№ 2-3528/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28.07.2010 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд міста Запоріжжя у складі:
головуючого - судді Якубіної В.Б.
при секретарі Тарадюк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про неправомірні дії, щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позов до Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя про неправомірні дії, щодо перерахунку пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, посилаючись на те, що після призначення йому пенсії в березні 2004 року він продовжує працювати, таким чином має 24 місяці страхового стажу. Після попереднього перерахунку пенсії у березні 2009 року, він написав заяву на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надав всі необхідні документи. Призначена пенсія дорівнює 1 456 грн. 93 коп., що менше ніж належить при застосуванні порядку розрахунку виписаного у ЗУ «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування. Комунарський УПФУ м. Запоріжжя посилається на те, що при перерахунку пенсії керується листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України № 20/0/18-09/039 від 11.03.2009 р., який визначив порядок застосування ст.40 і ч. 4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування», встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 р., що дорівнює 1 197 грн. 71 коп., а не минулий 2008 р. як прописано в Законі. Викладені в листі Мінпраці та УПФУ вказівки не ґрунтуються на правових підставах та істотно обмежують його права, як працюючого пенсіонера, при цьому порушуючи ст.ст. 8,19,22 Конституції України. Також зазначив, що пенсіонерам, які у 2009 р. подали документи на призначення пенсії, застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням, перерахунком пенсії тобто 2008 р., а пенсіонерам, які подали у тому ж році на перерахунок пенсії враховують показники середньої заробітної плати за 2007 р., чим грубо порушили ст. 24 Конституції України. Лист Мінпраці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01 є незаконним, порушує принцип справедливості та рівності громадян України перед Законом, не забезпечує сучасності його заробітку при перерахунку пенсії, призводить до зниження його пенсії та зменшує захищеність в умовах постійного зростання цін на товари та послуги. Всі зміни до Законодавства України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» ст. 30, ст. 42 рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. були визнані неконституційними і скасовані.
Просить суд визнати неконституційними дії відповідача та зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя провести перерахунок призначеної йому пенсії відповідно до діючого Законодавства з 01.03.2009 р. з урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії за рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії, тобто за 2008 р., а також стягнути з відповідача на його користь судові витрати.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свої позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав вказаних у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав у повному обсязі, пояснивши при цьому, що Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя боргу перед позивачем немає. Частиною 4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 (із змінами, внесеними ЗУ «Про державний бюджет на 2008рік….») було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує перерахунку пенсії, що визначається згідно ст.40 вищезазначеного закону. Також, представник відповідача зазначив, що Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року, зміни, що були внесені до ст. 40, ст.42 ЗУ № 1058 в частині зазначеного показника заробітної плати та порядку перерахунку пенсій були визнані не конституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. Отже, до законодавчого врегулювання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п. 3 п. 11 Постанови КМУ № 530 від 28.05.2008 року проводяться із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ № 1058 враховується для обчислення пенсії за 2007 рік - 1197 грн. 91 коп.
Вислухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши інші докази, які знаходяться в матеріалах справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 14.06.2004 року, виданого на ім’я ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, випливає, що позивач перебуває на пенсійному обліку відповідача, отримує пенсію за віком.
ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахування пенсії із зарахуванням до страхового стажу періоду роботи за 2008 рік у відповідності до ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (дохід), в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії за періоди.
Згідно ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону .
Суд не приймає доводи відповідача в тій частині, що відповідно спільного листа Пенсійного Фонду України і Міністерства праці та соціальної політики України від 11.03.2009р № 4096/02-01 та № 20/0/18-09/039 до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунку пенсій у 2009 році відповідно до пункту третього п.11 постанови Кабінету Міністрів від 28.05.2008р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.), було зроблено перерахування пенсії ОСОБА_1 , оскільки вказаний лист виконавчої влади є нормативно-правовим актом, але не має сили закону, а тому дії відповідача не відповідають вимогам діючого законодавства і як наслідок є протиправними.
Позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням показника заробітної плати (доходу) за 2008 рі к .
Так, аналізуючи обставини справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача знайшли своє повне підтвердження, відповідача необхідно зобов'язати зробити відповідний перерахунок.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 64, 124 Конституції України, ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а також ст. ст. 10, 59, 60, 212-215, 292, 294 ЦПК України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя, щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати розміру пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік.
Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя провести перерахунок призначеної ОСОБА_1, із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2008 рік, починаючи з 01.03.2009 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: В.Б. Якубіна