Справа № 2-1168
2010 року
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2010 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
в складі: головуючого – судді: Герцова О.М.
за участю секретаря: Бобриш М.С.
судового розпорядника: Гребенюк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради Харківської області про стягнення матеріальної та моральної шкоди,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, посилаючись на те, що 18 вересня 2008 року близько 13 години 30 хвилин під час руху на автомобілі «Фольцваген Каравелла» держаний номер НОМЕР_1 по проспекту Леніна біля будинку № 9 в м. Ізюмі, на його автомашину впала суха гілка та пошкодила лобове скло автомобіля.
Сума матеріальних збитків по заміні пошкодженого лобового скла склала 4321,14 грн. Завдано моральної шкоди в сумі 2500 грн., оскільки матеріальними витратами завдано моральних страждань та на деякий час він лишився автомобіля, що спричинило певні незручності та змінило звичайний ритм життя. Крім того позивач просив стягнути витрати на державне мито та інформаційно-технічні послуги 98,21грн., а усього стягнути 6919,35грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги уточнив, просив стягнути матеріальні збитки по заміні пошкодженого лобового скла 4321,14 грн., витрати на проведення робіт щодо визначення збитків в сумі 600грн., моральну шкоду в сумі 2500 грн., оскільки матеріальними витратами завдано моральних страждань, на деякий час він лишився автомобіля, що спричинило певні незручності та змінило звичайний ритм життя. Крім того позивач просив стягнути витрати на державне мито та інформаційно-технічні послуги 98,21грн., а усього стягнути 7519,35грн.
Представник відповідача проти позову заперечував, вказав що дерево, з якого впала гілка та пошкодила автомобіль позивача знаходиться на території Ізюмського міського територіального центру по соціальному обслуговуванню пенсіонерів та інвалідів за адресою м. Ізюм, вул. Пушкінська, 34. Послався на п. 3.2. Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1.09.2006р. №1045 де зазначено, що відповідальність за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними покладається на територіях підприємств, а також на прилеглих до них ділянках на ці підприємства. Крім того представник відповідача послався на «Правила благоустрою м. Ізюма», затверджених рішенням 15 сесії 5 скликання Ізюмської міської ради від 02 квітня 2007р. №0807 де зазначено:
п.4.4. – підприємства, організації та установи забезпечують благоустрій земельних ділянок, наданих їм на праві власності, праві користування, оренди або закріплених рішенням виконавчого комітету.
- посадові особи підприємств, установ, організацій несуть відповідальність за виконання заходів з благоустрою, а також за дії чи бездіяльність, що призвели до завдання шкоди майну та/або здоров’ю громадян, на закріплених за підприємствами, установами, організаціями територіях відповідно до закону.
п.4.8. – охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об’єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або оренду – за рахунок коштів власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку.
В обґрунтування своєї позиції відповідач надав лист Ізюмського міського територіального центру по соціальному обслуговуванню пенсіонерів та інвалідів до Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради вих. №113 від 19 квітня 2007р. (а.с. 139), в якому центр по соціальному обслуговуванню пенсіонерів та інвалідів просить дозволу на зріз дерев, в тому числі тополі, гілка якої пошкодила автомобіль позивача, та акт №18 від 16.04.2007р. про обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню за адресою м. Ізюм, вул. Пушкінська, 34, (а.с. 140) де зазначено про необхідність зрізу 10 дерев, серед них 7 тополь.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, вважає що позов підлягає задоволенню.
Висновком інспектора з дізнання ВДАІ по обслуговуванню м.Ізюма і Ізюмського району УМВС України в Харківській області Грашева М.М. 18 вересня 2008р. біля будинку №9 по пр.Леніна в м. Ізюмі на скло автомобіля позивача впала гілка з дерева та пошкодила скло автомобіля (а.с. 6-7).
Позивачу причинена матеріальна шкода в розмірі 4321 грн., що підтверджується висновком оцінки вартості матеріальної шкоди (а.с. 37-65).
Розмір матеріальної шкоди не оспорюється.
Гілка впала з дерева тополі, що знаходиться за адресою м. Ізюм, вул. Пушкінська, 34, що підтверджується схемою складеною органами міліції (а.с. 7).
Твердження представника відповідача про те, що саме Ізюмський міський територіальний центр по соціальному обслуговуванню пенсіонерів та інвалідів має нести відповідальність за шкоду спричинену позивачу так як тополя, з якої впала гілка знаходиться на території центру не відповідає дійсності.
Як видно з листа виконавчого комітету Ізюмської міської ради вих.№3396 від 30.09.09р. (а.с. 93) станом на 28 вересня 2009р. у виконавчому комітеті Ізюмської міської ради не зареєстровані правовстановлюючі документи (державний акт, договір оренди) щодо земельної ділянки розташованої в м.Ізюмі по вул. Пушкінська, 34.
Таким чином земля за адресою м.Ізюм вул. Пушкінська, 34 є комунальною власністю та нікому у власність або користування не передавалась.
Крім того, відсутність на балансі Ізюмського міського територіального центру по соціальному обслуговуванню пенсіонерів та інвалідів будь-яких тополів підтверджується довідкою №206 від 5 жовтня 2009р. (а.с. 88).
Відповідно до п.3.2 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1.09.2006р. №1045 відповідальність за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними покладається:
- щодо насаджень, які відносяться до комунальної власності, - на місцеві Ради народних депутатів, їх виконавчі та спеціально уповноважені ними органи, при інших формах власності на землевласників і землекористувачів.
Відповідно до п.4.6 положення про управління жилого-комунального господарства Ізюмської міської ради затвердженого рішенням 25 сесії Ізюмської міської ради 5 скликання від 26 жовтня 2007р. №1317 (а.с. 90-91) управління жилого-комунального господарства організовує та здійснює контроль за організацією озеленення міста, охороною зелених насаджень.
З вищенаведеного вбачається, що відповідальність за збереження і належний догляд за тополею по вул. Пушкінська, 34 в м. Ізюмі, з якої впала гілка на автомобіль позивача, покладено на управління жилого-комунального господарства Ізюмської міської ради.
Згідно ч.1.ст 1166 ЦК України майнова шкода, завдана бездіяльністю особистим майновим правам фізичної особи, а також шкода завдана майну фізичної особи відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частиною 1 ст. 1167 ЦК України передбачено, що моральна шкода, завдана фізичній особі бездіяльністю відшкодовується особою яка її завдала, за наявності вини.
Судом встановлено винну в спричиненні позивачу моральної шкоди.
Враховуючи завдану позивачу моральну шкоду тим, що він був позбавлений транспорту, проживаючи на значній відстані від Харківської області, суд вважає що відповідач повинен виплатити позивачу моральну шкоду у розмірі 2000 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 1166, 1167 ЦК України, Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1.09.2006р. №1045, ст.ст.10,11,209,212,214,215 ЦПК України, суд
вирішив:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради Харківської області про стягнення матеріальної та моральної шкоди задовольнити.
Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Ізюмської міської ради Харківської області на користь ОСОБА_2 завдані матеріальні збитки у сумі 4321 грн.14 коп., моральну шкоду у розмірі 2000 грн.00 коп., державне мито та сплачені витрати за інформаційно-технічне забезпечення в сумі 98 грн.21 коп., а всього 6419 грн.35 коп.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду через Ізюмський міськрайонний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя: О.М.Герцов
- Номер: 6/537/93/2017
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-1168/2010
- Суд: Крюківський районний суд м. Кременчука
- Суддя: Герцов Олександр Миколайович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.10.2017
- Дата етапу: 18.12.2017