Судове рішення #1118819
13/242-Б

                        

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

_________________________________________________

__________________________________________________________________________________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65  тел.(8-0412) 48-16-02


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 "26" вересня 2007 р.                                                           Справа № 13/242-Б

Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого   судді                                                  Вечірка І.О

суддів:                                                                        Зарудяної Л.О.

                                                                                   Ляхевич А.А.


при секретарі                                                            Щепанській Т.П. ,

за участю представників сторін:

від скаржника:     Сорока О.О., довіреність №390 від 24.09.2007р. - приймав участь в судовому засіданні 25.09.2007р.,

від боржника: не з'явився,

від ініціюючого кредитора: не з'явився,

розглянувши апеляційну скаргу Хмельницького обласного сектору з питань банкрутства, м.Хмельницький

на ухвалу Господарського суду Хмельницької  області

від "11" червня 2007 р.  у справі № 13/242-Б (суддя Матущак О.І.)

за заявою Державної податкової інспекції в Городоцькому районі, м.Городок  

до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Спасівський", с.Спасівка Городоцького району  

про визнання банкрутом  

ВСТАНОВИВ:

  

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 11.06.2007р. затверджено ліквідаційний баланс Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Спасівський", с.Спасівка Городоцького району, юридичну особу - Сільськогосподарський виробничий кооператив "Спасівський", який значиться в єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України під ідентифікаційним кодом 03787805 ліквідовано та припинено провадження у справі №13/242-Б. Цією ж ухвалою зобов'язано Хмельницький обласний сектор з питань банкрутства провести перевірку діяльності арбітражного керуючого Меланчука  В.І., з урахуванням встановлених порушень підпунктів 2 і 3 ч. 1 ст. 31, ч. 3 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", і за її наслідками, ініціювати перед Державним департаментом з питань банкрутства процедуру щодо можливого позбавлення його ліцензії арбітражного керуючого (розпорядника майном, керуючого санацією, ліквідатора).

Не погоджуючись з винесеною ухвалою, Хмельницький обласний сектор з питань банкрутства, м.Хмельницький подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати ухвалу господарського суду від 11.06.2007р., посилаючись на порушення судом норм матеріального права, а саме:

- державний контроль у сфері ліцензування здійснюється відповідно до вимог, визначених Законом України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" та Порядком контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затвердженого наказом державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України від 13.02.2002р. №22/35. Відповідно до вказаного Порядку, контроль за додержанням арбітражним керуючим ліцензійних умов здійснюють Мінекономіки, Держпідприємництва та їх територіальні органи у межах своїх повноважень шляхом проведення позапланових перевірок. Для проведення перевірок органом контролю утворюється Комісія, яка має право отримувати від арбітражного керуючого необхідні для проведення перевірки документи, знайомитись з нормативно-технічною, обліково-звітною, розпорядчою, статистичною та іншою документацією, одержувати від арбітражного керуючого письмові пояснення з питань, що виникають під час перевірки. Арбітражний керуючий, під час проведення перевірки дотримання ним Ліцензійних умов, надає всі необхідні для проведення перевірки документи та забезпечує умови для її проведення;

- місцевий господарський суд не взяв до уваги те, що у разі припинення провадження у справі про банкрутство колишній арбітражний керуючий не має правових підстав для доступу до необхідних для проведення перевірки документів, не може надати їх Комісії чи усунути виявлені порушення, а орган контролю не може видавати розпорядження про усунення виявлених порушень арбітражному керуючому, повноваження якого припинені рішенням господарського суду, оскільки такий арбітражний керуючий не має відповідних процесуальних прав та не може вчиняти дії, пов'язані з цією справою на виконання такого розпорядження.

Представник скаржника в засіданні апеляційного господарського суду підтримав доводи апеляційної скарги.

Представники кредиторів та арбітражний керуючий в засідання апеляційного господарського суду не з'явились. Арбітражний керуючий Меланчук В.І. письмового відзиву на апеляційну скаргу не подав.

Вислухавши представника скаржника, дослідивши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 12.09.2005р. порушено провадження у справі №13/242-Б про визнання банкрутом Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Спасівський", с.Спасівка Городоцького району,  на підставі ст. 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (том 1, а.с. 1).

Постановою господарського суду від 27.09.2005р. визнано банкрутом СВК "Спасівський", відкрито його ліквідаційну  процедуру  та ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Меланчука Василя Івановича  (том 1, а.с. 26).

31.01.2007р. ліквідатором СВК "Спасівське" представлено до суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута (том 1, а.с. 28-31).

Ухвалою господарського суду від 20.04.2007р. призначено судове засідання на 31.05.2007р. для розгляду звіту ліквідатора  та затвердження ліквідаційного балансу банкрута  - СВК "Спасівський" (том 2, а.с.34-35).

В судовому засіданні 31.05.2007р. оголошувалась перерва до 11.06.2007р. (том 2, а.с. 51).

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 11.06.2007р. затверджено ліквідаційний баланс СВК "Спасівський", с.Спасівка Городоцького району, юридичну особу - СВК "Спасівський", який значиться в єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України під ідентифікаційним кодом 03787805 ліквідовано та припинено провадження у справі №13/242-Б. Цією ж ухвалою зобов'язано Хмельницький обласний сектор з питань банкрутства провести перевірку діяльності арбітражного керуючого Меланчука  В.І., з урахуванням встановлених порушень підпунктів 2 і 3 ч. 1 ст. 31, ч. 3 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", і за її наслідками, ініціювати перед Державним департаментом з питань банкрутства процедуру щодо можливого позбавлення його ліцензії арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) (том 2, а.с. 60-61).

Розглядаючи питання про обґрунтованість винесеної 11.06.2007р. місцевим господарським судом ухвали, колегія суддів апеляційного господарського суду враховує таке.

11.06.2007р. ліквідатором Меланчуком В.І. представлено уточнений письмовий звіт та інші докази проведення  ліквідаційної процедури (том 2, а.с. 52-57).

Відповідно до ч.1 ст. 32 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.

З матеріалів справи вбачається, що кредиторами боржника є - Городоцька МДПІ з сумою вимог до боржника в розмірі 1400,25грн., Відділення державного казначейства у Городоцькому районі з сумою вимог в розмірі 1848,54грн.,  Управління ПФУ у Городоцькому районі з сумою вимог в розмірі 11042,95грн., ВАТ “Укртелеком” в особі  Городоцького ЦЕЗ № 2 з сумою вимог в розмірі 838,48грн. Крім цього,  заборгованість по заробітній платі перед працівниками боржника становила  44300,00грн. Загалом, конкурсні вимоги до боржника, склали суму  59430,22грн.

З метою погашення вимог кредиторів та заборгованості по заробітній платі перед працівниками підприємства банкрута, ліквідатором було вжито заходи щодо виявлення майна боржника, зокрема, направлялись запити до Городоцького відділу інспекції Держтехнагляду, Городоцького БТІ, МРВ ДАІ УМВС у Городоцькому районі, Городоцького районного  відділу земельних ресурсів.  КП “Гродоцьке БТІ” листом за № 317 від 25.03.2006 р. повідомило про те, що відповідно до матеріалів БТІ об'єкти нерухомого майна на праві власності за СВК "Спасівський" не зареєстровані (том 1, а.с. 107). Листом №248 від 16.02.2006р. Городоцький районний відділ земельних ресурсів повідомив про відсутність у власності чи оренді  СВК "спасівський"  земельних ділянок (том 1, а.с. 108). Також, згідно довідки Городоцького відділу інспекції Держтехнагляду №183 від 17.02.2006 р. за СВК "Спасівський" сільгоспмашини не зареєстровані (том 1, а.с. 106). Згідно довідки за вих. № 368  від 18.02.2006р. другого МРВ ДАІ УМВСУ в Хмельницькій області, за боржником транспортні засоби не зареєстровані (том 1, а.с. 109).

