Судова справа № 2-2467/10/0515
27 серпня 2010 року м. Докучаєвськ
Докучаєвський міський суд Донецької області у складі:
головуючого – судді Сєліна Є.В.,
при секретарі – Паніхіної Г.С.,
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Докучаєвська справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області про визнання дій противоправними, зобов’язання проведення перерахунку та виплати державної та додаткової пенсій, з урахуванням фактично виплачених сум,
ВСТАНОВИВ:
28.07.2010р. ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області, де перебуває на обліку. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії та інвалідом 3-ої групи внаслідок захворювання пов’язаного з Чорнобильською катастрофою. Як особа, яка підпадає під дію Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на отримання державної та додаткової пенсії, розмір якої, згідно цього ж Закону, не може бути нижчим за 6-ть мінімальних пенсій за віком, а щомісячна додаткова пенсія у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком. Оскільки він отримує пенсію значно нижчого розміру, то вимушений був звернутись до відповідача із заявою щодо проведення її перерахунку, у задоволенні якої йому було відмовлено. Вважаючи цю відмову незаконною та такою, що не відповідає вимогам діючого законодавства просить визнати дії відповідача противоправними, зобов’язати його здійснити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю згідно ч.4 ст.54 та ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком (державна пенсія) та 50% мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю) з 01.01.2008р. по 01.07.2010р. та виплатити йому недонараховану суму, стягнути з відповідача понесені ним судові витрати та витрати по оплаті послуг за правову допомогу.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, уточнивши, що в частині стягнення з відповідача понесених ним судових витрат та витрат по оплаті послуг за правову допомогу відмовляється, також не наполягає на стягненні конкретної суми у розмірі 96732 грн., залишаючи вимогу щодо зобов’язання управляння ПФУ в м. Докучаєвську здійснити перерахунок державної та додаткової пенсії та виплатити йому недоотриману суму за вказаний у позовній заяві період часу.
Відповідач у судове засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, надіслав письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні вимог позивача, а також розглянути справу у відсутність представника управління.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені обставини, які підтверджуються такими доказами.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом 3-ої групи безстроково (довідка МСЕ серії 2-18 АБ за № 002450 від 01.12.1992р.), учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС і віднесений до 1-ої категорії осіб, котрі постраждали внаслідок цієї аварії (посвідчення серії НОМЕР_1 від 25.07.1994р.) та знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області (посвідчення № НОМЕР_2), де отримує пенсію.
05.05.2010р. позивач звернувся до відповідача із письмовою заявою про перерахунок пенсії згідно ч.4 ст.54 та ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у задоволенні якої листом управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області, за підписом його керівника – начальника управління ОСОБА_2 за вих. № 151/К-10-01-04 від 18.05.2010р. було відмовлено з посиланням на те, що встановлений розмір пенсії розрахований відповідно до діючого законодавства, зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України за № 654 від 16.07.2008р.
Відповідно до ст.49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров*ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю, особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам ІІІ групи призначається у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Стосовно державних пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою, то їх розміри в усіх випадках не можуть бути нижчими, зокрема, по ІІІ групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком (частина четверта статті 54 Закону). При цьому зазначений Закон передбачає здійснення перерахунку пенсії з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Тобто законодавець чітко врегулював порядок нарахування пенсії та здійснення перерахунку в бік збільшення кожного разу, коли збільшується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
01 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», кий визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Для обрахунку державної та додаткової пенсій та пенсії за віком розмір встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом (ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дають Закон України «Про прожитковий мінімум», а також Закон України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», згідно з яким прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто належить до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.
Відповідно до ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами суд вважає, що при розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, з якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему (про що, зокрема зазначено у рішенні № 8-рп/2005 від 11 жовтня 2005 року у справі № 1-21/2005, а також у рішенні № 6-рп від 09 липня 2007 року), пов’язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.
З огляду на викладене, суд вважає дії відповідача по відмові в здійсненні перерахунку позивачу державної та додаткової пенсії згідно з ч.4 ст.54 та ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком (державна пенсія) та 50% мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю) з 01.01.2008р. по 01.07.2010р. – противоправними.
Виходячи із викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 209, 212-215 ЦПК України, на підставі ст. ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області про визнання дій противоправними, зобов’язання проведення перерахунку та виплати державної та додаткової пенсій, з урахуванням фактично виплачених сум - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвську Донецької області щодо відмови в здійсненні перерахунку ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії згідно з ч.4 ст.54 та ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком (державна пенсія) та 50% мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю) з 01.01.2008р. по 01.07.2010р. – противоправними.
Зобов’язати управління Пенсійного фонду України в м. Докучаєвськ Донецької області здійснити перерахунок ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії згідно з ч.4 ст.54 та ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком (державна пенсія) та 50% мінімальної пенсії за віком (додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров*ю) з 01.01.2008р. по 01.07.2010р. та виплатити йому різницю між перерахованою і виплаченою пенсіями.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Донецької області через Докучаєвський міський суд шляхом подачі протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя