ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
_________________________________________________
__________________________________________________________________________________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" жовтня 2007 р. Справа № 7/66-Б
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Вечірка І.О
суддів: Зарудяної Л.О.
Ляхевич А.А.
при секретарі Кулик О.А. ,
за участю представників сторін:
від ініціюючого кредитора: Ненько Л.М. (доручення №5794 від 06.07.2007 року),
від боржника: Михаленко Л.С. (довіреність №06/07-ФА від 06.07.2007року),
Ступак О.М. - арбітражний керуючий,
розглянувши апеляційну скаргу Малого приватного підприємства "Фактор-Агро", м.Коростень Житомирської області
на ухвалу Господарського суду Житомирської області
від "09" липня 2007 р. у справі № 7/66-Б (суддя Кудряшова Ю.В.)
за заявою Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені, м.Коростень
до Малого приватного підприємства "Фактор-Агро", м.Коростень
про визнання банкрутом,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 09.07.2007р. у справі №7/66-Б визнано грошові вимоги кредитора Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені до боржника на суму 129430,28грн. заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язано заявника - Управління ПФУ в м.Коростені подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України оголошення про порушення справи про банкрутство. Цією ж ухвалою призначено розпорядником майна МПП "Фактор-Агро" арбітражного керуючого Ступака Олега Миколайовича, якого зобов'язано в строк до 21.09.2007р. подати до суду на затвердження реєстр вимог кредиторів.
Не погоджуючись з винесеною ухвалою, боржник подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати ухвалу господарського суду від 09.07.2007р. в частині призначення розпорядником майна арбітражного керуючого Ступака Олега Миколайовича. При цьому, апеляційна скарга мотивована наступним:
- місцевим господарським судом порушено норми ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". При винесенні оскаржуваної ухвали судом не перевірено всі обставини при затвердженні кандидатури розпорядника майна. Так, в судовому засіданні представником Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені було подано заяву, яка містила лише прізвище, ім'я та по-батькові розпорядника майна. Будь-яких інших документів до заяви кредитора додано не було. Зокрема, до заяви кредитора не було додано документа, який підтверджує факт отримання Ступаком О.М. юридичної або економічної освіти, ліцензії арбітражного керуючого, виданої уповноваженим органом у порядку, встановленому законом. Крім того, в матеріалах справи відсутня заява особи, яка має бажання бути арбітражним керуючим та відсутні відомості, що особа не належить до жодної категорії осіб, перерахованих в ч. 3 ст. 3-1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
- господарським судом не було надано належної оцінки та не перевірено у встановленому законом порядку наявність документів, які підтверджують неплатоспроможність боржника по відношенню до кредитора, який здійснює контроль за правильністю та своєчасністю справляння страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Так, в постанові Вищого господарського суду України від 19.11.2003р. у справі №7/60 вказано про те, що крім основних доказів безспірності грошових вимог, передбачених частинами 7,8 ст. 7 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", для органів державної податкової служби встановлений спеціальний обов'язок подання додаткових документів, які підтверджують неплатоспроможність боржника. Відповідно до ч. 10 ст. 7 Закону, до заяви кредитора - органу державної податкової служби чи інших державних органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), додаються докази вжиття заходів для отримання заборгованості за обов'язковими платежами у встановленому законодавством порядку. Оскільки такі докази до заяви кредитора додані не були, то відповідно і сама заява не відповідає вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Представник скаржника в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.
Арбітражний керуючий Ступак О.М. у відзиві на апеляційну скаргу та в судовому засіданні апеляційного господарського суду 09.10.2007р. просив оскаржуваний судовий акт залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. При цьому, арбітражний керуючий посилається на наявність в матеріалах справи документів, які підтверджують можливість виконання ним функцій розпорядника майна, а саме: копії ліцензії, заяви про участь у справі про банкрутство, документів, які підтверджують право виконувати обов'язки розпорядника майна. Всі документи були надані суду своєчасно включаючи і клопотання Управління Пенсійного фонду України у м. Коростені.
Вислухавши представника скаржника та арбітражного керуючого, дослідивши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 12.06.2007р. порушено провадження у справі №7/66-Б про визнання банкрутом Малого приватного підприємства "Фактор-Агро", м.Коростень (а.с. 1).
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 09.07.2007р. у справі №7/66-Б визнано грошові вимоги кредитора Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені до боржника на суму 129430,28грн. заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зобов'язано заявника - Управління ПФУ в м.Коростені подати до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України оголошення про порушення справи про банкрутство. Цією ж ухвалою призначено розпорядником майна МПП "Фактор-Агро" арбітражного керуючого Ступака Олега Миколайовича, якого зобов'язано в строк до 21.09.2007р. подати до суду на затвердження реєстр вимог кредиторів.
Вирішуючи питання про обґрунтованість ухвали господарського суду від 09.07.2007р. в частині призначення розпорядником майна МПП "Фактор-Агро" арбітражного керуючого Ступака Олега Миколайовича, апеляційний господарський суд враховує таке.
Представник ініціюючого кредитора подав до господарського суду заяву від 06.07.2007р. про призначення розпорядником майна у справі про банкрутство МПП "Фактор-Агро" арбітражного керуючого Ступака Олега Миколайовича.
Згідно з ч. 3 ст. 13 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо інше не передбачено цим Законом, розпорядником майна може бути призначено фізичну особу - суб'єкта підприємницької діяльності, яка має вищу юридичну чи економічну освіту або володіє спеціальними знаннями, не є заінтересованою особою стосовно боржника та кредиторів відповідно до статті 1 цього Закону і яка має ліцензію арбітражного керуючого, що видається в установленному законодавством порядку.
Арбітражним керуючим Ступаком О.М. до господарського суду подана заява про призначення арбітражним керуючим у справі №7/66-Б, в якій зазначено про те, що він не належить до осіб, які не можуть бути призначені арбітражним керуючим (а.с. 35). До заяви на участь у справі про банкрутство, Ступаком О.М. додана копія ліцензії Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України серії АБ №216937, строк дії якої визначено по 14.10.2010р. (а.с. 36).
В матеріалах справи відсутні заяви інших арбітражних керуючих на участь у даній справі.
Ухвалою господарського суду від 12.06.2007р. при порушенні провадження у справі про банкрутство МПП "Фактор-Агро" зазначено про введення процедури розпорядження майном боржника після проведення підготовчого засідання.
Нормою ч. 1 ст. 14 Закону передбачено, що з метою забезпечення майнових інтересів кредиторів в ухвалі господарського суду про порушення провадження у справі про банкрутство або в ухвалі, прийнятій на підготовчому засіданні, вказується про введення процедури розпорядження майном боржника і призначається розпорядник майна у порядку, встановленому цим Законом.
За наведених обставин, місцевий господарський суд правомірно, відповідно до вимог чинного законодавства призначив Ступака О.М. розпорядником майна МПП "Фактор-Агро".
З урахуванням викладеного, апеляційна скарга Малого приватного підприємства "Фактор-Агро", в якій йшлося про відсутність підстав для призначення Ступака О.М. арбітражним керуючим у справі №7/66-Б, не підлягає задоволенню.
Посилання скаржника на відсутність доказів вжиття ініціюючим кредитором заходів до отримання заборгованості по обов'язковим платежам є безпідставним, з огляду на таке. Стаття 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дає визначення неплатоспроможності. Неплатоспроможність - неспроможність суб'єкта підприємницької діяльності виконати після настання встановленого строку їх сплати грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі по заробітній платі, а також виконати зобов'язання щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів) не інакше як через відновлення платоспроможності. В якості підстави для порушення провадження у справі про банкрутство МПП "Фактор-Агро", кредитор - Управління ПФУ в м.Коростені послалось на невиконання боржником зобов'язань по сплаті недоїмки по страхових внесках за період з квітня 2004 року по вересень 2005р. в сумі 129430,28грн., що підтверджується рішенням Господарського суду Житомирської області від 31.01.2006р. у справі №16/3587. З метою стягнення недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 129430,28грн. Управління Пенсійного фонду України в м.Коростені направило Державній виконавчій службі у Коростенському районі наказ №16/3587 від 10.02.2006р. про примусове виконання рішення Господарського суду Житомирської області від 31.01.2006р., про що свідчить лист УПФУ в м.Коростені від 23.02.2006р. з відміткою ДВС у Коростенському районі (а.с. 10). Листом № 1169 від 11.05.2007р Відділ ДВС Коростенського міськрайонного управління юстиції повідомив, що 28.02.2006р. державним виконавцем винесена постанова про відкриття виконавчого провадження по примусовому виконанню наказу господарського суду №16/3587 від 10.02.06 про стягнення з Малого приватного підприємства "Фактор - Агро" (м.Коростень) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Коростені 129430,28грн. недоїмки по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На всі рахунки боржника, що знаходяться в установах банків накладено арешт. Кошти в повному обсязі на рахунки не надходять. Згідно матеріалів виконавчого провадження, майна у боржника не виявлено.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення господарського суду Житомирської області № 16/3587 від 31.01.06 та наказ господарського суду Житомирської області №16/3587 від 10.02.2006р. суду не були виконані боржником протягом більше одного року, що свідчить про неплатоспроможність боржника. Вимоги кредитора є безспірними, оскільки підтверджені рішенням господарського суду. Сума безспірних грошових вимог перевищує триста мінімальних розмірів заробітної плати. Кредитор звернувся до господарського суду після спливу 3-місячного строку неоплати боржником заборгованості.
В підготовчому засіданні суд має перевірити наявність ознак неплатоспроможності боржника, розмір вимог кредитора (кредиторів) , їх безспірність.
За відсутності підстав для припинення провадження у справі про банкрутство, в підготовчому засіданні господарський суд ухвалою зобов'язує заявника подати за його рахунок до офіційного друкованого органу Верховної Ради України чи Кабінету Міністрів України (відповідно газети "Голос України" або "Урядовий кур'єр") оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. В зв'язку з цим, судом правомірно зобов'язано ініціюючого кредитора подати до офіційного друкованого органу оголошення про порушення справи про банкрутство.
Господарським судом, згідно з вимогами статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", також вирішено питання про призначення дати попереднього засідання суду.
Враховуючи викладене, апеляційна скарга Малого приватного підприємства "Фактор-Агро", м.Коростень Житомирської області не підлягає задоволенню, а ухвала Господарського суду Житомирської області від 09.07.2007р. має бути залишена без змін.
Керуючись ст.ст. 101,103,105,106 Господарського процесуального кодексу України, Житомирський апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Ухвалу Господарського суду Житомирської області від 09 липня 2007 року у справі №7/66-Б залишити без змін, а апеляційну скаргу Малого приватного підприємства "Фактор-Агро", м. Коростень Житомирської області - без задоволення.
2. Справу №7/66-Б повернути до Господарського суду Житомирської області.
Головуючий суддя Вечірко І.О
судді:
Зарудяна Л.О.
Ляхевич А.А.
Віддрук. 5 прим.
1 - до справи,
2 - скаржнику,
3 - Управління Пенсійного фонду Укр. в м.Коростені,
4 - розпоряднику майна Ступаку О.М.
5 - в наряд