Судове рішення #11107538

                                                                                                                                                  Справа № 2 -8369 -2010 р

                                     

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                                               

              03 вересня   2010 року  Артемівський міськрайонний суд в складі :

              головуючого судді – Кушнарьової В.А.,

      при секретарі –Кульбаки Г.С.,

 розглянув  у відкритому судовому засіданні  у відсутності сторін  в залі суду м. Артемівська, цивільну справу за    позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Артемівську  про перерахунок пенсії, -                                    

                                                                         ВСТАНОВИВ :

  ОСОБА_1   звернувся до суду з  позовом  про перерахунок пенсії.  Він      має  статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи , інвалід  2 групи., що підтверджується посвідченнями  та довідками МСЕК.

Управління Пенсійного Фонду України в м. Артемівську   порушує його    права, нараховуючи йому  пенсійне забезпечення з порушенням вимог діючого законодавства, а саме: відповідно до вимог ч.4 ст.54 ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що у всіх випадках обчислення  та призначення пенсії , що до яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою розмір не може бути нижчими : по 1 групі інвалідності -10 мінімальних пенсій за віком ; по 2 групі інвалідності -   8 мінімальних пенсій за віком ; по 3 групі інвалідності -   6 мінімальних пенсій за віком.

Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, особам, віднесеним до категорії 1 ( ст..50 вищеназваного Закону), призначається у розмірі: інвалідам 1 групи -100 % пенсії за віком,   Інвалідам 2 групи – 75 %мінімальних  пенсій  за віком; Інвалідам 3 групи -   50 % мінімальних  пенсій  за віком.

Позивачу стало відомо, що 21.07.09р. набрало законної сили постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.04.08р. (на підставі ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 21.07.09р. по справі № 22-а-21373/08). Даною постановою суду визнано Постанову КМУ № 1 від 03.01.02р. незаконною в частині 19,91 грн. щодо підпункту «а», «б» п. 2 в частині пенсій, додаткових пенсій, передбачених ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи». Суд прийшов до висновку, що для розрахунку підвищень у відповідності до положень вищезазначеного закону необхідно виходити з соціальної категорії «мінімальна пенсія за віком», але з огляду на відсутність її грошового розміру щодо спеціального Закону, потрібно керуватися розміром мінімальної соціальної гарантії як бази нарахування у відповідності до положень ст.. 46, зокрема її третьої частини, Конституції України, положень ЗУ «Про прожитковий мінімум», прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність та ст.. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином судом був підтверджений факт порушень відповідачем його   прав на пенсійне забезпечення в встановленим законом розмірі, відмінивши мінімальний розмір пенсії згідно Постанови КМУ № 1 суд відмінив базовий розрахунок підвищень мінімальних пенсій Постановами КМУ: №312 від 11.03.04р., № 1293 від 27.12.05р.

На його  звернення до управління ПФУ в м. Артемівську, щодо перерахунку йому  пенсії відповідно до ст.. 50, ч. 4 ст. 54 вищезазначеного закону, йому  були надані відповіді УПФУ в м. Артемівську, що пенсія йому  нараховувалася відповідно до ст.. 54 вищезазначеного закону.

Але з даною відповіддю він  не згоден, так як:   Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України орган державної влади та їх посадові особи повинні діяти лише на підставі та в межах повноважень, та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

У добровільному порядку управління ПФУ в м. Артемівську відмовляється зробити йому   перерахунок  його   пенсії  згідно  чинного  законодавства,  тому  він   змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

Відповідно до ст.. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Частиною 1 ст. 261 ЦК України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення свого права..

Також п. З ч. 1 ст. 263 ЦК України  передбачено, що перебіг позовної давності зупиняється у разі зупинення дії закону або іншого правового акту, який регулює відповідні відносини. В свою чергу ЗУ «Про державний бюджет України на 2008р.» вносив відповідні зміни до ст.. 50, 54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи». Дані зміни позбавляли його  права оспорювати розмір пенсійного забезпечення, і лише завдяки рішенню Конституційного суду України від 22.05.2008р. дані зміни були визнані не законними. Всі ці факти свідчать про зупинення перебігу строку позовної давності.

На підставі зазначеного та керуючись ст.. 50, ч. 4 ст. 54, 67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 216, 256, 257, 261, п. З ч. 1 ст. 263 ЦК України, ст.. 15, 73, 107, 119 , 208, 213-215 ЦПК України, позивач просив: зобов'язати     управління Пенсійного  фонду  України  в м.  Артемівську провести перерахунок його  пенсійного забезпечення з 22.05.08 р. відповідно до   ст.. 50, ч. 4 ст. 54, 67   ЗУ   «Про   статус   та  соціальний   захист  громадян,  які   постраждали   в  наслідок Чорнобильської катастрофи».
    Відповідач у письмовій заяві заперечує проти позову. Суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.  

Суд не погоджується на  посилання відповідача на те, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, з огляду на те, що зазначена стаття доповнена частиною З Законом України № 2505 від 25 березня 2005 року (набрав чинності з 31 березня 2005 року), тоді як частина 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» змінена Законом України від 17 листопада 2005 року № 3108-15 (набрав чинності з 13 грудня 2005 року).

Не врахування відповідачем зазначених змін стало однією з причин  висновку, щодо неможливості застосування стосовно позивача норм статті 28 загального закону в частині визначення мінімального розміру пенсії за віком на рівні прожиткового мінімуму.

Враховуючи, що порядок обчислення мінімальної пенсії за віком встановлений лише      нормами Закону України № 1058, суд вважає за необхідне також застосувати аналогію

закону, закріплену статтею 9 КАС України, відповідно до якої у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини,  суд застосовує закон що регулює подібні правовідносини.

Частина четверта статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Посилання відповідача на частину 5 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено, що порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України, внаслідок чого відповідач керувався постановами Кабінету Міністрів України суд не приймає, оскільки ототожнювати порядок і розмір в силу різного правового навантаження цих значень неможливо.

Вищенаведена частина статті 54 викладена із змінами згідно із Законами України № 2532-12 від 1 липня 1992 року та № 3285-12 від 17 червня 1993 року (в редакції Закону № 230/96 від 6 червня  1996 року), тоді  як частина  3, яка визначає обчислення і        призначення пенсії по інвалідності змінена Законом № 3108-15 від 17 листопада 2005 року  (набрала чинності   13  грудня  2005  року)  і регулює  безпосередньо  правила обчислення пенсій за нормами статті 54 спеціального закону.

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Суд зазначає, що за нормами частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, у тому числі віднесеним до категорії 1. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року № 966-ХІУ.

Позиція Управління ґрунтується виключно на постановах Кабінету Міністрів України , огляд яких не підтверджує доводи відповідача стосовно того, що будь-яким із них визначений мінімальний розмір пенсії за віком для встановлення нижчого рівня пенсії, у тому числі інвалідам, внаслідок захворювання від аварії на ЧАЕС. Суд не приймає доводи відповідача, як з огляду на недоведеність приписів зазначених постанов до спірних відносин, так і з огляду на положення принципу законності, визначених пунктами 2-4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 2 статті. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування" їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Позивач  просить суд зобов'язати Управління здійснити перерахунок пенсії позивача   у відповідності до норм статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає, що додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров"ю, особам, віднесеним до категорії 1 ( ст..50 вищеназваного Закону), призначається у розмірі: інвалідам 1 групи -100 % пенсії за віком,   Інвалідам 2 групи – 75 %мінімальних  пенсій  за віком; Інвалідам 3 групи -      50 % мінімальних  пенсій  за віком.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку щодо задоволення позовних вимог позивача ,  задовольнити вимоги позивача за період з  22. 05.  2008  року по цей час

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 292,294 ЦПК України, ст.. 50 ч 4, ст. 54,67 «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», суд, -

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1      до Управління пенсійного фонду України в м.   Артемівську,   у Донецької області про визнання неправомірною відмови у перерахунку пенсії у відповідності до статей 49, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії у відповідності до статті 50, частини 4 статті 54, статті 6 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 року та стягнення з  відповідача заборгованості по пенсії  задовольнити  частково.

Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.  Артемівську  у Донецької області    здійснити з 22 травня  2008 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статей 49, 50, 54, 67, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які  постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

   Заяву про апеляційне оскарження рішення  суду  може бути подано протягом десяти днів з дня складення рішення   до Донецького апеляційного суду  через Артемівський міськрайонний суд.  

    Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду  через Артемівський міськрайонний суд  протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

      Рішення  винесено у нарадчій кімнаті.

Суддя       /підпис/           Кушнарьова В.А.

Рішення набуло законної сили 14.09.2010р .

Копія вірна: Суддя                      секретар  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація