Судове рішення #11081494

Код суду 0527                                                        

№ 2-11356/10

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                                                                                                                                       

 

                    Р І Ш Е Н Н Я

                   ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

                                                                   

      06 вересня  2010 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді                                 Дзюба Н.О.

при секретарі                         Мумчан Г.П.

      за участю

позивачки                      

представника відповідача                                      

      розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про  стягнення заборгованості щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

 В С Т А Н О В И В:

    25 серпня 2010 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з  позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про стягнення заборгованості щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Вона обґрунтовувала свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2 і з 19.04.2007 року  перебувала на обліку у відповідача.

    У відповідності до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» відповідачем повинна їй сплачуватись щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

      Вона мала отримувати починаючи з 19.04.2007 року щомісячно допомогу у розмірі прожиткового  мінімуму який становив: з 1 квітня 2007 року по 30 вересня 2007 року – 463 грн., з 1 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року – 470 грн.

 Але відповідач сплачував їй вказану допомогу в меншому розмірі, ніж це передбачено вказаними законами, не враховуючи при цьому те, що рішенням  Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007 визнано таким, що не відповідає Конституції України зупинення законом про Державний бюджет дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України.

    Тому, позивачка просила  стягнути з відповідача на її користь у відповідності до приведених у позові розрахунків недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 1896 грн. 42 коп.

    В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не явилася, надала заяву в якій підтримала позовні вимоги та просила розглянути справу за її відсутності.    

    Представник відповідача  в судове засідання не явився, надав суду заяву, в якій просив розглянути справу за його відсутністю, позовні вимоги не визнав та надав суду заперечення, в якому, посилався на те, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку була призначена та виплачувалася у відповідності до вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 року № 32 «Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку». У відповідності до ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Відповідно до статті 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» застосовуються лише у частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет України.

     Дослідивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає  задоволенню з наступних  підстав.

           Відповідно до ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та  їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за  свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов’язком   держави.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані  діяти  на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .  

Частиною 3 ст.51 Конституції України передбачено, що сім’я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

            Законодавством України питання, пов’язані з призначенням та виплатами допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, регулюються Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» (в подальшому Закон №2811-ХІІ) та Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (в подальшому Закон № 2240-ІІ).

            У відповідності до ст.ст. 2,42 Закону № 2240-ІІ вказана допомога надається застрахованим особам,  тобто  найманим працівникам, на користь яких здійснюється загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням. В свою чергу, за ст. 13 Закону № 2811-ХІІ (в редакції, що діяла до 31 грудня 2007 року) право на отримання такої допомоги мають особи, не застраховані в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

            Позивачка ОСОБА_1 матір’ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини. Вона є особою, не застрахованою в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування і як така особа знаходилася на обліку у відповідача. Таким чином, позивачка ОСОБА_1 є незастрахованою особою, на яку поширюються норми, встановлені Законом № 2811-ХІІ.

Відповідно до ст. 15 Закону № 2811-ХІІ допомога  по догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі  встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.  

          Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 1 квітня – 463 грн., з 1 жовтня – 470 грн.

        В той же час,  абзацом 3 частини 2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено, що допомога  по догляду  за дитиною до досягнення  нею трирічного віку  надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім,ї   в   розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для  застрахованих осіб, у порядку, встановленому кабінетом Міністрів України. Пунктом 14 статті 71 цього Закону про Держбюджет призупинені положення статті 12, частини першої статті 15 та пункту 3 розділу У111  «Прикінцеві положення»  Закону №2811-ХІІ.

Проте, рішенням  Конституційного суду України від 9липня 2007 року № 6-рп/2007   положення абзацу третього частини другої  статті 56   та п.14 ст.71 втратили чинність як такі, що визнані неконституційними,  втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 9 липня 2007 року. Це рішення має  преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді  ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Це свідчить про те, що що починаючи з 19 квітня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач невірно виплачував належну позивачці ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вказаному ним в довідці розмірі, оскільки  згідно ст. 15 Закону № 2811-ХІІ така допомога їй повинна виплачуватися у розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

    З  урахуванням вже отриманої позивачкою у 2007 році допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,   розмір такої допомоги, не доплаченої з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, складає 2072 грн. 75 коп. з такого розрахунку: (463грн.:31дн.х23дн.-101,16грн.:31дн.х23грн.) + (463грн.-103,41грн.) + (463грн.-104,85 грн.) + (470грн.-104,85грн.) + (470грн.-107,73грн.) + (470грн.- 110,88грн.).

    Таким чином, у зв’язку з  недоплатою ОСОБА_3 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року  слід стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на її користь вказані суми за рахунок Державного бюджету.

              Керуючись ст.ст. 3,8. 21,22, 46, 55, 92, 147 Конституції України, ст..15 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми, ст..82 ЦПК України,  -

В И Р І Ш И В :

      Позов ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про стягнення заборгованості щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити.

      Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_3 за рахунок коштів Державного бюджету України недоплачену державну  допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ст.43 Закону України « Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період часу з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 2072 ( дві  тисячі сімдесят дві) грн.75 коп.    

      Рішення  може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного  суду  через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, зподачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.  

       

          Суддя:

    Надруковано в нарадчій кімнаті.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація