ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 квітня 2009 року справа № 2-а-3127/09/2270/4
Хмельницький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Ковальчук О. К. при секретарі Заблоцькому О.В.
за участю
представника позивача Якимчука А.В.
представника відповідча Варфоломєєвої О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про скасування вимоги про сплату боргу від 2 лютого 2009 року та зобов’язання здійснити перерахунок суми боргу станом на 4.12.2008 року
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про скасування вимоги про сплату боргу від 2 лютого 2009 року та зобов’язання здійснити перерахунок суми боргу станом на 4.12.2008 року, оскільки вважає, що розмір фінансових санкцій нарахований відповідачем з порушенням норм ст. 61 Конституції України і ст. 230 Господарського кодексу України.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, вважає вимогу про сплату боргу від 2 лютого 2009 року законною, оскільки станом на 2 лютого 2009 року заборгованість позивача по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування складає 55398, 18 грн.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наяані в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд вважає, щло позовні вимоги слід залишити без задоволення.
Позивач - комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький», код ЄДРПОУ 21324586, відповідно до ст. ст. 14, 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є платником страхових внесків до Пенсійного фонду України.
За змістом статті 17 вказаного Закону на платника страхових внесків покладені обов’язки щодо нарахування, обчислення і сплати страхових внесків в повному обсязі в установлені строки. Згідно ч. 6 ст. 20 цього ж Закону, страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим періодом для відповідача у відповідності з абзацу 2 ч. 6 ст. 20 та п.1 ст. 14 названого Закону є календарний місяць.
У відповідності з вимогами ч.2. ст. 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка).
Відповідно до п.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0, 1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до п. 10.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 64/8663 від 19 грудня 2003 р документами, які є підставою для нарахування пені є зокрема документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою, розрахунок суми страхових внесків. При цьому п.10.3 Інструкції вказує, що днем сплати вважається у разі перерахування сум страхових платежів та /або сум фінансових санкцій у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку суми платежу з банківського рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду; у разі сплати сум страхових внесків та/або сум фінансових санкцій готівкою - день унесення страхувальником коштів у банківську установу чи відділення зв’язку для перерахування на банківські рахунки Пенсійного фонду.
Дослідивши надані сторонами докази, суд встановив, що станом на 02.02.2009 року заборгованість позивача по сплаті страхових внесків складала 55398, 18 грн., в тому числі заборгованість по нарахованих штрафних санкціях в сумі 12420, 06 грн. та пені в сумі 2675, 42 грн., по сплаті страхових внесків за жовтень 2008 року в сумі 15375, 23 грн., за листопад 2008 року в сумі 14034, 30 грн. і за грудень 2008 року в сумі 14180, 64 грн.
Заборгованість по нарахованим фінансовим санкціям та пені підтверджується рішеннями про застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені від 06.10.2006 р. № № 1157, 1158, 1159 і 1160 про застосування штрафу в загальній сумі 12420, 06 грн. і нарахування пені в загальній сумі 2675, 42 грн. за несвоєчасну сплату страхових внесків.
Вказані рішення оскаржені позивачем до господарського суду Хмельницької області, який постановою від 6 листопада 2006 року відмовив позивачеві в задоволенні позову. Постанова господарського суду Хмельницької області від 6 листопада 2006 року по справі № 10/308-НА залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного господарського суду від 26 квітня 2007 року.
Заборгованість по сплаті внесків підтверджується розрахунками суми страхових внесків за жовтень-грудень 2008 року, складених позивачем, карткою особового рахунку.
За змістом п.15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Відповідно до 8.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 (б) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду недоїмку зі сплати страхових внесків, то вимога формується на підставі даних особових рахунків платника на всю суму боргу.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
За змістом ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, вимога про сплату боргу від 02.02.2009 року сформована відповідачем правомірно і обгрунтовано, в межах повноважень, наданих Законом, а тому, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 11, ст. 99, 100, 158 - 163, 167, 186, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов комунального підприємства «Аеропорт Хмельницький» до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про скасування вимоги про сплату боргу від 2 лютого 2009 року та зобов’язання здійснити перерахунок суми боргу станом на 4.12.2008 року залишити без задоволення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.