ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2007 р. | Справа № А-10/192 |
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шелест С.Б.
При секретарі судового засідання: Бабінець У.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Комунального підприємства «Ковалівське»
78293, с. Ковалівка, вул. Коцюбинського, 1 Коломийського району
до відповідача: Коломийської об»єднаної державної податкової інспекції
78200, м. Коломия, вул. Хмельницького, 3
про скасування рішення податкового органу
За участю представників сторін:
від позивача: Пона В.Д. - головний державний податковий інспектор,
(довіреність № б/н від 21.05.07р.)
від відповідача:Терзівець Г.В. - представник, (довіреність № 77 від 19.09.07р.)
в с т а н о в и в:
Комунальним підприємством «Ковалівське»заявлено вимогу про скасування рішення Коломийської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 00072552320/0 від 04.04.07р.
Позивач позовні вимоги підтримує та не погоджуючись із застосуванням штрафної санкції в сумі 9000 грн. за порушення норм з регулювання обігу готівки, вказує на те, що згідно з вимогами п.п.7.3. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 63, відповідальність за дотримання порядку ведення операцій з готівкою покладається на керівників підприємств, тобто конкретну особу, яка винна у порушенні такого порядку; вироком суду керівника позивача визнано винним на підставі ч.2 ст.191 КК України та стягнуто з нього на користь позивача 1800 грн. збитків, завданих злочином, в зв»язку з чим притягнення до відповідальності юридичної особи –Комунального підприємства, на думку позивача, є –безпідставним.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечує, вказуючи на те, що податковим органом правомірно застосовані штафні санкції до позивача - юридичної особи на підставі статті 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", якою передбачено відповідальність саме юридичних осіб за неоприбуткування готівки у касах підприємств. Суб»єктом господарювання в спірному випадку є юридична, а не посадова особа.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення представників сторін, суд встановив наступне.
21.12.2006р. Коломийським районним регіональним контрольно-ревізійним відділом КРУ в Івано-Франківській області проведено перевірку Комунального підприємства «Ковалівське», результати якої відображені в акті перевірки № 01-10/001 від 21.12.2006р. та якою, зокрема, встановлено, що керівник підприємства Ковельській Я.Д., всупереч вимогам Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 р. за N 40/10320, не провів через касу підприємства кошти в сумі 1800 грн. від здачі в оренду комунального майна.
Як свідчать обставини справи, у зв»язку з привласненням зазначених коштів, вироком Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 21.02.07р. Ковельській Я.Д. був притягнутий до кримінальної відповідальності на підставі ч.2 ст.191 КК України. На виконання вироку, що набрав законної сили 09.03.07р., судом 13.03.07р. виданий виконавчий лист про стягнення з Ковельського Я.Д. на користь Комунального підприємства «Ковалівське» 1800 грн. збитків завданих злочином.
На підставі акта перевірки КРУ, Коломийською ОДПІ прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 00072552320/0 від 04.04.07р., згідно з яким до позивача застосовані штрафні санкції в сумі 9000 грн.
Суд вважає зазначене рішення ОДПІ правомірним, виходячи з наступного.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті в Україні передбачений відповідним Положенням, що затверджене постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за N 40/10320.
Так, відповідно до 2.6. Положення, уся готівка, що надходить до кас підприємства, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до п.7.4. цього ж Положення, якщо перевіркою підприємства (підприємця) було виявлено порушення, то за її результатами складається акт про перевірку дотримання порядку ведення операцій з готівкою (далі - акт про перевірку) у трьох примірниках, у якому викладається зміст порушення з відповідним обґрунтуванням. Перший примірник акта про перевірку надсилається органам державної податкової служби України за місцем державної реєстрації підприємства (підприємця) для вжиття заходів, що передбачені законодавством України.
Такі заходи передбачені Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»(в редакції Указу Президента N 491/99 від 11.05.99 з подальшими змінами і доповненнями).
Так, згідно з абзацом 3 частини 1 Указу (в редакції Указу Президента N 802/2001 від 07.09.2001р., надалі - Указу), у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Частиною 2 Указу установлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Таким чином, відповідальність згідно з нормами Указу несе суб»єкт господарювання, яким, в спірному випадку, є юридична особа, а не її посадова особа.
Факт недотримання суб'єктом господарювання передбаченого законодавством порядку ведення операцій у національній валюті встановлений конролюючим органом –КРУ та підтверджується матеріалами справи, в зв»язку з чим застосування до позивача штрафної санкції в розмірі 9000 грн. - правомірне.
Доводи позивача про те, що згідно з пунктом п.7.3. Положення до відповідальності в установленому законодавством України порядку притягуються .особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою не можуть бути правовою підставою для скасування оспорюваного рішення, так як відповідальність посадової особи (керівника підприємства) у цій сфері належить до адміністративних правопорушень в розумінні КпАП України, і така відповідальність не є тотожною з відповідальністю суб»єкта господарювання –юридичної особи за порушення норм з регулювання обігу готівки, що має місце на підставі Указу. Таку відповідальність згідно з Указом несе суб»єкт господарювання незалежно від того, якою конкретно особою, що перебувала з ним в трудових відносинах вчинено порушення норм з регулювання обігу готівки. Разом з тим, встановлена вироком суду вина фізичної особи (в даному випадку, вина керівника підприємства) у вчиненні правоворушення в силу цивільного законодавства може бути підставою для відшкодування шкоди, завданої її неправоміними діями юридичній особі.
За наведених обставин та норм суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. 124 Конституції України, постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 N 637 «Про порядок ведення касових операцій у національній валюті в Україні», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 р. за N 40/10320, Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»(в редакції Указу Президента N 491/99 від 11.05.99 з подальшими змінами і доповненнями), п.6 Прикінцевих та перехідних положень, ст.ст. 94, 158, 160, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Шелест С.Б.
Постанова складена у повному обсязі 15.10.07р.
Внесено в діловодство
пом. судді Кузишин У.Б.