Судове рішення #11142829

Код суду 0527                                                                                                              № 2-а-1339/10              

   

  П О С Т А Н О В А  

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И  

      6 вересня 2010 року   Костянтинівський міськрайонний суд  Донецької області у складі:  

    головуючого судді     Соларєвої Т.О.  

при секретарі                                        Бовкуненко Н.П.  

за участю:  

позивача                                               ОСОБА_1  

представника третьої особи                Грецької О.Г.  

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Костянтинівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1  до  виконкому Костянтинівської міської ради, третя особа-  Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання виконати певні дії,  

  в с т а н о в и в  :  

13 липня  2010 року позивач  звернулася до суду з адміністративним позовом до виконкому Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов*язання  виконати певні дії, обґрунтувавши свої позовні вимоги тим, що є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1,  в  серпні   2007 року  звернулася  до відповідача із заявою про надання дозволу на відключення  від мережі  централізованого опалення та гарячого водопостачання і на встановлення індивідуального опалювального приладу в належній їй квартирі за зазначено  адресою. Рішенням  комісії виконкому Костянтинівської міської ради  по вирішенню питань відключення споживачів від централізованого опалення переводу  приміщень на індивідуальне(автономне) опалювання від 16.08.2007  відмовлено у задоволенні заяви, що є незаконним. Просить поновити строк звернення з позовом до суду,  визнати неправомірною відмову комісії виконкому Костянтинівської міської ради по вирішенню питань відключення споживачів від централізованого опалення і переводу  приміщень на індивідуальне(автономне) опалювання в наданні дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і встановлення індивідуального опалювального приладу в зазначеній квартирі та зобов'язати виконком Костянтинівської міської ради розглянути зазначене питання  щодо надання  дозволу на відключення  від мережі  централізованого опалення та  встановлення індивідуального опалювального приладу в належній їй квартирі за адресою: АДРЕСА_1  та видати лист узгодження з відповідними інстанціями (а.с. 2-3  ).  

Ухвалою суду від 28 липня 2010 року до участі у справі як третю особу залучено Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго»(а.с.21 ).  

В судовому   позивач ОСОБА_1  підтримала   позовні вимоги, посилалася на ті ж обставини, що і в позовній заяві.  

Представник відповідача в судове засідання не з*явився, надав суду заяву, в якій   визнав позовні вимоги позивача і просить розглянути справу у його відсутності(а.с.16-17,25).  

Суд визнав можливим  проведення судового розгляду справи у відсутності  представника відповідача.  

Представник третьої особи в судовому засіданні  позовні вимоги не  визнав, просив в задоволенні позову відмовити.  

Вислухавши пояснення позивача, третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню  з наступних підстав.  

Як передбачено статтею 13 Законом України “ Про теплопостачання “ до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать: регулювання діяльності суб*єктів відносин у сфері теплопостачання в межах ,віднесених до відання відповідних рад, здійснення контролю за забезпеченням споживачів тепловою енергією відповідно до нормативних вимог, погодження на розміщення в межах відповідної території нових або реконструкцію діючих об*єктів теплопостачання та сприяння розвитку систем теплопостачання на відповідній території, затвердження проектів містобудівних програм, схем теплопостачання , місцевих програм розвитку у сфері теплопостачання, участь у розробці та впровадженні державних і регіональних програм у цій сфері.  

Законом України “ Про житлово-комунальні послуги” /стаття 8п.2/ передбачає, що стандарти, нормативи, норми, порядки і правила у сфері житлово-комунальних послуг розробляють і затверджують Кабінет Міністрів, центральний орган виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їхніх повноважень та згідно із законодавством.  

В той же час наведеними нормами не передбачені повноваження органів місцевого самоврядування надання дозволів на відключення від систем теплопостачання.  

У відповідності до пункту 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005року, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі , коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України “ Про теплопостачання” схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення , вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки, погодження та затвердження проектної документації для будівництва а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.  

Для вирішення таких питань створюються постійні діючі комісії з розгляду питань, пов*язаних з відключенням споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання.  

Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6.11.2007року № 169 передбачено, що комісія має право розглядати питання відключення від системи теплопостачання тільки окремого житлового будинку при наявності затвердженої органом місцевого самоврядування оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.  

Таким чином вказані нормативні акти надають право постійно діючим комісіям по розгляду питань , пов*язаних з відключенням споживачів від системи центрального опалення, надавати такий дозвіл тільки при конкретних умовах.  

Судом встановлено, що позивач є власником  квартири АДРЕСА_1, яка підключена до мережі централізованого опалення(а.с.7-8 ).  

Позивач  в  серпні 2007 року звернулася до виконавчого комітету Костянтинівської міської ради Донецької області із заявою щодо  відключення від мережі централізованого опалення та  облаштування квартири системою індивідуального опалення. Зазначена обставина визнана сторонами у справі.  

Згідно з протоколом № 6 від 7 серпня 2007 року засідання комісії по вирішенню питань відключення споживачів від мереж централізованого опалення та переводу приміщень на індивідуальне опалювання, було прийнято рішення про відмову в видачі листів узгодження на отримання технічних умов служб для виготовлення проекту на встановлення індивідуального (автономного) опалення, зокрема, в зазначеній квартирі, питання надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та встановлення індивідуального опалювального приладу комісією не розглянуто.  

Зазначені обставини визнані сторонами у справі.  

Враховуючи вимоги Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що заяву позивача  належним чином не було розглянуто, оскільки не було прийнято рішення постійно діючої міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання згідно Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання.  

Частиною 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» визначено, якщо питання, порушені в одержуваному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п*яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.  

У відповідності до вимог статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб*єкта владних повноважень чи окремих його положень , дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов*язання відповідача вчинити певні дії, зобов*язання утриматись від вчинення певних дій.  

З огляду на викладене, відповідача необхідно зобов*язати розглянути заяву позивача згідно з вимогами Закону України «Про звернення громадян» та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005р. (із змінами , внесеними згідно з Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства №169 від 01.11.2007р).  

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Стаття 21 Конституції України зазначає, що усі люди є рівні у своїй гідності та правах.  

Відповідно до п.1.2 Порядку  відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 із змінами відповідно до наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №169 від 06.11.2007 року, для реалізації права споживачів на відмову від  отримання послуг  ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу  міжвідомчу комісію  для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі -  Комісія),  призначає  голову  та  затверджує  її склад,  затверджує  положення  про  роботу  комісії. Така комісія відповідачем створена відповідно до Положення №391 від 18.06.2008 року  та до її компетенції входить розгляд зазначеного питання, тому бездіяльність відповідача в особі комісії щодо не розгляду питання позивачів щодо надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення для встановлення індивідуального опалювального приладу є протиправною, а тому слід зобов’язати відповідача розглянути зазначене питання.  

При цьому суд враховує, що згідно п. 6 ст. 26 Закону України „Про житлово-комунальні послуги" у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.  

Згідно ст.24 Закону України „Про теплопостачання" № 2633-ГУ від 02.06.2005 року споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.  

Згідно п.24 Постанови Кабінету Міністрів України „ Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення" №630 від 21.07.2005 року, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.  

Вищенаведеними нормами законодавства передбачено розгляд питання щодо надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення для встановлення індивідуального опалювального приладу спеціально створеною Комісією відповідача та розгляд зазначеного питання не відноситься до компетенції суду, який не може собою підміняти органи виконавчої влади. Враховуючи, що при наданні дозволу на відключення від мереж центрального опалення для встановлення індивідуального опалювального приладу слід враховувати умови, передбачені законодавством, які підлягають перевірці Комісією, що входить до її компетенції, суд вважає, що в задоволенні позову щодо зобов’язання відповідача надати дозвіл на відключення від мережі централізованого опалення  і встановлення індивідуального опалювального приладу та видати лист узгодження цього питання з відповідними інстанціями слід відмовити.  

Відповідно до  статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог з Державного бюджету України(або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова  особа). Оскільки адміністративний позов містить декілька вимог, розмір компенсації судових витрат визначається виходячи з кількості задоволених/незадоволених позовних вимог.  

Враховуючи  часткове  задоволення  позовних вимог позивача, сума судового збору, яка повинна бути стягнута на користь позивача ОСОБА_1 складає 1 грн. 70 коп. (а.с.1).  

 

На підставі  вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6-12, 71, 86, 104, 159-163 КАС України суд  

  п о с т а н о в и в:  

  Позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Костянтинівської міської ради, третя особа - Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» про визнання неправомірною бездіяльність виконавчого комітету Костянтинівської міської ради та зобов*язання вчинити певні дії задовольнити частково.  

Зобов*язати виконавчий комітет Костянтинівської  міської ради Донецької області розглянути звернення ОСОБА_1  про надання дозволу  на відключення  від мережі  централізованого опалення та  встановлення індивідуального опалювального приладу в належній йому квартирі за адресою: АДРЕСА_1  Донецької області згідно з вимогами Закону України «Про звернення громадян» та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005р.  

В решті позовних вимог відмовити.  

Стягнути з місцевого бюджету  м.Костянтинівка на користь ОСОБА_1   витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 (одна) грн. 70 копійок.    

  Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду  через Костянтинівський міськрайонний  шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, з направленням  копії апеляційної скарги до апеляційної інстанції.  

Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація