ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
06.06.06 р. Справа № 33/128пн
Суддя господарського суду Донецької області Новікова Р.Г.
при секретарі судового засідання Казеці О.А.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом Управління Пенсійного Фонду України в Володарському районі с.м.т. Володарське
до: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Володарському районі с.м.т. Володарське
про зобов’язання вчинити дії
за участю представників:
від позивача: Пікало Л.М. – за дов. від 25.05.2006р.
від відповідача: Мендриніна О.В. – за дов. від 05.06.2006р.
у судовому засіданні з 25.05.2006р. по 06.06.2006р. було оголошено перерву
СУТЬ СПОРУ:
Управління Пенсійного Фонду України у Володарському районі с.м.т. Володарське звернулось до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Володарському районі с.м.т. Володарське із позовом про зобов’язання відповідача вчинити дії з підписання Акту звірки витрат по особовій справі Малюги О.В., якому виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2005р. по 31.03.2006р. на суму 1350грн., з метою прийняття до заліку для відшкодування цієї суми на централізованому рівні.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідач зобов’язаний відшкодовувати витрати, понесені Пенсійним фондом, пов’язані з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, з якими стався нещасний випадок за межами України на території СРСР (право на отримання відшкодування шкоди встановлено згідно законодавства СРСР).
При цьому він посилається на норми п.1 п.п. ”г”, “д” ст.21, ст.24 Закону України від 23.09.1999р. №1105-ХІV “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”; ст.7 Закону України від 22.02.2001р. №2272-ІІІ “Про страхові тарифи на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”; Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності і в зв’язку з втратою годувальника внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; ст.5 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.92р.
У відзиві №53 від 17.05.2006р. відповідач вимоги позивача не визнав, посилаючись на наступне. Правових підстав для здійснення відшкодування не має, оскільки потерпілі не є застрахованими особами і їх (потерпілих) особові справи Фонду не передані. Посилання на Закон “Про пенсійне забезпечення” є безпідставним, оскільки жодна із зазначених позивачем норм не вказує на обов’язок відповідача підписувати акти звірок. Стаття 3 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року не вказує на відносини між Пенсійним фондом України і Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України чи їх структурами на місцях, а передбачає, що усі витрати, пов’язані зі здійсненням пенсійного забезпечення, несе держава, що надає забезпечення.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представників сторін господарський суд встановив наступне.
Управління Пенсійного фонду в Володарському районі с.м.т. Володарське звернулось з позовом про зобов'язання прийняти до заліку суму пенсії сплаченої Малюзі Олександру Васильовичу внаслідок нещасного випадку на виробництві (акт про нещасний випадок на виробництві - а.с.5), який стався 21.03.1981р. Як вбачається з довідки серія МСЕ №039720 від 04.12.2000р. (а.с. 6) вказана особа була визнана інвалідом ІІІ групи безстроково. В період з 01.07.2005р. по 31.03.2006р. було сплачено пенсію по інвалідності в сумі 1350грн, що була призначена та сплачується відповідно до законодавства Союзу РСР, а на даний час законодавства України.
Управління Пенсійного фонду України в Володарському районі с.м.т. Володарське Донецької області направляло на адресу відповідача для підписання акти звірок витрат, у тому числі по особовій справі зазначеного пенсіонера.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Володарському районі с.м.т. Володарське Донецької області акти звірок підписало, але суму витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій по 1 особовій справі пенсіонера на загальну суму 1350грн. не погодило з посиланням на відсутність підстав для відшкодування витрат.
Згідно з матеріалами справи суми пенсій по інвалідності громадянину Малюзі О.В. за період з 01.07.2005р. по 31.03.2006р. на суму 1350грн. не були включені в акти звіряння, відшкодування сум виплачених пенсій не проводилось.
Суд не приймає до уваги зауваження відповідача, що він не повинен нести витрати, пов’язані із здійсненням пенсійного забезпечення за Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року, оскільки такі витрати має нести держава, що надає забезпечення, а Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України не є державним фондом. Адже у статті 3 Угоди мова йде про взаємовідносини між державами, учасницями угоди, а не про те, що усі витрати всередині держави мають здійснюватись за рахунок державних (бюджетних) коштів. Підтвердженням цього є і друге речення вищезазначеної статті, де зазначено, що взаємні розрахунки між державами не здійснюються, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.
Відповідно до статті 2 Закону України “Про пенсійне забезпечення” одним з видів державних пенсій є трудова пенсія в разі втрати годувальника. Право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом члени сімей осіб, вказаних у цій статті, і пенсіонерів з числа цих осіб - у разі втрати годувальника.
