Справа № 2-2643/08
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2008 року
Червоногвардійський районний суд міста Макіївки Донецької області у складі:
Головуючого судді Маркєлова Р.І.
При секретарі Тюріній А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Макіївці цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до директора споживчого кооперативу «Хвойний» ОСОБА_11 про стягнення суми боргу, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачі звернулись до суду з позовом до відповідача вказуючи, що з метою газифікації жилих будинків АДРЕСА_1, в якому мешкають, вони стали членами споживчого кооперативу «Хвойний», розташованого за адресою: АДРЕСА_1 та внесли перший внесок у розмірі 1300 гривень кожний. Після зміни умов перебування позивачів у кооперативі, вони прийняли рішення про вихід з нього та звернулись до відповідача з вимогою про повернення кожному його суми внеску у повному обсязі, але відповідачем біло відмовлено у задоволенні такої вимоги. Позивачі вважають, що така відмова відповідача суперечить нормам діючого законодавства, порушує їх законні права та інтереси, а тому просять суд ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача на їх користь по 1300 гривень кожному з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення, 3% річних від простроченої суми, а також судові витрати по справі.
У судовому засіданні представник позивачів підтримав позов і просив суд його задовольнити у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні позов не визнав повністю, заперечував проти його задоволення і пояснив, що дійсно займає посаду директора споживчого кооперативу «Хвойний», який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та здійснює свою діяльність відповідно до норм діючого законодавства та положень Статуту кооперативу. При вступі до кооперативу кожний член, у тому числі й позивачі, сплатив внесок у розмірі 1300 гривень. Позивачі були ознайомлені з умовам вступу до кооперативу та порядку розподілу спільних коштів, погодились з цим і сплатили внески у вказаному розмірі. Вказані внески формують неподільний фонд кооперативу і, відповідно до діючого законодавства, не підлягають поверненню при виході з членів кооперативу. Позивачі самостійно прийняли рішення про вихід з членів кооперативу в односторонньому порядку і інші члени кооперативу одностайно проголосували про їх виведення у зв'язку з відмовою зробити грошовий внесок на закупівлю матеріалів, необхідних для проведення робіт по газифікації вулиці. Відповідач дійсно відмовив позивачам у поверненні їх грошових коштів з неподільного фонду кооперативу і вважає, що діяв у суворій відповідності з законом, а тому просив суд у задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши пояснення сторін по справі, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи вважає, у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно наданих сторонами по справі доказів, а саме протоколів загальних зборів мешканців вул. Хвойна АДРЕСА_1, при утворенні кооперативу було узгоджено, що кожен новий член кооперативу робить внесок у неподільний фонд у розмірі 1300 гривень (протокол № 1 від 02 лютого 2007 року). Рішення прийнято одностайно. У подальшому відповідачеві виділялись кошти з неподільного фонду кооперативу для здійснення організаційних заходів, пов'язаних з газифікацією вулиці, про що також приймалось одностайне рішення членами кооперативу (протокол № 2 від 01 березня 2007 року). Як вбачається з копії протоколу № 3 від 15 липня 2007 року, на підставі поданих заяв, членами кооперативу прийнято одностайне рішення про прийняття до членів кооперативу нових членів - позивачів, за умови внесення ними у неподільний фонд грошового внеску у розмірі 1300 гривень з кожного та самостійного покриття витрат, пов'язаних з газифікацією їх вулиць - Цілиноградської та ОСОБА_11 Відповідно до протоколу № 4 від 24 серпня 2007 року, позивачі усно висловили бажання вийти з членів кооперативу і одностайним рішенням інших членів кооперативу, у зв'язку з відмовою позивачів зробити грошовий внесок на закупівлю матеріалів, необхідних для виконання робіт, таке бажання було задоволено відповідно до п. 6.4 Статуту кооперативу.
Згідно положень ст. 8 Закону України «Про кооперацію» зі змінами та доповненнями від 10 липня 2003 року, Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Статут кооперативу, зокрема інших обов'язкових відомостей, повинен містити такі: умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; права і обов'язки членів та асоційованих членів кооперативу; порядок встановлення розмірів і сплати внесків та паїв
членами кооперативу та відповідальність за порушення зобов'язань щодо їх сплати; порядок формування, використання та розпорядження майном кооперативу; умови і порядок повернення паю. Відповідно до ст.ст. 2, 20 вказаного Закону, неподільний фонд-обов'язковий фонд, що формується за рахунок вступних внесків та відрахувань від доходу кооперативу і не підлягає розподілу між пайовиками. Для забезпечення статутної діяльності кооператив у порядку, передбаченому його статутом, формує пайовий, резервний, неподільний та спеціальний фонди. Пайовий фонд - майно кооперативу, що формується за рахунок паїв (у тому числі додаткових) членів та асоційованих членів кооперативу. Неподільний фонд створюється в обов'язковому порядку і формується за рахунок вступних внесків та відрахувань від доходу кооперативу. Цей фонд не може бути розподілений між членами кооперативу, крім випадків, передбачених законом. Порядок відрахувань до неподільного фонду частини доходу визначається статутом кооперативу.
Відповідно до п.п. 6.2, 6.4, 6.5 Статуту споживчого кооперативу «Хвойний», затвердженого загальними зборами членів споживчого кооперативу «Хвойний» протокол № 1 від 02 лютого 2007 року і зареєстрованого Виконавчим комітетом Макіївської міської ради 20 березня 2007 року, майно кооперативу поділяється на пайовий і неподільний фонди. Неподільний фонд утворюється за рахунок внесків і майна кооперативу, які вносяться громадянами при вступі до кооперативу. Пайові внески членів кооперативу до нього не включаються. Пайові внески членів кооперативу до неподільного фонду не включаються та складають пайовий фонд. У разі виключення члена споживчого кооперативу, внески, які формують неподільний фонд споживчого кооперативу, виключеному члену кооперативу не повертаються, пайові внески повертаються поступово не пізніше двохлітнього терміну з моменту виключення з членів кооперативу. Внески, які формують неподільний фонд, члену кооперативу, який добровільно вийшов з кооперативу, також не повертаються.
Таким чином, на підставі безпосередньо досліджених у судовому засіданні доказів суд приходить до висновку, що вимоги позивачів суперечать положенням діючого законодавства, не ґрунтуються на нормах Закону, а тому не можуть бути задоволені і у позові слід відмовити у повному обсязі.
На підставі ст.ст. 2, 8, 20 Закону України «Про кооперацію», керуючись ст.ст. 6, 10, 14, 57, 60, 213-215 ЦПК України, —
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до директора споживчого кооперативу «Хвойний» ОСОБА_11 про стягнення суми боргу - відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.