Справа № 2-3054/10
РІШЕННЯ
іменем України
28 травня 2010 року Краснолуцький міський суд Луганської області
у складі: головуючого - судді Бойко С.Л.
при секретарі Волковій С.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Красний Луч цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Красний Луч Луганської області про зобов'язання зробити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з дійсним позовом і в його обґрунтування пояснив, що він, як інвалід 2 групи 1 категорії внаслідок захворювання, пов’язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, отримує пенсію, призначену йому у відповідності з Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Згідно зі ст.54 вищезазначеного Закону призначений розмір пенсії для інвалідів 2 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Крім того, відповідно до ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Оскільки вказані пенсії виплачуються у меншому розмірі, він звернувся до відповідача з вимогою про перерахування йому пенсії та встановити її розмір у встановленому законом розмірі, але йому у цьому було відмовлено. Тому позивач просить визнати дії відповідача по відмові у задоволені його вимог неправомірними, зобов'язати відповідача провести йому вказані перерахунки, визначити йому пенсію у встановлених законом розмірах, починаючи з дня звернення до Управління ПФУ в м. Красний Луч із заявою про перерахунок пенсії та відповідно до вимог ч.3 ст.67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, перераховувати розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю. Перерахунок пенсії здійснювати з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Представник позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги позивача підтримала і просить суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача Філімончук Л.С. у судовому засіданні позов не визнала, підтримав доводи, викладені в запереченні на позовну заяву, та просить суд відмовити в задоволенні вимог позивача.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач належить до першої категорії, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1, виданим 01.11.2003р. Луганською обласною державною адміністрацією.
Відповідно до посвідчення НОМЕР_2, виданого 09.11.2009р. УПтСЗН у м.Красний Луч, та довідки до акта огляду МСЕК сер. 2-20 СМ № 096988 від 23.10.2009р. позивач є інвалідом 2 групи з 01.10.2009р. безстроково.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у розмірі, встановленому ч.4 ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р., але йому було відмовлено листом № 438/Д-11 від 28.01.2010р. у призначенні зазначеної пенсії, у зв'язку з правомірністю здійснення відповідачем розрахунку.
Згідно зі ст.54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” розмір пенсії для інвалідів 2 групи, призначеної у відповідності з цим Законом повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а згідно зі ст.50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” інвалідам 2 групи виплачується додаткова пенсія за шкоду здоров’ю у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Цим же Законом визначено, що порядок обчислення вказаних пенсій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 523 від 30.05.1997р. “Про затвердження нового порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи” затверджено такий новий порядок, при цьому у ньому продубльовано вказані положення Закону стосовно того, що розмір пенсії для інвалідів 2 групи повинен бути не нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.
З 1.01.2008р. набрав чинності Закон України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, згідно до якого був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність - з 1 січня— 470грн., з 1 квітня — 481грн., з 1 липня — 482грн., з 1 жовтня — 498грн.
Відповідно до ст.54 Закону України ?ро Державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008р. № 835 - VI розмір прожиткового мінімуму на одну особу встановлюється у розмірах, що діяли у 2008р.
Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” частини третю і четверту статті 54 було замінено чотирма частинами такого змісту:
“У всіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році:
по І групі інвалідності — 220 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності — 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по III групі інвалідності— 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження:
по І групі інвалідності— 160 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності— 150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по III групі інвалідності— 140 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:
по І групі інвалідності— 130 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по II групі інвалідності— 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
по III групі інвалідності— 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність”.
Текст ст.50 Закону України ““Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” було викласти в такій редакції: “Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
інвалідам І групи — 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам II групи — 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу — 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами”.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 положення п.28 розділу 2 Закону України “Про Державний бюджет на 2008 рік”, яким були змінені статті 50 та 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визнанні такими, що не відповідають Конституції України та втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином позивачу, як інваліду 2 групи, як особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого ст.52 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” від 27.04.2010 року № 2154-VI, а саме:
з 01.01.2010р. – 695грн.; з 01.04.2010р. – 706грн.; з 01.07.2010р. – 709грн.; з 01.10.2010р. – 723грн.; з 01.12.2010р. – 734грн..
Крім того, відповідно до Закону України ?ро внесення змін до Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 05.10.2006р. № 2939-IV, який набув чинності 01.01.2006р. ст.67 доповнена частиною третьою такого змісту: ? разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щорічної компенсації сім’ям годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму”.
Відповідно до ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у разі виникнення права на підвищення пенсії — її розмір перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії до Управління ПФУ в м.Красний Луч Луганської області 15 січня 2010 року, то розмір пенсії повинен перераховуватися з 1 січня 2010 року.
Таким чином, позовні вимоги позивача знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства.
У зв'язку із цим, суд вважає за можливе визнати дії посадових осіб Управління ПФУ в м.Красний Луч Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії позивачу незаконними, зобов'язати Управління ПФУ в м.Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії позивачу в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2010 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07. 2003 р. № 1058, ст. 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 19.12.2006 р. № 489, ст. ст. 3, 4, 15, 212, 213 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Красний Луч Луганської області зробити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, з 01 січня 2010 року, виходячи із суми мінімального прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Красний Луч Луганської області здійснювати перерахунок розміру пенсії, визначений відповідно до ст.54 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. № 796-XII, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до вимог ч.3 ст.67 Закону України ?ро статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991р. № 796-XII у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Луганської області через Краснолуцький суд шляхом подачі в 10-ти денний термін із дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подачі після цього на протязі 20-ти днів апеляційної скарги з подачею її копії в апеляційну інстанцію, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Головуючий:
- Номер: 6/937/184/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-3054/10
- Суд: Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області
- Суддя: Бойко Світлана Леонідівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.07.2020
- Дата етапу: 13.07.2020
- Номер:
- Опис: про визнання угоди та прав власності
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-3054/10
- Суд: Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська
- Суддя: Бойко Світлана Леонідівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.11.2010
- Дата етапу: 25.09.2015