Справа № 2-1743/10року.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(вступна та резолютивна частини)
26 серпня 2010 року
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі:
головуючої – судді Чевилюк З.А.
секретаря – Каправчук Г.В.
за участі позивача: ОСОБА_1
представника відповідача:Левчук Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Шепетівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера,
В С Т А Н О В И В:
Для підготовки повного тексту рішення потрібен значний час, у зв'язку з цим суд проголошує вступну та резолютивну частини.
Керуючись ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета за змісту закону про Державний бюджет України), ст.ст. 15, 209, 212-215, 223 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду в м.Шепетівка Хмельницької області провести з 1.01.2009 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком, за 2008 рік, в розмірі 1 573 грн. 99 коп.
Стягнути з державного бюджету в м.Шепетівка на користь ОСОБА_1 державне мито в сумі 8 грн. 50 коп. та 37 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Шепетівський міськрайонний суду в Апеляційний суд Хмельницької області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя Шепетівського міськрайонного суду З.А.Чевилюк
Справа № 2-1743/10року.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 серпня 2010 року
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі:
головуючої – судді Чевилюк З.А.
секретаря – Каправчук Г.В.
за участі позивача: ОСОБА_1
представника відповідача:Левчук Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Шепетівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка про перерахунок пенсії працюючого пенсіонера,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з даним позовом посилаючись на те, що 15 січня 2009 року звернувся з заявою про перерахунок пенсії за віком відповідно до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” по стажу та заробітній платі. Розрахунок із дотриманням чинних норм пенсійного законодавства, зокрема із застосуванням середньої заробітної плати за 2008 рік 1573,99 грн., та з урахуванням надбавки за понаднормований стаж мав забезпечити розмір пенсії інший. В результаті перерахунку стаж становить 42 роки 01міс.14 днів Відповідачем здійснено перерахунок всупереч вимогам чинного законодавства, з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн., а не за 2008 рік- 1573,99 грн.
Під час даного перерахунку на підставі підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року за № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» для визначення розміру її пенсії враховано показник середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, тобто за 2007 рік у розмірі 1 197 грн. 91 коп. Разом з тим, такий перерахунок суперечить вимогам ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», оскільки він повинен здійснюватись виходячи із показника середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2008 рік у розмірі 1 573 грн. 99 коп. А тому, просить суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства з 1.01.2009 року з використанням показника середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2008 рік-1 573,99 грн.; виплачувати в подальшому пенсію у відповідності з проведеним перерахунком; зобов’язати управління виплатити на його користь різницю між перерахованою та отриманою пенсією, яка утворилась з 1 січня 2009 року та складає 10 440 грн.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 з?явився, позов підтримав. Надав суду копію трудової книжки. Уточнив позовні вимоги, просив суд зобов’язати відповідача здійснити перерахунок пенсії відповідно до норм чинного законодавства з 1.01.2009 року з використанням показника середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2008 рік-1 573,99 грн.
Уповноважений представник управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка в судовому засіданні позов не визнав. Вважає, що проведений перерахунок пенсії позивачу здійсно в порядку визначеному законодавством; просив відмовити у задоволенні позову. Заслухавши позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне задовольнити позов з наступних підстав.
Відповідно до п.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії . Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Згідно з ч.3 п.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року заробітна плата для обчислення пенсії визначається за відповідною формою, де Зс – це середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії .
Підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року № 107-VI були внесені зміни у вищевказані норми Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року.
Так, ч.4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року викладено у новій редакції, де вказано, що перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії .
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення підпунктів 8 - 12 пункту 35 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Дані Положення втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Як встановлено в суді, позивач ОСОБА_1 отримує пенсію, але до даного часу продовжує працювати. 15 січня 2009 року останній звернувся до управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка Хмельницької області з заявою про перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу та врахуванням заробітної плати після призначення пенсії. Представником відповідача даний факт не заперечувався.
Зміни, які були внесені 28.12.2007 р. до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визнані неконституційними.
Разом з тим, на даний час залишаються діяти норми ст.ст. 40 п.2 ч.3, 42 п.4 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, які зобов’язують здійснювати перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу з урахуванням середньої заробітної плати за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Оскільки ж позивач звернувся до відповідача у 2009 році, то йому повинні були здійснити перерахунок пенсії з донарахуванням страхового стажу з урахуванням середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2008 рік .
Відповідь відповідача, адресована позивачу в тій частині, що перерахунок пенсії проводився відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки немає іншого законодавчо врегульованого порядку перерахунку пенсій, а тому відповідають нормам діючого законодавства, суд до уваги не приймає.
Так, відповідно до підпункту 3 пункту 11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 перерахунки пенсій повинні проводитись із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Положення цієї норми є аналогічні п.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, які визнані неконституційними. Крім того , дана Постанова має нижчу юридичну силу по відношенню до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, який на даний час є чинним, діє і який встановлює зовсім інший порядок перерахунку пенсії. Враховуючи вищевикладене, суд вважає недопустимим такий перерахунок пенсії позивачу, який зроблено відповідачем.
За таких обставин, посилання відповідача на вищевказану постанову, якою встановлений інший порядок перерахунку пенсії, є безпідставними.
Керуючись ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета за змісту закону про Державний бюджет України), ст.ст. 15, 209, 212-215, 223 ЦПК України, суд,-
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду в м.Шепетівка Хмельницької області провести з 1.01.2009 року перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком, за 2008 рік, в розмірі 1 573 грн. 99 коп.
Стягнути з державного бюджету в м.Шепетівка на користь ОСОБА_1 державне мито в сумі 8 грн. 50 коп. та 37 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Шепетівський міськрайонний суду в Апеляційний суд Хмельницької області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя Шепетівського міськрайонного суду З.А.Чевилюк