Пенсійне забезпечення громадян, відповідно до ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснюється органами Пенсійного Фонду України. Стаття 81 вказаного закону передбачає, що призначення та виплата пенсій, у тому числі, пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного Фонду.
З набранням чинності Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" обов'язок відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті при настанні страхового випадку, зокрема, виплати йому або особам, які перебували на його утриманні пенсій по інвалідності в зв'язку із втратою годувальника покладено на Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд соціального страхування від нещаснице випадків).
Частиною 2 статті 2 вищенаведеного Закону встановлено, що особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього Закону.
Таким чином, дія ст.2 ч.2 закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" розповсюджується на вказаних громадян.
Витрати, понесені Пенсійним Фондом України у зв'язку із виплатою пенсій, передбачених ст. 2 Закону України "Про пенсійне забезпечення", в тому числі з виплатою пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання підлягають відшкодуванню Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві.
Вказане також підтверджується ст. 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, які спричинили втрату працездатності", відповідно до якої органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, починаючи з 1 квітня 2001р. відшкодовують органам Пенсійного фонду України пенсії, сплачені особам, яким призначено пенсії внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003.р. №5-4/4 затверджений Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі-Порядок), що встановив механізм погодження та відшкодування таких витрат.
У пункті 2 вищенаведеного документу зазначено, що Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.
Тобто, зміст пункту 2 зазначеного Порядку не містить виключень щодо осіб, які отримують пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві не на території України.
Згідно із пунктом 4 Порядку відшкодуванню підлягають суми, що виплачуються відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення" "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" та інших нормативно-правових актів, зокрема, допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію.
Пунктом 5 Порядку визначено, що органи Пенсійного фонду України щомісячно до 10 числа місяця, наступного за звітним на підставі Списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та Списку померлих осіб, які отримували пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, проводять з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України звірку витрат по особових справах потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності ....та до 15 числа місяця наступного за звітним подають його відповідним головним управлінням Пенсійного фонду України в АРК, областях, міста Києві та Севастополі і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювань України в АРК, областях, міста Києві та Севастополі.
В свою чергу, Головні управління узагальнюють і узгоджують Довідку про відшкодування Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків (пункт 7 Порядку).
Таким чином, суд дійшов висновку, що оскільки акт щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, є підставою для визнання розміру зобов’язань Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України перед Пенсійним Фондом, а обов’язок щодо належного оформлення зазначеного акту і включення до нього визначених законодавством сум покладено на позивача та відповідача, то позовні вимоги щодо зобов’язання Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Володарському районі с.м.т. Володарське вчинити дії з підписання Акту звірки витрат по особовій справі Малюги О.В., якому виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2005р. по 31.03.2006р. на суму 1350грн., з метою прийняття до заліку для відшкодування цієї суми на централізованому рівні є такими, що ґрунтуються на вимогах закону та підтверджуються матеріалами справи.
Керуючись ст. 7 Закону України "Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №2272-ІІІ від 22.02.2001р., п.п. "г" та "д" п.1 ст. 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" №1105- XIV від 23.09.1999р., Угодою про гарантії прав громадян держав учасниць Співдружності Незалежних держав в області пенсійного забезпечення від 13.03.1992р., Порядком відшкодування Фондом соціального страхування нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України, правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків №5-4/4 від 04.03.2003р., ст.ст. 1, 2, 4, 4-1, 4-2, 4-3, 4-4, 4-5, 4-6, 21, 22, 33, 36, 49, 81-1, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд –
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Управління Пенсійного Фонду України у Володарському районі с.м.т. Володарське до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Володарському районі с.м.т. Володарське про зобов’язання вчинити дії з підписання Акту звірки витрат по особовій справі Малюги О.В., якому виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2005р. по 31.03.2006р. на суму 1350грн., з метою прийняття до заліку для відшкодування цієї суми на централізованому рівні – задовольнити.
Зобов’язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання України в Володарському районі с.м.т. Володарське вчинити дії з підписання Акту звірки витрат по особовій справі Малюги О.В., якому виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві за період з 01.07.2005р. по 31.03.2006р. на суму 1350грн., з метою прийняття до заліку для відшкодування цієї суми на централізованому рівні.
У судовому засіданні 06.06.2006р. за згодою сторін було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У зв’язку з цим рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення. Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня його підписання до Донецького апеляційного господарського суду.
Дата підписання: 08.06.2006р.
Суддя Новікова Р.Г.
Надруковано 3 примірника:
1 - до справи,
1 - позивачу,
1 - відповідачу.