років до часу відкриття спадщини.

    Відповідно до ч. 2 ст. 1259 ЦК України фізична особа, яка є спадкоємцем за законом наступних черг, може за рішенням суду одержати право на спадкування разом із спадкоємцями тієї черги, яка має право на спадкування за умови , що вона протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

    При розгляді справи  суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що у позивачки не виникло права  на одержання спадщини разом із спадкоємцями першої черги  через  недоведеність настання умов, за яких можливе таке спадкування.

    Сторони не оспорюють, що позивачка протягом тривалого часу проживала із спадкодавцем ОСОБА_4 без реєстрації шлюбу, але для настання права на спадкування в порядку  ч. 2 ст. 1259 ЦК України необхідно, щоб  особа протягом тривалого часу опікувалася, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

З матеріалів справи вбачається. що спадкодавець ОСОБА_4 визнаний інвалідом 1 групи та таким, що потребував сторонньої допомоги лише  з 4.11. 2008 року. Враховуючи те, що спадкодавець помер  ІНФОРМАЦІЯ_1 р. не має підстав  для висновку, що спадкодавець тривалий час перебував у безпорадному стані і позивачка тривалий час  ним опікувалась.

    По справі відсутні докази про те, що спадкодавець  до встановлення 1 групи інвалідності  перебував у безпорадному стані та потребував стороннього догляду. Встановлено, що спадкодавець самостійно виконував роботу по господарству і самостійно доглядав за собою.

    Крім того, по справі відсутні докази про те, що позивачка протягом тривалого часу матеріально забезпечувала спадкодавця. З пояснень позивачки  вбачається, що розмір пенсії, яку отримував спадкодавець , був  достатнім  для забезпечення умов  його життя.

    Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позивачка  матеріально не утримувала спадкодавця,  тому у неї не виникло права на спадкування разом із спадкодавцями першої черги. При цьому суд  помилково послався на ст.. 91 СК України, яка на спірні правовідносини не поширюється, але на висновки суду про відсутність необхідних для спадкування умов це не впливає.

    Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального або порушення норм процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.

    Ухвалене судом першої інстанції рішення відповідає вимогам ст. 213  ЦПК України, підстав для його скасування за доводами апеляційної скарги не вбачається.

    Керуючись ст. ст. 307,308,315 ЦПК України апеляційний суд,-

                У Х В А Л И В :

    Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.

    Рішення Слов»янського міськрайонного суду від 26 квітня 2010 року залишити без змін.

    Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, може бути оскаржена у касаційному порядку до верховного суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.

    Головуюча                     Судді :

       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація