Справа № 2-455
2010 рік
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І м е н е м У к р а ї н и
02 вересня 2010 року м. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
у складі: головуючого – одноособово судді Лук’янчук О.В.,
при секретері – Чумаченко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ВАТ «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського РЕМ до ОСОБА_2 про відшкодування збитків завданих внаслідок порушення правил користування електричною енергією для населення,
ВСТАНОВИВ:
ВАТ «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського РЕМ звернулось до суду з позовом до відповідача про відшкодування збитків завданих внаслідок порушення правил користування електричною енергією для населення, вказуючи, що відповідач порушив правила користування електричною енергією, виражене в тому, що під час проведення 02.09.2008 року рейдової перевірки працівниками Білгород – Дністровської РЕМ у квартирі відповідача, розташованій АДРЕСА_1, Білгород – Дністровського району Одеської області було виявлене порушення правил користування електроенергією, виражене у накиді на лінію РЕМ А-35. Ввод раніше скинутий, електроенергія використовується повз електролічильник, про що був складений акт про порушення Правил користування електроенергією та на підставі правил користування електроенергією для населення та Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електроенергією був здійснений розрахунок збитків, згідно якого були нараховані збитки в розмірі 855 грн. 23 коп., які відповідач в добровільному порядку сплачувати відмовляється, в зв’язку з чим позивач змушений звернутися до суду зі зазначеним позовом.
Представник позивача позов підтримує в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причина неявки суду не відома.
Зі згоди представника позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, які є в матеріалах справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що відповідач проживає у квартирі за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем електричної енергії .
Отже, між сторонами фактично наявними є договірні правовідносини, врегульовані Правилами користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357. Споживач зобов’язаний дотримуватись ПКЕЕН.
У відповідності з п. 53 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року № 1357 (які діяли на час складення акту ), у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акту вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника. Розмір завданих енергопостачальнику збитків розраховується відповідно до оформленого акту про виявлення порушення за добовою величиною розрахункового споживання електричної енергії за кількістю днів з дня останнього контрольного зняття представником енергопостачальника показань чи технічної перевірки приладу обліку до моменту усунення порушення за тарифами (цінами) для населення, що діяли у період, за який нараховується розмір збитків, але не більше терміну позовної давності. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до методики, затвердженої НКРЕ. У разі відмови споживача відшкодовувати збитки енергопостачальник передає справу до суду.
У судовому засіданні встановлено, що 02.09.2008 року у квартирі відповідача, розташованій АДРЕСА_1, Білгород – Дністровського району Одеської області працівниками Білгород-Дністровської РЕМ була проведена рейдова перевірка, під час, якої було виявлене, вчинене відповідачем, як абонентом РЕМ, порушення правил користування електроенергією, що виразилось у накиді на лінію РЕМ А-35. Ввод раніше скинутий, електроенергія використовується повз електролічильник.
Таким чином, про виявлене порушення працівниками РЕМ був складений акт про порушення правил користування електричною енергією побутовим споживачем № 0078567 від 02.09.2008 року та схема до нього.
Суд вважає, що складений акт про порушення правил користування електричною енергією, відповідає передбаченим вимогам п. 53ПКЕЕН.
На підставі зазначеного акту Білгород-Дністровським РЕМ та відповідно до „Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електроенергією», відповідачу були нараховані збитки за 90 днів, які були завдані безпосередньо відповідачем шляхом безоблікового користування електроенергією, розмір яких згідно розрахунку склав 855 грн. 23 коп.
Суд також вважає, що розмір збитків зроблений правильно на підставі Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії не облікованої внаслідок порушення споживачами Правил користування електроенергією .
Згідно п. 42 вищевказаних Правил користування електричною енергією для населення, споживач електричної енергії зобов’язаний: дотримуватись вимог нормативно - технічних документів та договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та побутових електроприладів; забезпечувати збереження приладів обліку і пломб на них у разі розміщення приладу обліку в квартирі або на іншому об’єкті споживача; невідкладно повідомляти енергопостачальника про недоліки в роботі приладу обліку; оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.
Згідно п. 48 Правил користування електричною енергією для населення, споживач несе відповідальність згідно із законодавством за: прострочення терміну внесення платежів за електричну енергію; порушення правил користування електричною енергією; розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Згідно ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Виходячи із положень ст.ст. 6, 626-631 ЦК України укладений договір є обов’язковим для належного виконання сторонами, відповідно до його умов, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.
Згідно ст. 611 ЦК України в разі порушення зобов’язання настають правові наслідки , встановлені договором або законом.
Стаття 623 ЦК України передбачає відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення зобов’язання.
Нормою ч.4 ст.26 Закону України «Про електроенергетику» передбачається, що споживач електроенергії несе відповідальність згідно із законодавством за порушення умов договору та правил.
Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_2 допустив зазначене порушення, тому на підставі ч.1 ст. 623 ЦК України зобов’язаний відшкодовувати заподіяні збитки в сумі 855 грн. 23 коп.
Згідно ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням , що ґрунтується на всебічному, повному, об’єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_2 здійснив порушення правил користування електроенергією, чим ОСОБА_2 заподіяв ВАТ „Одесаобленерго” в особі Білгород – Дністровського РЕМ, збитки у розмірі 855 грн. 23 коп. і зобов’язаний відшкодувати їх у повному обсязі, а також згідно ст. 88 ЦПК України стягнути з ОСОБА_2 на користь ВАТ «Одесаобленерго» в інтересах Білгород-Дністровського РЕМ державне мито та витрати на інформаційно – технічне забезпечення розгляду справи.
Керуючись ст.ст. 6, 611, 623, 626 - 631 ЦК України, ст.ст. 26, 27 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.97 р. N 575, Правилами користування електричною енергією для населення, ст.ст. 10, 11, 79, 88, 209, 212, 213, 224-226 ЦПК України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ВАТ «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровської РЕМ до ОСОБА_2 про відшкодування збитків завданих внаслідок порушення правил користування електричною енергією для населення – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ВАТ «Одесаобленерго» в особі Білгород-Дністровського РЕМ збитки завдані внаслідок порушення правил користування електричною енергією для населення у розмірі 855 грн. 20 коп., оплачене державне мито у розмірі 51 грн. , витрати на інформаційно – технічне забезпечення розгляду справи Білгород – Дністровським міськрайонним судом Одеської області у розмірі 30 грн., а всього 936 грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: