Справа № 2-н-479/10
СУДОВИЙ НАКАЗ
«27» вересня 2010 року м Слов’янськ
Суддя Слов’янського міськрайонного суду Донецької області, Геєнко М.Г. розглянувши заяву ВАТ «Донецькобленерго» в особі структурного підрозділу Краматорські електричні мережі Слов’янський район електричних мереж про видачу судового наказу та стягнення з ОСОБА_2 суми боргу за спожиту електричну енергію,-
В С Т А Н О В И В :
22 вересня 2010 року ВАТ «Донецькобленерго» в особі структурного підрозділу Краматорські електричні мережі Слов’янський район електричних звернулось до Слов’янського міськрайонного суд з заявою про видачу судового наказу обґрунтувавши свої вимоги тим, що Краматорські електричні мережі є структурним підрозділом ВАТ "Донецькобленерго" згідно Положення. На підприємство покладені завдання здійснювати постачання електроенергії населенню та контролювати оплату за її використанням. Боржник зобов'язаний здійснювати плату за спожиту електричну енергію, а Краматорські електричні мережі - безперебійно її відпускати.
Боржник: ОСОБА_2, є споживачем електричної енергії (особовий рахунок № НОМЕР_1). Боржником неодноразово проводилися перерахування грошових коштів за спожиту електричну енергію (згідно особового рахунку), таким чином між Енергопостачальником та споживачем є зобов'язання. Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України (далі ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України.
Згідно рішення Судової палати в цивільних справах Верховного Суду України від 4 червня 2008 року підключення електроенергії за заявою наймача (власника квартири) і відкриття особового рахунку слід вважати фактичним укладенням договору на умовах передбачених Законом України «Про електроенергетику» та Правилами користування електричною енергією для населення(далі -ПКЕЕН). затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 року № 1357.
Правовідносини між заявником та боржником з постачання та споживання електричної енергії регламентуються: Цивільним кодексом України, Законом України ,.Про електроенергетику" від 16 жовтня 1997р. №575/97-ВР, Житловим кодексом Української РСР, Законом України „Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004 р. №1875-ІУ, Правилами користування електричною енергією для населення (затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1999 р. № 1357, Правилами улаштування електроустановок (далі - ПУЕ) та іншими нормативно-правовими актами і технічними документами. Відповідно до діючого законодавства тарифи на електричну енергію для споживачів категорії „Населення" встановлюються Постановами Національної комісії з регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ). Так, зокрема, постановою НКРЕ України „Про тарифи на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам" від 10.03.1999 р. №309 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10.03.1999 р. за №151/3444) встановлені тарифи на електричну енергію які почали діяти з 01.04.1999 р. В подальшому вказані тарифи змінювались постановами НКРЕ України №401 відЗО.03.2006 р., №926 від 20.07.2006 р.
На підставі вказаних нормативи о-правових актів та технічних документів споживання споживачем електричної енергії можливе лише через прилад обліку електричної енергії, який захищено відповідними пристроями та пломбами постачальника та Держспоживстандарту. Порушення цього правила та обов'язку є протиправною поведінкою (правопорушенням) з боку Сспоживача. Відповідно до стхт.26, 27 ЗУ „Про електроенергетику'' споживач ОСОБА_2 зобов'язана виконувати умови договору, Правил користування електричною енергією, інших нормативно-правових актів та технічних документів, а у разі їх порушення несе відповідальність згідно з законодавством України. Згідно з п.48 ПКЕЕН споживач ОСОБА_2 несе відповідальність за:
порушення Правил користування електричною енергією;
розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електричних мереж і
споживання електричної енергії без приладів обліку;
пошкодження приладу обліку та інші дії за які законодавством передбачена
відповідальність.
15.12.2009 року при перевірці представниками Ват «Донецькобленерго» на виконання вимог Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.97р., ПКЕЕН), за місцем проживання боржника: АДРЕСА_1 було виявлено порушення ним ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику» та п.п. 42, 48 ПКЕЕН, що виразилося у безобліковому користування електроенергією, накид дротів навантаження на лінію електропередачі. На підставі п.53 ПКЕЕ виявлене порушення було зафіксовано в Акті про порушення ПКЕЕН № 108410 віл 15,12.2009 р.
Відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.2006 р. з наступними змінами та доповненнями (далі -Методика), на підставі зазначеного Акту про порушення ПКЕЕН споживачу ОСОБА_2 було визначено обсяг та вартість спожитої, але неврахованої електричної енергії, внаслідок порушення, на загальну суму 913.99 гри. Розрахунок обсягу та вартості не облікованої електричної енергії здійснювався за тарифами, встановленими Постановами НКРЕ України для споживачів відповідної групи та класу напруги, які діяли під час порушення Боржником (ками) ПКЕЕН та в порядку, передбаченому Методикою.
Борг, який виник у ОСОБА_2 перед ВАТ «Донецькобленерго» по своїй суті є заборгованістю з оплати житлово-комунальних послуг, оскільки підставою для подання заяви про видачу судового наказу до суду . є порушення боржником Правил користування електричною енергією для населення, предметом - є заборгованість за спожиту (недовраховану) електричну енергію. Відповідно до Листа Національної комісії регулювання електроенергетики України (НКРЕ) №05-34-11/2712 та листа НКРЕ №05-39-11/1649 вартість недоврахованої електричної енергії не може розглядатися як штраф, а кошти за недовраховану електричну енергію зараховуються постачальнику електричної енергії виключно на його поточний рахунок із спеціальним режимом використання. Ст. 151 «Закону про електроенергетику» передбачає порядок відкриття. використання та перерахування енергопостачальниками грошових коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання. виключно на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії.
Згідно п. 53 ПКЕЕН. якщо між споживачем і енергопостачальником не досягнуто згоди щодо користування електричною енергією, її оплати, збереження приладів обліку тощо, спірні питання вирішуються в установленому законодавством порядку.
Боржником ОСОБА_2, складений акт про порушення ПКЕЕН., а також розрахунок заборгованості за спожиту, але невраховану приладом обліку, електричну енергію не оскаржувався, отже боржник, зі свого боку, визнав факт порушення ним чинних ПКЕЕН, а також згоду із складеним актом та нарахованою сумою заборгованості, внаслідок порушення споживачем ПКЕЕН.
Просить суд стягнути з боржника на користь ВАТ «Донецькобленерго» в особі структурного підрозділу Краматорські електричні мережі заборгованість у розмірі 913 грн. 99 коп. та витрати по оплаті інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи у розмірі 30 грн., витрати по оплаті судового збори просив покласти на боржника.
Відповідно до ст. 96 ЦПК України “Судовий наказ може бути видано, у разі якщо заявлено вимогу про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг, телекомунікаційних послуг, послуг телебачення та радіомовлення з урахуванням індексу інфляції та трьох відсотків річних, нарахованої заявником на суму заборгованості ”
Керуючись ст.ст. 96, 102, 103 ЦПК України, ст.ст. 264,322,526,531,543,615 Цивільного Кодексу України, ст.ст. 64, 68 ЖК Української РСР, ст.ст. З, 4, 96, 98 ЦПК України, ст.ст. 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», Правилами користування електричною енергією для населення, Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ України № 562 від 04.05.9006 п і наступними змінами і доповненнями, -
Н А К А З У Ю :
Стягнути з ОСОБА_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 заборгованість за спожиту, але невраховану приладом обліку електричну енергію у сумі 913 (дев’ятсот тринадцять) грн. 99 коп. на користь ВАТ «Донецькобленерго» Краматорські електричні мережі на р/р № 260333021295 у Ощадбанку м.Слов»янськ, МФО - 335106, ЄДРПОУ - 00131127.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ВАТ «Донецькобленерго» Краматорські електричні мережі витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі: 30 (тридцять) грн. 00 коп. На р/р №26000301661693 у АКІБПІБ, МФО-334561, ЄДРПОУ-00131127.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 25 (двадцять п’ять) грн. 50 коп.
Боржник має право протягом десяти днів з дня отримання копії судового наказу та доданих до нього документів подати заяву про його скасування.
Суддя
Слов’янського міськрайонного суду М.Г. Геєнко