справа №2-7557/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2010 року Печерський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді Бусик О.Л.
за участю секретарів - Борисенко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відкритого акціонерного товариства «Страхова компанія «Універсальна» про стягнення страхового відшкодування,
в с т а н о в и в:
У серпні 2010 року позивачка звернулася до суду із зазначеним позовом. Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що 12 червня 2009 року на вул. Новокостянтинівській в місті Києві сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілів ГАЗ-2705, номерний знак НОМЕР_4 та "VOLVO" FН12, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом "SCHWARZMUELLER", номерний знак НОМЕР_2. В результаті ДТП автомобіль ГАЗ-2705, номерний знак НОМЕР_3, який належить позивачці на праві власності, зазнав механічних пошкоджень. Вартість відновлювального ремонту згідно калькуляції становить 5519 грн. 29 коп.
Постановою Подільського районного суду міста Києва від 25 червня 2009 року винним у скоєнні ДТП визнано водія автомобіля "VOLVO" FН12 з напівпричепом "SCHWARZMUELLER" ОСОБА_2
Згідно полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності № ВВ/9524471 від 26.11.2008р. та № ВВ/9524472 від 26.11.2008р., цивільна відповідальність власника автомобіля "VOLVO" FН12, номерний знак НОМЕР_1 та напівпричепа "SCHWARZMUELLER", номерний знак НОМЕР_2 була застрахована у ПАТ "Страхова компанія "Універсальна" на умовах Договору страхування першого типу.
15 червня 2009 року позивачка звернулася до ПАТ "Страхова компанія "Універсальна" та надала заяву і необхідні документи для виплати страхового відшкодування.
У листопаді 2009 року на адресу позивачки надійшов лист від ВАТ "Страхова компанія «Універсальна», в якому зазначено, що для підтвердження того, що ОСОБА_2 експлуатував транспортний засіб на законних підставах, направлено відповідні запити з проханням надати шляховий лист, довіреність, договір оренди або інші документи на право користування.
Вважає, що всі необхідні документи для виплати страхового відшкодування були надані Страховій компанії "Універсальна" але майже рік відповідач незаконно відмовляє у виплаті страхового відшкодування.
Визнаний винним у ДТП водій ОСОБА_2 вважається особою, відповідальність якого застрахована, оскільки Договір страхування першого типу передбачає експлуатування транспортного засобу будь-якою особою, цивільно-правова відповідальність якої застрахована на законних підставах. Позивачка вказує на те, що ОСОБА_2 експлуатував забезпечений транспортний засіб на законних підставах, працюючи водієм у приватного підприємця ОСОБА_3, що підтверджується відповідним Договором укладеним між ОСОБА_2 і власником автомобіля ОСОБА_3, зареєстрованим у державній службі зайнятості 01.12.2008р., копія якого також надана з документами для виплати страхового відшкодування.
Відповідно до ст. 35 Закону України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", для отримання страхового відшкодування особа, яка має право на відшкодування, подає страховику відповідну заяву. До заяви додаються довідки про дорожньо-транспортну пригоду, довідки відповідних закладів охорони здоров'я щодо тимчасової втрати працездатності або довідки спеціалізованих установ про встановлення стійкої втрати працездатності (інвалідності) у разі її виникнення, інші документи, які мають відношення до даної дорожньо-транспортної пригоди, завірені у встановленому порядку. Позивачка вважає, що всі необ хідні документи для виплати страхового відшкодування нею надані, однак рішення щодо його виплати до цього часу не прийняте.
28 травня 2010 року позивачкою направлено рекомендований лист на ім'я голови правління ПАТ "Страхова компанія "Універсальна" ОСОБА_4 з проханням втрутитись в ситуацію та прийняти рішення про виплату їй страхового відшкодування в розмірі 5519 гр. 29 коп. Відповіді на лист до цього часу ОСОБА_1 не отримала.
На підставі наведеного, вважає, що з боку відповідача порушуються її права, та просить суд ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача на її користь страхове відшкодування в розмірі 5 519 грн. 29 коп., а також моральну шкоду в розмірі 2550 грн.
У судовому засіданні представник позивачки підтримав позовні вимоги з викладених в позові підстав та просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав частково, в розмірі 3 502 грн. 45 коп., які були сплачені позивачці відповідно до платіжного доручення від 23 вересня 2010 року, у задоволенні решти позовних вимог просив відмовити.
Суд, вислухавши пояснення осіб, що беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 12 червня 2009 року на вул. Новокостянтинівській в м. Києві сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобілів ГАЗ-2705, номерний знак НОМЕР_4 та "VOLVO" FН12, номерний знак НОМЕР_1 з напівпричепом "SCHWARZMUELLER", номерний знак НОМЕР_2. В результаті ДТП автомобіль ГАЗ-2705, номерний знак НОМЕР_3, який належить позивачці на праві власності, зазнав механічних пошкоджень. Вартість відновлювального ремонту згідно калькуляції становить 5519 грн. 29 коп.
Постановою Подільського районного суду міста Києва від 25 червня 2009 року винним у скоєнні ДТП визнано водія автомобіля "VOLVO" FН12 з напівпричепом "SCHWARZMUELLER" ОСОБА_2 та притягнуто його до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП. Згідно з постановою водій ОСОБА_2, рухаючись заднім ходом здійснив наїзд напівпричепом "SCHWARZMUELLER", номерний знак НОМЕР_2, на автомобіль ГАЗ-2705, номерний знак НОМЕР_4.
Відповідно до ч. 4 ст. 61 ЦПК України постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обов'язкова для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено постанову суду з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.
Згідно полісів обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності № ВВ/9524471 від 26.11.2008р. та № ВВ/9524472 від 26.11.2008р., цивільна відповідальність власника автомобіля "VOLVO" FН12, номерний знак НОМЕР_1, та напівпричепа "SCHWARZMUELLER", номерний знак НОМЕР_2 була застрахована у ПАТ "Страхова компанія "Універсальна" на умовах Договору страхування першого типу.
За вказаним Полісом страхувальником є ОСОБА_5, тобто цивільна відповідальність власника напівпричепа "SCHWARZMUELLER", номерний знак НОМЕР_2, була застрахована у ПАТ «Страхова компанія «Універсальна».
Відповідно до Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», договори страхування цивільно-правової відповідальності першого типу, укладаються на умовах страхування відповідальності за шкоду, заподіяну третім особам внаслідок експлуатації транспортного засобу, визначеного в договорі страхування, будь-якою особою, яка експлуатує його на законних підставах.
Під час слухання справи представником позивача було надано тимчасовий реєстраційний талон, відповідно до якого власником напівпричепа є ОСОБА_3, з якою ОСОБА_2 перебував у трудових відносинах відповідно до трудового договору від 1 грудня 2008 року(а.с.17), тобто під час ДТП ОСОБА_2 керував автомобілем на законних підставах. Даний факт в процесі слухання справи був визнаний відповідачем та сплачено позивачці страхове відшкодування в розмірі 3 502 грн. 45 коп., що підтверджується платіжним дорученням від 23 вересня 2010 року, яке міститься в матеріалах справи.
Страхове відшкодування у розмірі 3 502 грн. 45 коп. сплачено виходячи із того, що за мінусом ПДВ витрати на ремонт автомобіля відповідно до ремонтної калькуляції становлять 4 559 грн. 41 коп., крім того, враховано знос автомобіля у порядку, встановленому законодавством.
При цьому, слід зазначити, що відносини у сфері обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про страхування» та іншими законами України і нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» від 1 липня 2004 року № 1961-ІV встановлено обов’язковий ліміт відповідальності страховика за шкоду, заподіяну майну потерпілих в розмірі 25 500 гривень, в межах якої страховик зобов’язаний провести виплату страхового відшкодування відповідно до умов договору страхування.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», розмір франшизи при відшкодуванні шкоди, заподіяної майну потерпілих, встановлюється при укладанні договору обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності і не може перевищувати 2 відсотки від ліміту відповідальності страховика, в межах якого відшкодовується збиток, заподіяний майну потерпілих (510 гривень).
Відповідно до ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов'язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).
В даному випадку сума вартості відновлювального ремонту не перевищує ліміт відповідальності страховика.
З огляду на викладені обставини, враховуючи те, що ліміт відповідальності ОСОБА_5 становить 25 500 грн., та 510 – франшиза, з ПАТ «Страхова компанія «Універсальна» підлягають стягненню 1 506 грн. 84 коп., з урахуванням сплачених 3 502 грн. 45 коп.
Однак позовні вимоги про відшкодування завданої моральної шкоди не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Статтею 22 Закону України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», передбачено, що при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров'ю, майну третьої особи.
Також вказаною нормою передбачено, що потерпілому відшкодовується також моральна шкода, передбачена пунктами 1, 2 частини другої статті 23 Цивільного кодексу України. Така шкода відшкодовується у встановленому судом розмірі відповідно до вимог статті 23 Цивільного кодексу України. При цьому страховик відшкодовує не більше ніж 5 відсотків ліміту, визначеного у пункті 9.3 статті 9 цього Закону. Різницю між сумою відшкодування, визначеною судом, та сумою, яка має бути відшкодована страховиком, сплачує особа, яку визнано винною у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди.
Якщо судом встановлено відшкодувати потерпілому моральну шкоду, передбачену пунктами 3, 4 частини другої статті 23 Цивільного кодексу України, таке відшкодування у розмірі, визначеному судом, здійснює особа, яку визнано винною у скоєнні дорожньо-транспортної пригоди.
Відповідно до пп. 1, 2 ч. 2 ст. 23 ЦК України, моральна шкоди полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів.
Позивачкою не надано доказів, які б підтвердили, що з боку відповідача завдано їй моральну шкоду передбачену зазначеними вище нормами закону.
На підставі викладеного та керуючись ст. 979, 990, 1191, 1187 ЦК України, ст.ст. 3, 10, 15, 57, 60, 88, 215 ЦПК України суд,-
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Універсальна» про стягнення страхового відшкодування та відшкодування моральної шкоди – задовольнити частково.
Стягнути з публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Універсальна» на користь ОСОБА_1 страхове відшкодування в розмірі 1 506 грн. 84 коп., витрати з оплати інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи у розмірі 120 грн. 00 коп.
Судовий збір в розмірі 51 грн. 00 коп. стягнути з публічного акціонерного товариства «Страхова компанія «Універсальна» на користь держави.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з моменту проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва.
Суддя:
- Номер: 6/233/263/2020
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-7557/10
- Суд: Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області
- Суддя: Бусик Олена Леонідівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 29.09.2020
- Дата етапу: 29.09.2020