Із представленого до суду звіту вбачається, що ліквідатором проведено роботу по виявленню майна банкрута, здійснено інвентаризацію та оцінку майна. Інвентаризація майна проводилась згідно акту прийому-передачі майна КСП ім. Орджонікідзе (правонаступником якого є банкрут), яке виділено під кредиторську заборгованість від 20.01.2000р. (том 1, а.с. 33-35). Частина даного майна була списана з балансу банкрута, згідно з актами списання машин, обладнання та транспортних засобів (том 1, а.с. 38-64), а частиною - погашена заборгованість по заробітній платі працівникам боржника в сумі 68500,00грн., згідно довідки (заборгованість по заробітній платі перед працівниками СВК "Спасівський" на 01.01.2000р. становила 112,8 тис.грн.). З метою встановлення вартості виявленого майна, ліквідатором проведено його оцінку. Оцінка майна банкрута була здійснена підприємством “Інформаційно-консультаційний центр Хмельницького територіального відділення  Українського товариства оцінювачів” у відповідності до двох  договорів  про проведення незалежної оцінки від 20.04.2006р. (том 1, а.с. 66,68). Згідно висновків оцінювача підприємства “Інформаційно-консультаційний центр Хмельницького територіального відділення  Українського товариства оцінювачів” від 24.05.2006 р. та 30.05.2006 р., об'єкт  - незавершений будівництвом клуб на 200 місць в с.Спасівка Городоцького району Хмельницької області оцінено на суму 44130,00грн., а шість об'єктів нерухомого майна СВК "Спасівський" оцінено на суму 8887,00грн. (том 1, а.с. 70-71).

З метою задоволення вимог кредиторів, ліквідатором проводився продаж майна банкрута через Товарну біржу "Подільська", про що свідчать протоколи проведення біржових торгів (аукціону) на товарній біржі "Подільська" від 19.04.2006р.  №4 та № 10 (том 1, а.с. 74,75). В результаті реалізації нерухомого майна отримано грошові кошти в сумі 53018,70грн. Вказані кошти витрачені ліквідатором на виплату: заборгованості по заробітній платі в сумі 34500.00грн., фіксованого податку в розмірі 1400,25грн., послуг про проведенню оцінки в сумі 2000,00грн., послуг Товарної біржі в сумі 5201,87грн., оплату послуг ліквідатора в сумі 8400,00грн., оплату послуг банку в сумі 516,58грн., виплату заробітної плати касиру в сумі 1000,00грн. Вимоги ініціюючого кредитора –ДПІ у Городоцькому районі у сумі 1400,25 грн. погашено в повному обсязі.

У зв'язку з відсутністю активів, які могли бути реалізовані, непогашеною залишилась заборгованість по заробітній платі в сумі 9800,00грн. Незадоволеними, також, залишились вимоги кредиторів - ВДК у Городоцькому районі у сумі 1848,54грн., - ВАТ "Укртелеком" в особі ЦЕЗ №2, м.Городок у сумі 838,48грн.,  - ПФУ у Городоцькому районі у сумі 11042,95грн. Загальна сума незадоволених вимог складає 23529,97грн. На час затвердження ліквідаційного балансу СВК "Спасівський"  майно та грошові кошти банкрута відсутні.

Збори кредиторів СВК "Спасівський" на своєму засіданні затвердили витрати, пов'язані з проведенням ліквідаційної процедури, загалом у сумі 8718,45 грн., про що свідчить протокол зборів кредиторів №2 від 25.05.2007р. (том 2, а.с. 55).

Із змісту оскаржуваної ухвали вбачається, що присутні в судовому засіданні 11.06.2007р. представники кредиторів підтримали клопотання ліквідатора про затвердження ліквідаційного балансу та звіту ліквідатора.

За таких умов, суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута та припинення провадження у справі, а тому  ухвала господарського суду від 11.06.2007р. в цій частині має бути залишена без змін.

Разом з тим, ухвалою господарського суду від 11.06.2007р. зобов'язано Хмельницький обласний сектор з питань банкрутства провести перевірку діяльності арбітражного керуючого Меланчука  В.І., і за її наслідками, ініціювати перед Державним департаментом з питань банкрутства процедуру щодо можливого позбавлення його ліцензії арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора). При цьому, місцевий господарський суд послався на те, що ліквідатором порушена черговість погашення вимог кредиторів та принцип пропорційності задоволення вимог кредиторів однієї черги. Крім того, судом, також, зазначено, що об’єкти нерухомого майна, продаж яких здійснювався Товарною біржею "Подільська", у відповідності до договору  про реалізацію майна від 05.06.2006 р., проведено  всупереч вимогам ч. 1 ст. 30 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", без проведення прилюдних торгів за ціною, визначеною у експертній оцінці. В зв'язку з цим, місцевий господарський суд вказав про порушення арбітражним керуючим - ліквідатором Меланчуком В.І. вимог чинного законодавства про банкрутство, зокрема, підпунктів 2 і 3 ч. 1 ст. 31, ч. 3 ст. 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Розглядаючи питання про обгрунтованість зобов'язання Хмельницького обласного сектор з питань банкрутства провести перевірку діяльності арбітражного керуючого Меланчука  В.І. та ініціювання процедури щодо  можливого позбавлення його ліцензії арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), апеляційний господарський суд враховує таке.

Статтею 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" визначено, що арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор) - фізична особа, яка має ліцензію, видану в установленому законодавством порядку, та діє на підставі ухвали господарського суду.

Частиною 2 ст. 2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що державний орган з питань банкрутства, у тому числі, здійснює ліцензування  діяльності  фізичних  осіб - суб'єктів підприємницької   діяльності,   які   здійснюють   діяльність   як арбітражні   керуючі   (розпорядники   майна,   керуючі  санацією, ліквідатори).

Закон України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" визначає види господарської діяльності, що підлягають   ліцензуванню,  порядок  їх  ліцензування, встановлює державний  контроль у сфері ліцензування,  відповідальність суб'єктів  господарювання  та  органів  ліцензування  за порушення законодавства у сфері ліцензування.

Наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України №22/35 від 13.02.2002р. затверджено Порядок контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).  У відповідності з п. 1.1 зазначеного Порядку, контроль за додержанням арбітражними керуючими (розпорядниками майна,  керуючими санацією, ліквідаторами) ліцензійних умов провадження господарської діяльності арбітражних керуючих (розпорядників  майна,  керуючих санацією,  ліквідаторів) здійснюють Державний департамент  з  питань  банкрутства  (його територіальні  органи  з питань банкрутства), як орган ліцензування та  Державний  комітет  України  з питань регуляторної політики та підприємництва (і його представництва), як спеціально уповноважений орган  з питань  ліцензування  (органи  контролю)  у  межах своїх повноважень  шляхом  проведення планових і позапланових перевірок.

Відповідно до п. 2 Порядку контролю за додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) для проведення перевірок органом контролю утворюється комісія, яка має право отримувати необхідні для проведення перевірки документи, ознайомлюватися з  нормативно-технічною, обліково-звітною, розпорядчою, статистичною та іншою документацією, отримувати копії (ксерокопії) необхідних документів, одержувати від  арбітражних  керуючих  письмові  пояснення  з питань, що виникають під час перевірки. Арбітражний керуючий  під  час   перевірки   дотримання   ним Ліцензійних умов, згідно з п. 2 Порядку, надає всі необхідні для проведення перевірки документи та забезпечує умови для її проведення.

Місцевий господарський суд не врахував, що після затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута та припинення провадження у справі, арбітражний керуючий не може мати доступу до необхідних для проведення перевірки документів, не може їх надати комісії чи усунути виявлені порушення.  У зв'язку з цим, орган контролю не може видати розпорядження про усунення виявлених порушень арбітражному керуючому, повноваження якого припинені рішенням господарського суду, оскільки арбітражний керуючий не має відповідних процесуальних прав та не може вчиняти пов'язані з цією справою дії на виконання такого розпорядження.

З огляду на викладене, перевірка додержання вимог законодавства арбітражним керуючим Меланчуком В.І., який, після припинення провадження у справі,  не здійснює покладених на нього обов'язків у справі про банкрутство СВК "Спасівський" та вжиття до нього заходів щодо можливого позбавлення його ліцензії арбітражного керуючого (розпорядника майном, керуючого санацією, ліквідатора) виходить за межі повноважень Державного департаменту з питань банкрутства.

Нормою ч. 4 ст. 32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що у разі, якщо господарський суд дійшов висновку, що ліквідатор не виявив або не реалізував усі наявні майнові активи ліквідаційної маси, необхідної для повного задоволення вимог кредиторів, він виносить ухвалу про призначення нового ліквідатора.

Крім того, частина 8 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачає, що невиконання або неналежне виконання обов'язків, покладених на арбітражного керуючого, згідно з цим Законом, що завдало значної шкоди боржнику чи кредиторам, може бути підставою для анулювання його ліцензії.

Таким чином, оцінку дій ліквідатора по проведенню ліквідаційної процедури має давати господарський суд при затвердженні звіту ліквідатора. До затвердження такого звіту, господарський суд може зобов'язати Державний орган з питань банкрутства здійснити перевірку додержання вимог законодавства арбітражним керуючим в межах, наданих Державному органу повноважень.

За таких обставин, місцевий господарський суд безпідставно зобов'язав Хмельницький обласний сектор з питань банкрутства провести перевірку діяльності арбітражного керуючого Меланчука  В.І. та ініціювати процедуру щодо  можливого позбавлення його ліцензії арбітражного керуючого (розпорядника майном, керуючого санацією, ліквідатора).

Враховуючи викладене, апеляційна скарга Хмельницького обласного сектора з питань банкрутства підлягає задоволенню частково. Ухвала Господарського суду Хмельницької області від 11.06.2007р. має бути залишена без змін. З резолютивної частини ухвали господарського суду від 11.06.2007р. має бути виключено посилання на зобов'язання Хмельницького обласного сектора з питань банкрутства провести перевірку діяльності арбітражного керуючого Меланчука  В.І. та ініціювати процедуру щодо  можливого позбавлення його ліцензії арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).

 Керуючись ст.ст.  101,103,105,106 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Хмельницького обласного сектора з питань банкрутства, м.Хмельницький задовольнити частково.

2. Ухвалу Господарського суду Хмельницької області від 11.06.2007р. у справі №13/242-Б залишити без змін, виключивши з її резолютивної частини посилання на зобов'язання Хмельницького обласного сектора з питань банкрутства провести перевірку діяльності арбітражного керуючого Меланчука  В.І. та ініціювати процедуру щодо  можливого позбавлення його ліцензії арбітражного керуючого (абзаци 6 та 7 резолютивної частини ухвали).

3. Справу №13/242-Б повернути до Господарського суду Хмельницької області.

Головуючий суддя                                                                 Вечірко І.О

судді:

                                                                                           Зарудяна Л.О.  

                                                                                           Ляхевич А.А.  

  Віддрук. 8 прим.

1 - до справи,

2 - Хмельницький обласний сектор з питань банкрутства,

3 - арб. кер. Меланчуку В.І.,

4 - ДПІ в Городоцькому районі,

5 - ВДК у Городоцькому районі,

6 - УПФУ у Городоцькому районі,

7 - ВАТ "Укртелеком" в особі Городоцького ЦЕЗ №2

8 - в наряд

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація