Судове рішення #11062798

Копія

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ


ПОСТАНОВА

Іменем України




17.09.10Справа №2а-1651/10/2770


м. Севастополь

12 год. 00 хв.

Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Мінько О.В.;

  при секретарі - Трігуб Г.В. ,

за участю представника позивача - Городницького товариства "Восход-2" - голови Нікітенко Володимира Миколайовича, паспорт серії НОМЕР_1, виданий  Балаклавським РВ УМВС України в м. Севастополі, 25.12.1998 р.;

Представника відповідача - Державного реєстратора Балаклавської районної державної адміністрації м. Севастополя, Карпенко Світлани Вікторівни, довіреність № 1651/11-4                      від 22.06.2010р.;

представника 3-й особи Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2" - ОСОБА_4,. паспорт серії АР           № 147648, виданий Балаклавським РВ УМВС України, в м. Севастополі, 27.11.1998 р. ;

представника 3-й особи - Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2" Рубцової Людмили Василівни, довіреність б/н                  від 12.06.2010р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом Городницького товариства "Восход-2" до Державного реєстратора Балаклавської районної державної адміністрації м. Севастополя, 3-я особа Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2", ОСОБА_6 про визнання дій протиправними, скасування державної реєстрації,

ВСТАНОВИВ:

Городницьке  товариство "Восход-2" звернулося до суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Балаклавської районної державної адміністрації  м. Севастополя про визнання протиправною та скасування державної  реєстрації Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2", що проведена відповідачем 11.09.2009р.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем вимог законодавства про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб - підприємців, що виразилося у державної реєстрації Городницького  товариства "Восход-2" у формі обслуговуючого кооперативу.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 24.06.2010р. відкрито провадження у адміністративній справі. Залучено до участі у справі в якості 3-й особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору зі сторони відповідача Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2".

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 23.06.2010р. задоволено заява про самовідвід судді.

19.07.2010р. позивач уточнив позов та надав суду позовну заяву, просить визнати противоправною та скасувати державну реєстрацію Городницького товариства “Восход-2” в обслуговуючий кооператив “Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників “Восход-2”.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 19.07.2010р. закінчено підготовче провадження і справу призначено до судового розгляду.   

Відповідач надав суду письмові заперечення проти позову, у яких вказав, що при здійсненні державної реєстрації, діяв у межах власних повноважень та відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців” (а.с. 94-96).

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, надав суду пояснення у обґрунтування позовних вимог, просив позов задовольнити.   

Представник відповідача проти позову заперечував, надав суду пояснення, та просив у задоволенні позовних вимог відмовити, вважає, що діяв правомірно, відповідно до статей 8, 89, розділу VIII Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців” та зазначив, що відповідно до документів, які знаходяться у реєстраційної справі товариство одночасно здійснювалися дії щодо включення існуючої юридичної особи до ЄДР, проведена процедура державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Представники 3-й особи Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2" в судовому засіданні надали заперечення на позов, надали суду пояснення, з позовом не погодилися, просили відмовити у задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, представників 3-й особи, встановивши обставини по справі, дослідивши матеріали справи вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Встановлено, що Городницьке товариство “Восход-2” було зареєстровано 10.12.1999р. Розпорядженням Балаклавської районної державної адміністрації м. Севастополя (а.с. 16, 17).

Уповноваженою особою товариства була подана реєстраційна картка форми № 6 про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі по тексту ЄДР) відомостей про існуючу юридичну особу із зазначенням організаційно-правової форми – обслуговуючий кооператив, реєстраційна картка форми № 3 про внесення змін до назви юридичної особи та реєстрації Статуту нової редакції (реєстрація нової редакції статуту товариства із зазначенням назви обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2"). Для проведення реєстраційних дій був також наданий протокол № 4 загальних зборів Городницького товариства “Восход-2” від 23.08.2009 року, відповідно до якого затверджена нова редакція Статуту обслуговуючого кооперативу “Дачне-будівельне товариство “Восход-2”, головою правління товариства вибрана ОСОБА_6 (а.с. 85 - 86). Та  протокол № 5 загальних зборів обслуговуючого кооперативу “Дачне-будівельне товариство “Восход-2” від 10.09.2009 року, відповідно до якого затверджена нова редакція Статуту обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2" (а.с. 87).

Державним реєстратором виконані реєстраційні дії: юридична особа внесена до ЄДР, внесені зміни щодо статутних документів.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з пункту 2 Розділу YІІІ Прикінцевих положень Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі по тесту Закон України № 775) державний реєстратор протягом 2004 - 2005 років при надходженні від юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної картки, відповідно до вимог статті 19 цього Закону, зобов'язаний провести заміну раніше виданих їм свідоцтв про державну реєстрацію на свідоцтва про державну реєстрацію єдиного зразка.

Поняття та правовий статус юридичних осіб визначений Цивільним кодексом України (надалі –ЦК України).

Частиною 1 статті 80 ЦК України передбачено, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 87 ЦК України, для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження.

Згідно частини 4 статті 87 ЦК України, юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб – підприємців врегульовано Законом України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців”.

Відповідно до статті 4 зазначеного Закону, “державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців – засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру”.  

Відповідно частини 4 статті 89 Закону № 775 до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, та відомості, що передбачені законодавством України.

Згідно з пунктом 1.1. Вимог щодо написання найменування юридичної особи або її відокремленого підрозділу, затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 9 червня 2004 року № 65, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 червня 2004 р. за № 792/9391 юридична особа повинна мати своє найменування. У найменуванні юридичної особи зазначаються її організаційно-правова форма (крім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів влади Автономної Республіки Крим) та назва.

Садівниче товариство за своєю суттю є кооперативом і на нього розповсюджуються вимоги Закону України “Про кооперацію” від 10.07.2003 р. № 1087-IV (далі по тексту Закон про кооперацію). У статті 6 цього закону зазначено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо.

Наказом Держспоживстандарту під 28.05.2004 № 97 затверджені державні класифікатори України. Відповідно до державного класифікатора України “Класифікація організаційно-правових форм господарювання” ДК 002:2004, в редакції діючій на момент подій, передбачені такі форми кооперативів як виробничий, обслуговуючий, споживчий, сільськогосподарський виробничий, сільськогосподарський обслуговуючий та кооперативний банк.

Таким чином, вимоги державного реєстратора щодо зазначення організаційно-правової форми юридичної особи та зазначення уповноваженою особою під час реєстрації такої правової  форми як обслуговуючий кооператив відповідало законодавству, що діяло на момент вчинення реєстраційних дій.

Крім того, відповідно до статті 29 Закону України № 775 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Як було зазначено вище уповноваженою особою товариства - головою правління ОСОБА_6 для проведення реєстраційних дій були подані зокрема нова редакція статуту товариства із зазначенням назви - обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2" Балаклавського району” та протокол № 5 загальних зборів товариства 10.09.2009 року.

Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - сьомою статті 24 Закону № 775.

Суд дійшов висновку що ці документи відповідали вимогам діючого законодавства щодо оформлення документів для проведення реєстраційних дій.

Згідно з частиною 3 статті 8 Закону України № 775 установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

В статті 8 Закону про кооперацію зазначено, що статут кооперативу повинен містити такі відомості: найменування кооперативу, його тип та місцезнаходження; мета створення кооперативу і вичерпний перелік видів його діяльності; склад його засновників; умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права і обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок внесення змін до статуту кооперативу; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати; форми участі членів кооперативу в його діяльності; порядок формування, склад і компетенція органів управління та органів контролю кооперативу, а також порядок прийняття ними рішень, у тому числі з питань, рішення з яких приймається одноголосно чи кваліфікованою більшістю голосів членів кооперативу, які беруть участь у загальних зборах; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; порядок розподілу його доходу та покриття збитків; порядок обліку і звітності у кооперативі; порядок реорганізації і ліквідації кооперативу та вирішення пов'язаних з цим майнових питань; порядок скликання загальних зборів; умови і порядок повернення паю.

Згідно з частиною 5 статті 8 Закону України № 775  установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Підписи засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально посвідчені. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції.

Нова редакція статуту товариства, яка була подана для проведення реєстраційних дій, відповідала зазначеної нормі права. Вона була підписана уповноваженою особою – головою товариства ОСОБА_6, її підпис нотаріально посвідчена. Законодавством України не встановлені вимоги щодо обов’язкового підписання установчих документів усіма засновниками юридичної особи.  

Відповідно до статті 15 Закону про кооперацію вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить у тому числі затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу.

Рішення про затвердження нової редакції статуту товариства було прийнято загальними зборами.

Відповідно до пункту 5.23. Вимог до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003 Уніфікованої система організаційно-розпорядчої документації, затвердженої наказом Державним комітетом з питань технічного регулювання та споживчої політики, від 07.04.2003 р. № 55 документи колегіальних органів підписують голова колегіального органу і секретар.

Державному реєстратору був наданий примірник оригіналу протоколу № 5 цих зборів із оригінальними підписами голови зборів та секретаря зборів.  Державний реєстратор не зобов’язаний та не має відповідних прав щодо проведення будь-яких перевірок дійсності наданих документів. Тому суд не може прийняти до уваги твердження позивача, що цей протокол не є примірником оригіналу та не відповідає дійсності.

Згідно із статтею 30 Закону України № 775 державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону. В статті 27 Закону зазначено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.

Крім того, судовому засіданні представники позивача не пояснили, чим саме реєстрація Городницького товариства "Восход-2" у якості обслуговуючого кооперативу порушує їх права та інтереси.

Згідно статті 6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

З врахуванням зазначеного, аналізу діючого законодавства України, суд дійшов висновку, що у відповідача не було законних підстав для відмови у проведенні реєстраційних дій, а тому, підстав для визнання протиправною державної реєстрації Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельного товариства індивідуальних забудовників "Восход-2", що проведена відповідачем 11.09.2009р., рішення № 10751050002001022 та підстав для скасування державної реєстрації Державного реєстратора Балаклавської районної державної адміністрації м. Севастополя, суд не знайшов.

При таких обставинах, адміністративний позов Городницького товариства "Восход-2" до Державного реєстратора Балаклавської районної державної адміністрації м. Севастополя про  визнання державної реєстрації недійсною задоволенню не підлягає.

Відповідно частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено, та постанова підписана 21.09.2010р.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Городницького товариства "Восход-2" до Державний реєстратор Балаклавської районної державної адміністрації м. Севастополя, 3-я особа Обслуговуючий кооператив "Житлово-будівельне товариство індивідуальних забудовників "Восход-2" про визнання дій протиправними, скасування державної реєстрації, відмовити.

Скасувати заходи забезпечення позову прийняті ухвалою Окружного адміністративного суду м. Севастополя від 19.07.2010р.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністртивного суду у порядок і строки, передбачені статтею Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя                              підпис                                        О.В. Мінько

З оригіналом згідно


Суддя                              < підпис >                                        О.В. Мінько



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація