Судове рішення #11145184

                                                                                           

                                                                     РІШЕННЯ    

                                                               ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

       16 серпня  2010 року     Білоцерківський міськрайонний суд Київської області    в  складі головуючого судді Закаблук  О.В.,

при секретарі  Кузьмінській В.О.,                

розглянувши  у відкритому судовому засіданні в залі суду № 3 м.Біла Церква справу за позовом  ОСОБА_1  до Управління пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі, про визнання дій  незаконними,   зобов"язання  перерахунку та виплати  щомісячної  державної допомоги,-                                                                                                                                                                                    

                                                                      ВСТАНОВИВ:

       Позивачка звернулась до суду з названим позовом, мотивуючи тим, що відповідач, управління пенсійного Фонду України у Білоцерківському районі безпідставно відмовляє  їй у проведенні доплати до пенсії як дитині війни, а тому просить визнати дії відповідача незаконними, визнати за нею право на перерахунок та стягнути  недоплачену суму доплати  до пенсії з 22.05.2008 року   в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.                                                              

       В судовому засіданні позивачка позов підтримала, просить задовольнити його в повному обсязі, суду показала, що відповідач порушує вимоги закону, а саме , вимоги ст.6  Закону України "Про соціальний захист дітей війни", відповідно до якої  дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, повинна бути підвищена на 30% мінімальної пенсії за віком, яка щорічно встановлюється законом України "Про державний бюджет України". Позивачці  виплачується пенсія за віком  та  вона являється дитиною війни.

        Відповідно до ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року її    пенсійне забезпечення як дитини війни повинне бути збільшене відповідачем на 30% мінімальної пенсії за віком, розмір якої встановлюється законами "Про державний бюджет України" кожний рік. Вона зверталась до відповідача  з вимогою щодо перерахунку пенсійного забезпечення згідно вимог  Закону, однак відповідач безпідставно не нараховує їй державну допомогу до пенсійного забезпечення, посилаючись на те, що їй не повинно нараховуватись соціальна допомога, як дитині війни, хоча  рішеннями Конституційного суду України № 6-рп від 09.07.2007 року та № 10-рп/2008 року від 22.05. 2008 року, права, які надані їй Конституцією та Законами на отримання належної доплати до пенсійного забезпечення підтверджені,  а тому просить зобов"язати  відповідача нарахувати та виплатити  недоплачені  суми до пенсії з 22.05. 2008  року, в розмірі  30% від мінімальної пенсії за віком, зазначає, що перерахунок доплати до пенсійного забезпечення їй  проводився в меншому розмірі, а тому порушено її  Конституційні права як громадянки  України на отримання встановленого законом належного пенсійного забезпечення відповідно до вимог Закону.  

         Відповідачі, попереджені належним чином про часі і місце розгляду справи, до суду не з"явились, надали суду письмові заперечення стосовно позову, просять справу розглянути  в їх відсутність, а тому суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних доказів, у відсутність представника відповідача.

         Як вбачається з письмових заперечень відповідача, які приєднані до матеріалів справи, відповідачі позов не визнають, просять залишити його без задоволення, зазначили, що позивачка ОСОБА_1 не має права на перерахунок та отримання названої  щомісячної державної допомоги в більшому розмірі, визнають, що позивачка являється дитиною війни, отримує підвищення до пенсії як дитина війни згідно Закону   України "Про державний бюджет України на 2008 рік та…"у розмірі надбавки , встановленої для учасників війни. Зазначають, що згідно п.3 ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування"  мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для  визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом, а тому застосовувати зазначену норму при розрахунку  пенсії позивачки підстав немає. Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" врегульоване питання  доплати до пенсії згідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.    

         Суд, заслухавши позивачку, оглянувши та дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази в їх сукупності, прийшов до висновку що позовні вимоги ОСОБА_1  підлягають до  задоволення по таким підставам.

          Як встановлено в судовому засіданні, не заперечується сторонами, позивачка ОСОБА_1     являється дитиною війни, отримує пенсійне забезпечення за віком   згідно Закону України  "Про пенсійне забезпечення"  від відповідача, що підтверджується пенсійним посвідченням позивачки та не заперечується відповідачем.

           Відповідачі, управління пенсійного фонду України у Білоцерківському районі всупереч вимог закону, протиправно не нараховували позивачці підвищення до пенсії  згідно  вимог  ст.6 Закону   України " Про соціальний захист дітей війни" за період  з 22.05.2008 року  в розмірі мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється на рівні прожиткового мінімуму  для осіб, які втратили працездатність, і який визначається Законами України "Про державний бюджет України" на відповідний вік, чим порушено право позивачки на належне пенсійне забезпечення, а тому позов підлягає до задоволення в частині зобов"язання відповідача проведення перерахунку та виплати доплати до пенсійного забезпечення.

         Позивач звернулась  до відповідача з заявою про перерахунок її додаткового пенсійного забезпечення та 07.05. 2010 року отримала відмову в проведенні перерахунку доплати до пенсії, внаслідок чого між сторонами виник спір про право на додаткове пенсійне забезпечення, який підлягає вирішенню судом в порядку цивільного судочинства.                                      

           Суд вважає, що позовні вимоги щодо перерахунку та виплати доплати до пенсійного забезпечення позивача  слід задовольнити   з 22.05.2008 року   згідно  заявлених позовних вимог в частині порушення прав позивачки з 2008  року, з часу винесення рішень  Конституційним Судом України, коли її порушені права щодо отримання належної доплати до пенсійного забезпечення були відновлені, так як відповідач, як розпорядники бюджетних коштів та орган, який здійснює свої функції на підставі делегованих повноважень щодо нарахування та виплати пенсійного забезпечення, до часу винесення рішення Конституційним судом діяв правомірно, в межах наданих йому законодавством повноважень.

            Позов підлягає до задоволення на підставі ст.6 Закону України " Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року, відповідно до якої  встановлена державна соціальна підтримка дітей війни у вигляді щомісячного підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання у розмірі 30%  мінімальної пенсії за віком.

           Відповідно до ст.7 названого Закону  Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.      

           Згідно ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" мінімальна пенсія за віком визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.  

          Згідно ст.58  Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та…" встановлено прожитковий мінімум на особу,  яка втратила працездатність, відповідачем  проведено нарахування доплати до пенсійного забезпечення позивачці в розмірі 10% від  прожиткового мінімуму згідно змін, які внесені  названим законом "Про державний бюджет України на 2008 рік…", і яким було допущено звуження обсягу та змісту прав позивачки в 2008 році, що підтверджується  рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 року від 22.05. 2008 року, а тому суд вважає, що при визначення розміру підвищення до пенсійного забезпечення позивачці відповідач повинен виходити з розміру прожиткового мінімуму для, особи, яка втратила працездатність, позовні вимоги щодо перерахунку доплати до пенсійного забезпечення позивачці як дитині війни підлягають до задоволення за період з 22.05.2008 року  в межах заявлених позовних вимог.

          Законами України «Про Державний бюджет України» на 2009,2010 роки обмежень щодо виплати доплати до пенсійного забезпечення позивачки згідно вимог ст.6 Закону України ?ро соціальний захист дітей війни” не передбачено, а тому відповідач незаконно відмовив у перерахунку та виплаті недоплаченої доплати до пенсії позивачки в названий період, дії відповідача слід визнати незаконними.    

          Суд не приймає до уваги посилання  відповідачів  на те, що перерахунок державної соціальної допомоги  позивачці не може бути здійснений в зв"язку зі змінами, які внесені до тексту ст.6 Закону "Про соціальний захист дітей війни" Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік…", так як  рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України ( конституційності) окремих положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 22.05.2008 року № 10-рп/2008  роз'яснено, що Конституція України не надає закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Конституційний суд дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а тому  вказане не може обмежувати реалізацію права позивача на соціальний захист як дитини війни, обмежувати конституційне право громадян на достатній життєвий рівень, звуження змісту і обсягу цього права шляхом внесення змін до чинних законів не припускається згідно ст.22 Конституції України.

         Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, а тому бездіяльність відповідача в частині не нарахування позивачці  щомісячної державної соціальної допомоги як дитині війни згідно вимог Закону  після Рішення Конституційного Суду України слід визнати незаконною.    

          Враховуючи наведене, керуючись ст. ст.19,22,113 Конституції України, ст.6,7  Закону України "Про  соціальний захист дітей війни", ст.28 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", Законами   України «Про державний бюджет України» на 2007, 2008,2009,2010 роки, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року,  ст.16 ЦК України,  ст. ст. 10,60,61, 208,209 , 214,215 ЦПК України,суд-

                                                                    ВИРІШИВ :                

         Позов ОСОБА_1  - задовольнити.          

         Визнати незаконними дії   управління пенсійного Фонду України у Білоцерківському раойні щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної допомоги згідно ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"  з 22.05.2008 року.

Визнати право на перерахунок та зобов"язати  управління Пенсійного фонду України у Білоцерківському  районі провести  перерахунок та виплату щомісячного підвищення до  пенсійного забезпечення ОСОБА_1  згідно вимог ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, який встановлений виходячи з  розміру  прожиткового мінімуму на особу, яка втратила працездатність статтями   Законів України «Про державний бюджет України» на відповідний рік  за період з 22.05.2008 року  щомісячно  з врахуванням нарахованих та виплачених сум.  

         Звільнити сторони від сплати судового збору.

          Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд  протягом 10 днів з часу проголошення рішення, відповідачем - з часу отримання рішення.                                  

       

                                              Суддя: ______________________________ Закаблук О.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація