Судове рішення #11210147

    Справа № 2-6894/10

       

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м  У к р а ї н и

15  липня  2010р.     Краснолуцький міський суд Луганської області

у складі: головуючого – судді БОЙКО С.Л.

                            при секретарі ВОЛКОВІЙ С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Красний Луч  справу за позовом

ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду ССНВ м.Красний Луч про зобо’язання призначити щомісячну страхову виплату та одноразову страхову виплату у зв’язку з втратою працездатності,

в с т а н о в и в :

Позивач звернувся до суду з дійсним позовом і в його обґрунтування пояснив, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та інвалідом 3 групи. Згідно з Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач отримує пенсію, що  складається  з державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Крім того, позивачу виплачується щорічна компенсація на оздоровлення. Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності” визначений порядок страхування та здійснення страхових виплат і одним із видів загальнообов’язкового державного соціального страхування є страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві. Згідно до ст.34 вищевказаного Закону України сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров’я. У разі стійкої втрати професійної працездатності, встановленої МСЕК, Фонд ССНВ проводить одноразову страхову виплату потерпілому, сума якої визначається із розрахунку середньомісячного заробітку потерпілого за кожний відсоток втрати потерпілим професійної працездатності, але не вище чоти кратного розміру граничної суми заробітної плати (доходу), з якої проводяться внески до Фонду. Згідно з висновком МСЕК № 029741 від 02.11.2007р. позивачу встановлена 3 група інвалідності та 50% втрати працездатності. 22.12.2009р. позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому на підставі довідки МСЕК одноразової допомоги у зв’язку з 50% втратою працездатності та щомісячної страхової виплати втраченого заробітку залежно від ступені втрати працездатності. Відповідач відмовив позивачу у призначені даних виплат. Позивач вважає дії відповідача неправомірним і звернувся до суду  з дійсним позовом. Позивач просить визнати дії відповідача по відмові у призначені йому одноразової страхової допомоги у зв’язку з 50% втратою працездатності та щомісячної страхової виплати втраченого заробітку протиправними та зобов’язати відповідача призначити йому одноразову страхову допомогу у зв’язку з 50% втратою працездатності та щомісячну страхову виплату втраченого заробітку залежно від 50% втрати працездатності.  

У процесі розгляду справи позивач змінив позовні вимоги, оскільки згідно з висновком МСЕК № 11100 від 27.05.2010р. позивача визнано інвалідом 2 групи та встановлено 70% втрати працездатності  і просить визнати дії відповідача по відмові у призначені йому одноразової страхової допомоги у зв’язку з 50% втратою працездатності та щомісячної страхової виплати втраченого заробітку протиправними, зобов’язати відповідача призначити йому одноразову страхову допомогу у зв’язку з 50% втратою працездатності та щомісячну страхову виплату втраченого заробітку залежно від 50% втрати працездатності з 02.11.2007р. та зобов’язати відповідача призначити йому одноразову страхову допомогу у зв’язку з 70% втратою працездатності та щомісячну страхову виплату втраченого заробітку залежно від 50% втрати працездатності з 18.05.2010р.  

Позивач у судове засіданні не з’явився, надав суду заяву, просить справу розглянути у його відсутність.

Представник відповідача - ВВД Фонду ССНВ м.Красний Луч Шахова М.О. позов не визнала і суду пояснила, що згідно з абз.2 преамбули Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. № 796-XII цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров’я створює єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення. У відповідності до ст.63 вищевказаного Закону України фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету. Згідно ст.46 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999р. № 1005-XIV, Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування. Кошти на здійснення страхування від нещасного випадку на виробництві не включається  до складу Державного бюджету України. Згідно п.4 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. № 1112, проводиться розслідування та ведеться облік нещасних випадків, професійних захворювань, які сталися з особами, які згідно з законодавством про працю працюють за трудовою угодою в воїнських частинах, чи на підприємствах, в закладах та організаціях, які відносяться  до сфери управління Міноборони, МВС, СБУ, Адміністрації Держприкордонслужби, Державного департаменту з питань виконання покарань, МНС. Дія цього Порядку не поширюється на військовослужбовців та інших осіб, які проходять військову службу в зазначених частинах чи на підприємствах згідно статутам військової служби. Згідно довідки МСЕК, наданої позивачем до матеріалів справи, захворювання позивача пов’язано саме з виконанням військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. У ВВД Фонду ССНВ у м.Красний Луч не має правових підстав для призначення та виплати позивачу страхових виплат та надання соціальних послуг. Просить відмовити позивачу у задоволенні позовних  вимог за необгрунтованністю.

Вислухавши представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.ст.1, 3, 21, 43, 46 Конституції України Україна, як соціальна держава, зміст і напрям діяльності якої визначає права і свободи громадян і їх гарантії, проголосила право громадян на належні, безпечні і здорові умови праці, соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності. Право на соціальний захист гарантується зокрема загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових відрахувань громадян, підприємств і організацій, і інших джерел соціального забезпечення.

Як вбачається із посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи НОМЕР_1 (категорія 1), виданого 30.06.1993р. Луганською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_1 має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Відповідно до вкладки до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 серія НОМЕР_1, виданої 25.10.2002р. Луганською обладміністрацією, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно посвідчення НОМЕР_2, виданого 30.10.2002р. УПтСЗН м.Красний Луч,  ОСОБА_1 є інвалідом 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни – інвалідів війни безстроково.

У відповідності до абз.2 преамбули Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. № 796-XII цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров’я створює єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення.

Згідно з Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач отримує пенсію, що  складається  з державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю. Крім того, позивачу виплачується щорічна компенсація на оздоровлення.

Як вбачається із довідки серії 2-20 ЛИ № 062523, виданої 21.09.2000р. Луганською обл.МСЕК № 1, ОСОБА_1, 1952р.народження, призначена 3 група інвалідності з 06.09.2000р. та встановлено 50% втрати працездатності, захворювання пов’язане з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки серії 2-20 СУ № 029741, виданої 02.11.2007р. Луганською обл.МСЕК № 1 в доповнення до акту № 90/1189 від 21.09.2000р., ОСОБА_1 призначена 3 група інвалідності та встановлено 50% втрати працездатності з 06.09.2000р. безстроково.

Як вбачається із довідки серії 2-20 СМ № 111000, виданої 27.05.2010р. Луганською обл.МСЕК № 1, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, призначена 2 група інвалідності з 18.05.2010р. безстроково, захворювання пов’язане з виконанням обов’язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки б/с 2255 серії 10 ААА № 011145, виданої 27.05.2010р. Луганською обл.МСЕК № 1 на підставі акту № 70/817, ОСОБА_1 встановлено 70% втрати працездатності з 18.05.2010р. безстроково.

Відповідно до ст.30 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві…” ступень втрати працездатності потерпілим установлюється МСЕК за участю Фонду ССНВ і визначається у відсотках професійної працездатності, яку мав потерпілий до ушкодження здоров’я. МСЕК установлює обмеження рівня життєдіяльності потерпілого, визначає професію, з якою пов’язане ушкодження здоров’я, причину, час настання та групу інвалідності у зв’язку з ушкодженням здоров’я. Огляд потерпілого проводиться МСЕК за умови подання акта про нещасний випадок на виробництві, акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами, висновку спеціалізованого медичного закладу (науково-дослідницького інституту профпатології чи його відділення) про професійний характер захворювання та інших документів.

Згідно ст.31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві…” стійкою втратою професійної працездатності вважається будь-яка втрата професійної працездатності, визначена МСЕК.

22.12.2009р. позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення йому на підставі довідки МСЕК серії 2-20 СУ № 029741 від 02.11.2007р. одноразової допомоги у зв’язку з 50% втратою працездатності та щомісячної страхової виплати втраченого заробітку залежно від ступені втрати працездатності.

Відповідно до  ст.36 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві…” Фонд ССНВ розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого за наявності всіх необхідних документів і приймає відповідне рішення у десяти денний строк.

Листом № 03-3299 від 30.12.2009р. ВВД Фонду ССНВ в м.Красний Луч відмовило позивачу у призначені та проведені страхових виплат та надання соціальних послуг.

 Згідно з абз.2 преамбули Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. № 796-XII цей Закон визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров’я створює єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення. У відповідності до ст.63 вищевказаного Закону України фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету.

Як вбачається із позовної заяви позивача, згідно з Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” він отримує пенсію, що  складається  з державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, а також йому виплачується щорічна компенсація на оздоровлення.

Згідно ст.46 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999р. № 1005-XIV, Фонд соціального страхування від нещасних випадків провадить збір та акумулювання страхових внесків, має автономну, незалежну від будь-якої іншої, систему фінансування.

Згідно п.4 Порядку розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. № 1112, проводиться розслідування та ведеться облік нещасних випадків, професійних захворювань, які сталися з особами, які згідно з законодавством про працю працюють за трудовою угодою в воїнських частинах, чи на підприємствах, в закладах та організаціях, які відносяться  до сфери управління Міноборони, МВС, СБУ, Адміністрації Держприкордонслужби, Державного департаменту з питань виконання покарань, МНС. Дія цього Порядку не поширюється на військовослужбовців та інших осіб, які проходять військову службу в зазначених частинах чи на підприємствах згідно статутам військової служби.

Згідно довідок МСЕК серії 2-20 ЛИ № 062523 від 21.09.2000р. та серії 2-20 СМ № 111000 від 27.05.2010р., наданих позивачем до матеріалів справи, вбачається, що захворювання позивача пов’язано саме з виконанням військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Позивач не довів суду свої вимоги, що є його обов’язком відповідно до засад змагальності процесу за ст.10 ЦПК України.

При цьому суд створив всі умови для змагального процесу, роз’яснив позивачу та представнику відповідача їх права та обов’язки.

Суд приходить до висновку, що у ВВД Фонду ССНВ у м.Красний Луч не має правових підстав для призначення та виплати позивачу страхових виплат та надання соціальних послуг.

На підставі вищевикладеного, суд  вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.3, 10, 15 ЦПК України, Законом України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. № 796-XII, Законом України  “Про загальнообов'язкове державне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” від 23.09.1999р. № 1005-XIV, Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.2004р. № 1112, с у д

В И Р І Ш И В :

        У задоволені позовних вимог  ОСОБА_1 до відділення виконавчої дирекції Фонду ССНВ м.Красний Луч про зобов’язання призначити щомісячну страхову виплату та одноразову страхову виплату у зв’язку з втратою працездатності відмовити за необґрунтованістю.  

     Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області через  Краснолуцький суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції.

Головуючий: підпис

З оригіналом згідно:

Суддя:

Довідка: Рішення не набрало чинності.

Суддя:

  • Номер: 6/754/226/18
  • Опис:
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-6894/10
  • Суд: Деснянський районний суд міста Києва
  • Суддя: Бойко Світлана Леонідівна
  • Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.06.2018
  • Дата етапу: 12.06.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація