Код суду 0555 Справа № 2-3575/2010
РІШЕННЯ
Іменем України
23 вересня 2010 року Ясинуватський міськрайонний суд Донецької області у складі головуючого судді Циктіча В.М., при секретарі Осадчій А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата Донецької області (далі УПФУ) про визнання неправомірною бездіяльність УПФУ та зобов’язання нарахувати та виплатити надбавку до пенсії відповідно до Закону України «Дітям війни» за 2007 рік, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з позовом, зазначивши, що вона має статус дитини війни та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Однак у 2007 році така надбавка їй не виплачувалась. Зазначила, що рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року визнані неконституційними зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», внесені Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», позивачка просить зобов’язати відповідача нарахувати та сплатити недоотриману надбавку до пенсії за 2007 рік.
В судове засідання позивачка не з’явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі.
Відповідач надав суду заперечення, зазначивши, що відповідно до п.8 Постанови Кабінету Міністрів України №530 від 28.05.2008 р. «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», встановлено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводяться у твердих розмірах. Просив розглянути справу без участі представника.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.
Відповідно до вимог ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії дітям війни, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни було менше 18 років.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 року, тобто за станом на 2 вересня 1945 року їй не виповнилося 18 років, це підтверджується паспортом громадянки України, статус дитини війни підтверджується відповідною відміткою в пенсійному посвідченні.
Дію ст. 6 зазначеного Закону зупинено на 2006 р. відповідно до п. 17 статті 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік".
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни» також зупинена.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р. положення ст. 71 вищезазначеного закону визнані такими, що не відповідають Конституції , тому з цього часу до 31 грудня 2007 р. відповідач повинен був нараховувати позивачці доплату до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, вимоги позивачки щодо зобов’язання відповідача здійснити виплату надбавки до пенсії підлягає задоволенню за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007р.,
Згідно ст. ст. 147,152 Конституції України, Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та Законів України. Закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішень про їх неконституційність.
Крім того, відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Постанови, положення готуються на підставі законів України. Таким чином, нормативно-правові акти повинні відповідати актам вищої юридичної сили.
Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішенні даного спору застосуванню підлягають положення Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, відмова відповідача у виплаті позивачці надбавки до пенсії як дитині війни у період з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. не відповідає вимогам чинного законодавства.
Керуючись ст. ст. 10, 212, 214-216 ЦПК України, ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, суд-
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Ясинувата Донецької області задовольнити у повному обсязі.
Визнати незаконною бездіяльність УПФУ в м. Ясинувата щодо не нарахування та несплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в м.Ясинувата Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. з урахуванням фактично проведених виплат.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Ясинуватський міськрайонний суд.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя