Судове рішення #11220779

                                                                               Справа № 2 -2867/10

                                    U

       

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

8.09. 2010 року                                                                                                             м. Шостка.

Шосткинський міськрайсуд Сумської області у складі:

Головуючого - судді БОНДАРЕНКО Л.С.

При секретарі -          ЩЕРБАНЬ С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за  позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області,

-   про визнання дій (бездіяльності) не правомірними та зобов’язання вчинити дії,

                                    В С Т А Н О В И В :

    Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом , просить визнати не правомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області щодо застосування у 2010 році при перерахунку їй пенсії за віком показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в Україні за 2007 рік та зобов'язати відповідача провести   з 1 січня 2010 року перерахунок та відповідні виплати їй пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в Україні за 2009 рік .

      Свої позовні вимоги вона обґрунтовує тим, що є пенсіонером за віком і продовжувала працювати.     Відповідно до ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"  ( далі Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року) перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам, що набули додаткового пенсійного страхового стажу  повинен провадиться  з середньої заробітної плати  працівників зайнятих  в галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за показником середньої заробітної плати за 2009 рік.

      Однак, після її звернення у січня 2010 року до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області, відповідачем  при перерахунку пенсії в порушення вимог  ст. ст. 40, 42 Закону України № 1058-1У від 09.07.2003 року, застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік, в результаті чого суттєво зменшено розмір її пенсії, що і змусило  її звернутись з позовом до суду.

      Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надавши заяву про розгляд справи в її відсутності та просить задовольнити позов у повному обсязі.

    Відповідач позов не визнав , в судове засідання не прибув, надавши письмові заперечення на позов в яких вказав те що, частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 вказаного Закону.

     Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону  № 1058-1У від 09.07.2003 року в частині визначення зазначеного вище показника середньої заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, однак рішення щодо відновлення дії зазначених норм в попередній редакції не приймалось.  

До законодавчого врегулювання питання визначення застосування при перерахунку пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, перерахунки пенсій у 2009 році провадиться відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 з застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).

    Виходячи з зазначеного, дії Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка Сумської області були правомірними, оскільки воно діяло відповідно до вимог  підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", а рішення щодо відновлення дії ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійн е страхування" в попередній редакції  ніким не приймалось.

             Перерахунок пенсій у 2010 році відповідно до п.п.3 п.11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2009 року №530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Отже норм чинного законодавства, управління не порушило.

    Дослідивши у справі докази дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

    Судом встановлено і ніким це не спростовується, що  позивачка є пенсіонеркою, яка в подальшому продовжувала працювати і отримала право на перерахунок пенсії за віком з врахуванням додатково набутого страхового стажу.

    12.01. 2010 року, позивачка ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок їй пенсії з урахуванням додаткового набутого страхового стажу та заробітної плати і їй було здійснено перерахунок пенсії розпочинаючи з 01січня 2010 року виходячи  з середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік .

    Позивачка ОСОБА_2 звернулася до відповідача з письмовою заявою з проханням здійснити їй перерахунок пенсії відповідно до розміру середньої заробітної плати за 2009 рік, як це передбачено  статтею 40 Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року, однак отримала відмову, після чого звернулась з позовом до суду (а. с. 5-6).

    Суд вважає бездіяльність відповідача, стосовно відмови в перерахунку пенсії  протиправною виходячи з наступного.

    Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України  № 1058-1У від 09.07.2003 року, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться   перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після її призначення.

    Перерахунок пенсії здійснюється з заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто з застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників зайнятих в галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

    Змінами внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до ст. ст. 40, 42  вище зазначеного Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року, було передбачено, що перерахунок пенсій  здійснюється з заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться з заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

    Рішенням Конституційного Суду України, від 22.05.2008 року, № 10- р/п/2008 (Справа щодо конституційності окремих положень Закону України "Про Державний бюджет   України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"),  вказані зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника середньої заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані не конституційними.

        Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень  статей зазначеного закону, що визнані неконституційними і є обов'язковим до виконання на території України та не може бути оскарженим.

    Відповідно до ч. 2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

    Відповідно ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені крім випадків передбачених Конституцією України.                        

    Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах   повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    За правилами частини 4 ст. 8 ЦПК України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

    Отже, виходячи з приорітету дії  Законів над підзаконними нормативними актами, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачці, відповідачем повинні були застосуватися ст. ст. 40 та 42 Закону України "Про загальнообов'язкове  державне пенсійне страхування" ( № 1058-1У від 09.07.2003 року), а не зазначена Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" яка істотно звужує  обсяг встановлених законом прав пенсіонерів та в силу цього її позов підлягає задоволенню.

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ст. 88  ЦПК України.

    Керуючись  ст. ст.  19,  64, 152 Конституції України,  ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-1У від 09.07.2003 року, ст. ст. 3, 6, 8, 10, 11, 60, 88, 212-215 ЦПК України,  суд,    

                       

                                                       В И Р І Ш И В:

    Позовні вимоги ОСОБА_1  задовільнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Шостка Сумської області  в частині відмови здійснити з 01.01.2010 року перерахунок та провести відповідні виплати пенсії ОСОБА_1  відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”  в розмірі показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік.

Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Шостка Сумської області здійснити з 01.01.2010 року перерахунок та забезпечити відповідні виплати пенсії  відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”  ОСОБА_1   в розмірі показника середньої заробітної плати в Україні за 2009 рік, з урахуванням раніше проведених їй виплат після перерахунку пенсії.

Стягнути з Державного бюджету України на користь  ОСОБА_1     8 гривень 50 копійок судового збору та 37 гривень витрат за інформаційно - технічне забезпечення розгляду справи.

Рішення  може бути оскаржено в Апеляційний суд Сумської області,  через Шосткинський міськрайсуд, шляхом подання  апеляційної скарги  протягом 10 днів з дня його проголошення. (отримання копії )  

   

                          Суддя:                     Л.С.БОНДАРЕНКО.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація