Судове рішення #11053015

                                                                                 

    Справа № 2-674/10р.                                    

Р І Ш Е Н Н Я

І М  Е Н Е М       У К Р А Ї Н И

23 вересня 2010 року суддя Борівського районного суду Харківської області Федченко В.М.                

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Борова  цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до Управління пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до  суду та стягнення недоплаченої щомісячної  державної соціальної допомоги Дітям війни»

в с т а н о в и в:

Позивач ОСОБА_1 звернувсь до Борівського районного суду Харківської області з позовом про поновлення пропущеного строку для звернення до  суду та стягнення недоплаченої щомісячної  державної соціальної допомоги Дітям війни»

В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка посилається на те, що йому належить до соціальної категорії «Дитина війни» та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з         01 січня 2007 має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком. А відповідач всупереч Рішень Конституційного Суду України не здійснив нарахування та виплату відповідного  підвищення до пенсії.

Вважає, що невиплата йому соціальної допомоги в розмірі, передбаченому ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є протиправною і такою, що суперечить Конституції та законам України, крім того, його законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, Законів України.

В судове засідання позивач не з’явивсь, надав письмову заяву про підтвердження позовних вимог та розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засіданні  не з»явився, надав заяву про розгляд справи без їх участі. Також відповідачем  надано заперечення проти позову, у яких він посилається на те, що порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Кабінетом Міністрів України у 2006 році не було розроблено. Законом України «Про Державній бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" призупинена, законодавчо не було врегульовано питання стосовно фінансування виплати підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком дітям війни. Відповідно до вказаного Закону підвищення до пенсії дітям війни виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Вимоги позивача щодо підвищення пенсії вважає незаконними, просив суд відмовити у задоволенні позову.

    В зв’язку з  відсутністю сторін і подання ними заяв про розгляд справи за їх відсутності, суд розглядає справу в порядку передбаченому ч.2 ст. 197 ЦПК України.   

      Із заперечень УПФУ в Борівському районі Харківської області, вбачається, що ОСОБА_1 має статус «Дитина війни» та отримує в УПФУ в Борівському районі Харківської області пенсію, та просить суд зобов’язати УПФУ в Борівському районі Харківської області нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу за 2006-2007, роки як дитині війни. УПФУ в Борівському районі Харківської області не погоджується з таким позовом з наступних підстав: соціальне забезпечення категорії громадян, яким встановлено статус «Дитина війни» визначається Законом України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 від 18.11.2004 року.

Крім того, стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» встановлює, що пенсія або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Статтею 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачалося, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюватиметься за рахунок коштів Державного бюджету України, а Пенсійний фонд України на підставі положення «Про пенсійний фонд України». Відповідно до п.8 зазначеного Положення бюджет Пенсійного фонду України формується з чітко визначених джерел (ст.72 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058) і щороку затверджується Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 ст.72 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року встановлює норму, згідно якої кошти Пенсійного фонду не включаються до Державного бюджету України, дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону, а норми ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» суперечать Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині визначеного мінімально розміру пенсії за віком та спрямування коштів на виплату допомоги.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за наявності достатнього страхового стажу мінімальний розмір пенсії за віком для осіб, які втратили працездатність, встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму визначеного Законом.

Частина 3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» встановлює норму, згідно якої мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частиною першою, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Разом з тим для розрахунку доплати до пенсій особам, яким встановлено статус «Дитина війни» величина мінімальної пенсії за віком на законодавчому рівні не встановлена, оскільки нормативно-правовими актами, які діють на території України, для окремих категорій населення країни встановлені різні величини показника мінімальної пенсії, також відсутній механізм реалізації положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», при цьому норми ч.1 ст.73 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» дають вичерпний перелік видів виплат на які можуть бути спрямовані кошти Пенсійного фонду, а саме кошти Пенсійного фонду використовуються на: виплату пенсій, передбачених цим Законом, надання соціальних послуг, передбачених цим Законом, фінансування адміністративних витрат, пов’язаних з виконанням функцій, покладених на органи пенсійного фонду, оплату послуг з виплати та доставки пенсій, формування резерву коштів Пенсійного фонду.

Виплата державної соціальної допомоги у відповідності до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відноситься до жодного з переліку використання коштів Пенсійного фонду.

Листом від 31.08.2007 року № 21-46-561 Міністерство юстиції України також зазначає, що питання пов’язані з підвищенням пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» слід вирішувати шляхом внесення змін до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Такі зміни до ст.6 Закону № 2195 і були внесені п.2 ч.41 ст.85 розділом ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VІ. Стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була викладена в новій редакції, а саме: «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про соціальний статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсій або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

В листі Міністерства праці та соціальної політики від 27.12.2007 року № 1323/0/039/98-07 та Пенсійного фонду України № 21423/02-20 зазначається, що проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачуватиметься підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, також в листі зазначалося, що виплата підвищення до пенсії дітям війни здійснюється за матеріалами пенсійних справ без подання пенсіонерами будь-яких додаткових документів.

На підставі вищевикладеного, починаючи з 01.01.2008 року Пенсійний фонд виплачує дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про соціальний статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Суд виходячи із встановлених обставин справи та досліджених доказів у їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач має статус «Дитини війни», що підтверджується копією пенсійного посвідчення № 514369 від 02.10.1994 року (а.с5) та відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.2004 року має право на пенсію або щомісячне грошове утримання чи державну соціальну допомогу, що виплачується замість пенсії і підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком, дію якої зупинено на 2006 рік згідно із Законом України від 20.12.2005 року № 3235-ІV.

Однак, 02.04.2006 року дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.2004 року відновлено у зв`язку з виключенням п.17 ст.77 Закону України від 20.12.2005 року № 3235-ІV згідно із Законом України від 19.01.2006 року № 3367-ІV.

Після чого дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.2004 року зупинено на 2007 рік, з урахуванням статті 111 Закону України від 19.12.2006 року  № 489-V, згідно із Законом України від 19.12.2006 року № 489-V; статтею 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року № 489-V, установлено, що «підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зупинення дії ст.6, передбачене п.12 ст.71 Закону України від 19.12.2006 року № 489-V, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

В редакції Закону від 28.12.2007 року текст статті 6, яка набрала чинності 01.08.2008 року викладено в наступній редакції: «дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення проводиться за їх вибором згідно з одним із законів»,  а з 22.05.2008 року зміни внесені підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року № 107-VІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008, тому УПФУ в Борівському районі з 22.05.2008 року мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції від 18.11.2004 року, який набрав чинності 01.01.2006 року.  

Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Наявність такого права у позивача гарантується Конституцією України.    

Враховуючи, що держава взяла на себе обов’язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов’язку  на центральний орган виконавчої влади – Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, суд вважає, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причин.    

Таким чином, суд дійшов до висновку, що обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати  до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004                    № 2195-IV покладено на Управління Пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області, за місцем проживання позивача.  

Крім того, позивачем в позові заявлено клопотання про відновлення пропущеного строку для звернення до суду з посиланнями на те, що про порушення його прав йому стало відомо лише після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації.  

Відповідно до ст. 73 ЦПК України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.  

Враховуючи вищенаведене, похилий вік позивача, те що позивач не повинен стежити за внесенням будь-яких змін в діючому законодавстві, відповідно, перевіряти правомірність дій суб’єкта владних повноважень при виконанні ним своїх обов’язків, покладених Державою, суд дійшов висновку щодо поважності причин пропущення позивачем строку звернення до суду, що в свою чергу є підставою для поновлення пропущеного строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання доплати до пенсії, передбаченої ст.6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни».  

В частині позовних вимог позивача щодо зобов’язання відповідача до здійснення перерахунку пенсії та інших доплат в подальшому, суд вважає такими що не підлягають задоволенню, оскільки майбутні дії або бездіяльність суб’єктів владних повноважень не можуть бути визнані протиправними.  

Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ст.88 ЦПК України.  

На підставі викладеного, керуючись ст. 3,8,15,73,107,118-120,122, 197 ч.2 ЦПК України, ст.64,124,152 Конституції України, ст.ст.3,6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст.15,16 ЦК України, суд, -

 

в и р і ш и в :

Позовні вимоги  ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області про поновлення пропущеного строку для звернення до  суду та стягнення недоплаченої щомісячної  державної соціальної допомоги Дітям війни»   - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області щодо не нарахування   ОСОБА_1   доплати до пенсії у розмірі встановленому ч. 1 ст. 28 ЗУ « Про соціальний захист дітей війни».        

Зобов’язати управління пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області здійснити перерахунок підвищення до пенсії  ОСОБА_1   в розмірі   30 % мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» за 2007рік: з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; за 2008 рік: з 22 травня 2008 року 31 грудня 2008  року; за 2009 рік: 1 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року, в іншій частині позовних вимог – відмовити.  

Стягнути з управління пенсійного фонду України в Борівському районі Харківської області на користь ОСОБА_1   витрати зі сплати судового збору у розмірі 8 грн. 50 коп. та витрати по сплаті інформаційно-технічного забезпечення в сумі 37 грн.

Апеляційна  скарга  на  рішення  суду  подається протягом  десяти днів з дня його проголошення.  Особи,  які брали  участь  у справі,  але  не  були  присутні  у  судовому  засіданні  під  час проголошення судового рішення,  можуть  подати  апеляційну  скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

   

       Суддя                                                                                                                         В.М. Федченко

  • Номер: 22-ц/790/7368/15
  • Опис: за скаргою Царькової НВ на неправомірні дії та безіяльність Дзержинського ВДВС ХМУЮ
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-674/10
  • Суд: Апеляційний суд Харківської області
  • Суддя: Федченко Володимир Миколайович
  • Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.10.2015
  • Дата етапу: 10.11.2015
  • Номер: 22-ц/790/8538/15
  • Опис: за скаргою Царькової НВ на неправомірні дії та бездіяльність Дзержинського ВДВС ХМУЮ
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-674/10
  • Суд: Апеляційний суд Харківської області
  • Суддя: Федченко Володимир Миколайович
  • Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 25.11.2015
  • Дата етапу: 29.12.2015
  • Номер: 22-ц/790/8946/15
  • Опис: скарга Царькової НВ на дії та бездіяльність Дзержинського ВДВС ХМУЮ
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-674/10
  • Суд: Апеляційний суд Харківської області
  • Суддя: Федченко Володимир Миколайович
  • Результати справи: Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.12.2015
  • Дата етапу: 28.12.2015
  • Номер: 22-ц/790/1853/16
  • Опис: за позовом Царькової Надії василівни до Веселої Тетяни Василівни про відшкодування шкоди
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-674/10
  • Суд: Апеляційний суд Харківської області
  • Суддя: Федченко Володимир Миколайович
  • Результати справи: заяву задоволено частково; Скасовано ухвалу і постановлено нову ухвалу
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 08.02.2016
  • Дата етапу: 25.02.2016
  • Номер: 22-ц/790/6133/17
  • Опис: за позовом Царькової Надії Василівни до Веселої Тетяни Петрівни про відшкодування шкоди
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 2-674/10
  • Суд: Апеляційний суд Харківської області
  • Суддя: Федченко Володимир Миколайович
  • Результати справи: в позові відмовлено; Постановлено ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення ухвали без змін
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.10.2017
  • Дата етапу: 23.10.2017
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація