Судове рішення #11201811

копія

справа №2-1571/10

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

    29 вересня 2010  року                   м.Ніжин      

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

в складі:

головуючого – судді Олійника В.П.,

при секретарі – Павленко О.В.,

з участю сторін,

представника позивача-адвоката ОСОБА_1,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання  заяви про прийняття спадщини,

встановив:

    Позивач звернулась до суду з позовом до відповідача про визначення додаткового строку терміном у 03 місяці для подання  заяви про прийняття спадщини після ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року (далі-спадкодавець), посилаючись на те, що остання є її бабою, після смерті спадкодавця відкрилась спадщина, яка прийнята ОСОБА_3, як сином спадкодавця, при цьому ОСОБА_5, син спадкодавця і батько позивача, помер раніше; позивач є спадкоємцем до майна спадкодавця за правом представлення відповідно до ст.1266 ЦК України; строк для прийняття спадщини після спадкодавця пропустила з поважних причини, оскільки вважала, що ОСОБА_5 прийняв спадщину після спадкодавця; прийнявши спадщину після ОСОБА_5, не втратила спадщини після спадкодавця; про те, що ОСОБА_5 помер раніше за спадкодавця, дізналася в червні 2010 року після ознайомлення з матеріалами справи Ніжинського міськрайонного суду за позовом ОСОБА_6 про визнання права власності; заяву про прийняття спадщини після спадкодавця нотаріальною конторою не прийнято у зв”язку з пропуском строку.

    В судовому засіданні позивач підтримала позов за вищевикладених обставин,  пояснивши, що являється спадкоємцем за правом представлення до майна спадкодавця, від спадщини не відмовилась, після смерті батька з його рідними не спілкувалась, свідоцтво про смерть спадкодавця та ОСОБА_5 з їх сторони не надано, із копіями свідоцтв про смерть ознайомилась з матеріалів цивільної справи в червні 2010 року, при цьому згода відповідача на подання нею заяви про прийняття спадщини відсутня.

    Представник позивача адвокат ОСОБА_1, яка діє на підставі ордеру та договору, в судовому засіданні підтримала позов за обставин, викладених в позовній заяві.

    Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що позивач, як дитина ОСОБА_5, не брала участі у його догляді, пропустила строк для прийняття спадщини.    

    Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, представника позивача, суд приходить до  висновку про можливість задоволення позову зі слідуючих підстав.

    Положеннями ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

    Згідно ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 даного Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

    З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини із поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви, при цьому вирішення зазначеного питання не залежить від наявності офіційної відмови нотаріуса у видачі такому спадкоємцю свідоцтва про право на спадщину, оскільки ч.1 ст. 1296 ЦК України прямо передбачено, що таке свідоцтво видається нотаріусом лише тим спадкоємцям, які прийняли спадщину відповідно до закону.

    В судовому засіданні встановлено, що позивач є дитиною ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року, місце смерті останнього-АДРЕСА_1 при цьому здійснила дії по прийняттю спадщини згідно ч.1 ст.1269 ЦК України, що підтверджується копіями: свідоцтва про народження позивача, актового запису про смерть №886 від 31 жовтня 2007 року, матеріалів спадкової справи Ніжинської міської державної нотаріальної контори №56 за  2008 рік.

    ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, місце смерті-АДРЕСА_1  спадщину після останньої прийняв ОСОБА_3 відповідно до положень  ч.1 ст.1269 ЦК України, що підтверджується копіями: актового запису про смерть №887 від 31 жовтня 2007 року, матеріалів спадкової справи Ніжинської міської державної нотаріальної контори №119 за 2007 рік.

    За таких обставин позивач має право спадкування до майна спадкодавця за правом представлення відповідно до положень ст.1266 ЦК України, при цьому заява позивача про відмову від права на спадщину відсутня.

    Відомості про позасудове вирішення питання про вступ позивача, як спадкоємця, до спадкування, в матеріалах справи відсутні.

    Враховуючи відомості про час і місце смерті спадкодавця та ОСОБА_5, час відкриття спадщини після них, враховуючи, що позивач прийняла спадщину після ОСОБА_5, враховуючи час отримання позивачем даних про час смерті останніх згідно свідоцтв про їх смерть, суд приходить до висновку про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини після спадкодавця, оскільки позивач з об”єктивних причин через відсутність даних про час смерті спадкодавця та ОСОБА_5 не змогла своєчасно вчинити дії по прийняттю спадщини після спадкодавця.

    Положеннями п.211 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 03 березня 2004 року N 20/5, встановлено, що спадкоємець, якому за рішенням суду встановлено додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, повинен у межах установленого судом строку прийняти спадщину шляхом подання нотаріусу за місцем відкриття спадщини відповідної заяви.    

    Враховуючи вищезазначене, на підставі ст.1272 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 3, 10, 60,  212-215 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

вирішив:

    Позов задовольнити  повністю.

    Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини до Ніжинської міської державної нотаріальної контори після ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року, тривалістю 03 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

    Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Чернігівської області через Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

    Головуючий     (підпис)         суддя  Олійник В.П.         .

    Рішення не набрало законної сили.

    Вірно: суддя Ніжинського

                міськрайонного суду         Олійник В.П.    

  • Номер: 22-ц/783/1802/18
  • Опис: Лобойко О.П. про визнання виконавчих документів такими що не підлягають виконанню
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-1571/10
  • Суд: Апеляційний суд Львівської області
  • Суддя: Олійник Володимир Петрович
  • Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.06.2018
  • Дата етапу: 23.08.2018
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація