Судове рішення #11185403

 Справа № 2-14301/2010                                                            

РІШЕННЯ

Іменем України

8 вересня 2010 року Московський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого – Скотаря А.Ю.;

при секретарі – Кошовій Г.О.;

у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади м. Харкова, тертя особа – третя Харківська державна нотаріальна контора про встановлення родинних відносин та визнання права власності, -

ВСТАНОВИВ:

 ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою в якій зазначила, що їй та її синові ОСОБА_2 на праві спільної сумісної власності належить квартира АДРЕСА_1.  

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер. Спадкоємцем першої черги після померлого є позивачка, яка  фактично прийняла спадщину та, окрім іншого, зверталась до нотаріальної контори для її належного оформлення, однак отримала відмову через невідповідність запису її імені в свідоцтві про народження сина та її особистому паспорті. Окрім квартири  спадкоємцю належить страховка в розмірі 6192 грн. відповідно до договору страхування життя в ЗАО «Страхова компанія Дженералі Страхування життя».

В суді позивачка підтримала позовні вимоги та пояснила так, як викладено в позові.  

Представник відповідача та третьої особи до суду не з’явились, просили слухати справу за їх відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до свідоцтва про право власності НОМЕР_2 від 18.10.2006 належить квартира АДРЕСА_1 на праві спільної сумісної власності належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2, що, окрім іншого, підтверджується довідкою КП «Харківське міськБТІ» (а.с. 6-7).

Зазначена квартира складається з двох кімнат, має загальну площу 47,6 кв.м. (а.с. 8-10).

Позивачка мешкає в спірній квартирі до теперішнього часу, а ОСОБА_2 мешкав до часу смерті, що підтверджується довідкою про склад сім’ї з місця проживання, свідоцтвом про смерть останнього (а.с. 13-14).

Той факт, що померлий ОСОБА_2 є сином позивачки підтверджується свідоцтвом про його народження, складеним російською мовою, в якому його мати, позивачка, записана російською «ОСОБА_1», проте в паспорті громадянина України, складеному державною мовою, ім’я позивачки зазначене як «ОСОБА_1».

Всі документи, що підтверджують право спільної сумісної власності ОСОБА_1 та ОСОБА_2 складені українською мовою, в яких прізвище позивачки зазначене як «ОСОБА_1».

Отже різниця в написанні імені позивачки стала перепоною для оформлення на себе спадщини після померлого сина у вигляді частині квартири та різниці страхової суми і страхової виплати у розмірі 6192,00 грн. відповідно до договору страхування життя № 2803339436 між спадкодавцем та ЗАТ «Страхова компанія «Дженералі страхування життя» від 11.08.2008 (а.с. 11).

Відповідач факт родинних зв’язків між померлим ОСОБА_2 та позивачкою ОСОБА_1 не заперечує.  

      Згідно довідок третьої Харківської державної нотаріальної контори після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2, який мешкав в АДРЕСА_1 до нотаріальної контори з заявами ніхто не звертався, проте ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину через невідповідність запису її імені в свідоцтві про народження сина з відповідним записом у паспорті (а.с. 5, 26).

Частина 2 ст. 372 ЦК України передбачає, що у разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.

Пункт п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» № 20 від 22.12.1995 містить положення про те, що частка учасника спільної сумісної власності визначається, окрім іншого, при відкритті після нього спадщини. За відсутності доказів про те, що участь когось із учасників спільної сумісної власності у надбанні майна була більшою або меншою, частки визнаються рівними.

Враховуючи, що докази нерівності участі кожного з співвласників у надбанні майна відсутні, визнання за кожним з них по 1/2 частки в праві спільної сумісної власності на квартиру АДРЕСА_1 є вірним.

В силу ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом шестимісячного строку він не заявив про відмову від неї.

Позивачка до нотаріальної контори з заявами про відмову від спадщини не зверталась.

Згідно ст. 1226, 1229 ЦК України частка в праві спільної сумісної власності та страхові виплати успадковується на загальних підставах.

На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-215, 218, 256 ЦПК України, ст.ст. 372, 1222, 1226, 1229, 1261, 1268 ЦК України, -

 

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Встановити факт того, що ОСОБА_2, померлий ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1  

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/2 частину квартири АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

Визнати за ОСОБА_1 п раво власності на страхову виплату в розмірі 6192,00 грн. відповідно до договору страхування життя № 2803339436 від 11.08.2008, укладеного між ОСОБА_2 та ЗАТ «Страхова компанія «Дженералі страхування життя» в порядку спадкування за законом після ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.

Рішення може бути оскаржене в апеляційний суд Харківської області через Московський районний суд м. Харкова шляхом подачі протягом десяти днів після його оголошення апеляційної скарги, а особою, що приймала участь у справі, але не була присутньої під час оголошення рішення – протягом того ж часу з моменту отримання копії рішення.

Суддя                                                        А.Ю. Скотар

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація