Справа № 2-4255\10
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
08 вересня 2010 р. м. Краснодон
Краснодонський міськрайонний суд Луганської області у складі:
головуючого судді: Баличевої М.Б.
при секретарі : Ляшенко Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Краснодонського виконкому про виділення права власності на Ѕ частку квартири, про продовження строку для прийняття спадщини, про введення у право спадкування та визнання права власності на 1\2 частину квартири, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачки ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом, в обґрунтування якого вказали, що їх чоловік та батько – ОСОБА_3, помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті залишилась квартира АДРЕСА_1. Спадкоємцями є вони – дружина - ОСОБА_1 та донька – ОСОБА_2 У теперішній час визнати за нею право власності не можливо , оскільки вказану квартиру вона - ОСОБА_1 придбала у період зареєстрованого шлюбу з померлим. Вона перебувала у шлюбі з 11.01.1975 року по 27 квітня 1987 рік, коли їх шлюб було розірвано, вона не зверталась за отриманням свідоцтва про розірвання шлюбу, хоча рішення про розірвання шлюбу було ухвалено. Після розірвання шлюбу вона залишилась мешкати у квартирі, сплачувала комунальні послуги. Свідоцтво про право власності чоловік не отримав, хоча усі кооперативні вклади та паї були сплачені. Тому ОСОБА_1 просить суд виділить Ѕ частку квартири АДРЕСА_1 та визнати за нею право власності на Ѕ частку квартири № 23. Спадкоємцем Ѕ частки квартири АДРЕСА_1 є позивачка ОСОБА_2, яка у теперішній час мешкає у квартирі, до нотаріуса не зверталась у зв,язку з тим, що вважала, якщо мешкає і зареєстрована у квартирі то, має право власності. На підставі викладеного, позивачка ОСОБА_2 просить поновити строк для прийняття спадщини, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька ОСОБА_3, ввести у право спадщину на Ѕ частку квартиру та визнати за нею право власності на Ѕ частку квартири.
Позивачки в судове засідання не з»явились, надали суду заяву, у якій підтримали заявлений позов у повному обсязі та просили розглянути справу за їх відсутністю.
Представник відповідача надав до суду заяву, у якій просив розглянути справу за його відсутності, рішення постановити на огляд суду.
Від третьої особи по справі - КП "Краснодонське МБТІ" до суду надійшла заява, у якій третя особа не заперечує проти задоволення позову та просить розглянути справу за відсутності їх представника.
Третя особа – ОВК «Заря» в судове засідання не з»явилась, надала письмову заяву, в якій проти задоволення вимог позивачів не заперечує, просить розглянути справу без його участі, з позовом згодні.
Суд вирішив можливим розглянути справу за відсутністю сторін на підставі письмових матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
До матеріалів справи додана копія рішення Краснодонського міськсуду від 27 квітня 1987 року шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 розірвано. У період шлюбу з 11.01.1975 року по 27 квітня 1987 рік вони придбали квартиру АДРЕСА_1. Згідно свідоцтва про смерть ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1
Встановлено, що згідно довідок ОВК «Заря» від 04.05.2010 року основним квартиронаймачем є ОСОБА_1, оплату за комунальні послуги здійснює постійно.
Згідно ст.. 70 Сімейного Кодексу України у разі поділу майна, що є об,єктом права спільної сумісної власності подружжя, частки майна дружини та чоловіка є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором.
Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 є донькою померлого ОСОБА_3
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом чи за законом.
Ст. 1261 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_2 є спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_3
Позивачка фактично спадщину прийняла, ніхто її не оспорює, не скасовує, крім неї, на спадщину ніхто не претендує, залишається зареєстрованою у квартирі АДРЕСА_1.
На підставі довідки нотаріальної контори від р. встановлено, що після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1., спадкова справа не заводилась.
Однак, позивачка не може прийняти спадщину та оформити на себе право власності через пропуск строку для прийняття спадщини.
Ст. 1272 ч.3 ЦК України регламентує, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Тому суд вважає причину пропуска строка для прийняття спадщини поважною та вважає можливим визначити ОСОБА_2 додатковий строк для прийняття спадщини.
Враховуючи, вищевикладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовом в повному обсязі, визнати за ОСОБА_1 право власності на 1\2 частину квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 за правом спільної сумісної власності подружжя, поновити ОСОБА_2 пропущений з поважних причин строк для прийняття спадщини, ввести її у право спадкування за законом на 1\2 частину квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 та визнати за нею право власності на 1\2 частину цієї квартири.
Керуючись ст.ст. 10,11,60,212-215 ЦПК України, ст. 1272,1261, 1217, 1268 ЦК України, ст.. 70 СК України, суд –
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Краснодонського виконкому про виділення права власності на Ѕ частку квартири, про продовження строку для прийняття спадщини, про введення у право спадкування та визнання права власності на 1\2 частину квартири - задовольнити у повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 за правом спільної сумісною власністю подружжя право власності на Ѕ частку квартири АДРЕСА_1.
Поновити ОСОБА_2 пропущений з поважних причин строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Ввести ОСОБА_2 у право спадкування за законом як спадкоємця першої черги на Ѕ частку квартири АДРЕСА_1, після смерті батька – ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на Ѕ частку квартири АДРЕСА_1 Луганської області.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його отримання копії цього рішення в апеляційний суд Луганської області через Краснодонський міськрайонний суд Луганської області.
Головуючий: М.Б. Баличева