Судове рішення #11042224

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

__________________________________________________________________________

У Х В А Л А

"16" вересня 2010 р.                                                                 Справа № 2/167-ПН-10

Господарський суд Херсонської області у складі судді  Скобєлкіна С.В.  при секретарі Лисенко Н.В., розглянувши справу  

за позовом:  ОСОБА_1, м.Скадовськ Херсонської області

до:  Обслуговуючого  кооперативу "Кооперативне підприємство "Коврак", м.Скадовськ Херсонської області

третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору: Скадовська районна спілка споживчих товариств

за участю представників сторін:

від позивача-1: ОСОБА_1, паспорт

від позивача-2: ОСОБА_2, паспорт  

від  відповідача: ОСОБА_3 директор

                            Гонтарук М.М., довіреність від 19.08.2010 р.

від 3-ї особи:  Гонтарук М.М., довіреність № 143 від 14.09.2010 р.

про визнання недійсним рішень загальних зборів

в с т а н о в и в:

Співзасновники обслуговуючого кооперативу "Кооперативне підприємство "Коврак" ОСОБА_1 і ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до обслуговуючого кооперативу "Кооперативне підприємство "Коврак" про визнання недійсним рішення загальних зборів ОК "КП "Коврак" про обрання директором кооперативу ОСОБА_3, доручення цій особі на оформлення і підпис реєстраційних документів та надання їх державному реєстратору, оформлених протоколом № 2 від 29.05.2010 року. Третьою особою на стороні відповідача у позовній заяві зазначено Скадовську районну спілку споживчих товариств (фактично - Скадовське районне споживче товариство).

Розглянувши позовну заяву, додані до неї документи, матеріали справи, суд зазначає наступне.  

Відповідно до чинного законодавства, до початку розгляду справи по суті, суд зобов'язаний встановити відсутність перешкод для такого вирішення, зазначених зокрема, в статтях 80, 81 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 12 "Справи підвідомчі господарським судам" Розділу III "Підвідомчість справ господарським судам. Підсудність справ", господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариства, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів.

Пункт 4 частини першої статті 12 ГПК України передбачає такий склад сторін: 1)  учасник   (акціонер,  засновник)  господарського  товариства  та  товариство  або  2) учасники (акціонери, засновники) господарського товариства у спорі між ними. До виключної компетенції господарських судів відносяться справи у спорах між учасниками
(акціонерами, засновниками) господарського товариства та господарським товариством,
пов'язані з реалізацією та захистом корпоративних прав.

Згідно положень ст. ст. 113 ЦК України, 80 ГК України, господарськими товариствами визнаються підприємства або інші суб'єкти господарювання, створені юридичними особами та/або громадянами шляхом об'єднання їх майна і участі в підприємницькій діяльності товариства з метою одержання прибутку. У випадках, передбачених цим Кодексом, господарське товариство може діяти у складі одного учасника. Господарські товариства є юридичними особами, статутний (складений) капітал яких поділений на частки між учасниками. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, повні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, командитні товариства.

Згідно зі статтею 1 ГПК України, звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають право підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Статтею 12 ГПК України визначений вичерпний перелік справ, які підвідомчі господарським судам, серед яких, зокрема, справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, що пов'язані із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності цього товариства, крім трудових спорів (пункт 4 ст. 12 ГПК України).

Обслуговуючий кооператив "Кооперативне підприємство "Коврак"  не є господарським товариством у розумінні положень ст.. 113 ЦК України, ст.. 80 ГК України, а є кооперативним підприємством, засновниками якого є Скадовське районне споживче товариство і фізичні особи, а статутний фонд складається із внеску Садовського районного споживчого товариства у вигляді основних фондів та внесків фізичних осіб грошовими коштами і товарно-матеріальними цінностями.

Вищим органом управління кооперативу, у тому числі обслуговуючого, відповідно до ст.15 Закону України "Про кооперацію" № 1087-ІV від 10.07.2003 року є загальні збори членів кооперативу, у яких кожний член кооперативу чи уповноважений має один голос і це право не може бути передано іншій особі. З питань, що не є виключними, рішення приймаються простою більшістю голосів членів кооперативу, присутніх на його загальних зборах.

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2, як спливає із змісту Статуту підприємства, Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, є співзасновниками обслуговуючого кооперативу "Кооперативне підприємство "Коврак". Таким чином, позивачі, які звернулись до суду з позовом до ОК "КП "Коврак", так і відповідач, а також третя особа - Скадовське РСТ не є учасниками (засновниками, акціонерами) господарського товариства. В той же час, діяльність такого виду підприємницького товариства як кооператив, визначені положення ст. ст. 163-166 ЦК України, членство у яких визначається розміром паю, статтями 93-111 ГК України, яких кооператив визначено як підприємство колективної власності, Законом України "Про кооперацію" № 1087-ІV від 10.07.2003 року.

Згідно позиції Пленуму Верховного Суду України, викладеною у пункті 3 Постанови від 24 жовтня 2008 року № 13 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства справи, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності інших суб'єктів господарювання, які не є господарськими товариствами (кооперативи, приватні, колективні підприємства, споживчі товариства, тощо), якщо стороною у справі є фізична особа. При цьому норма пункту 4 частини першої статті 12 ГПК в силу її імперативного характеру не підлягає застосуванню за аналогією щодо спорів, пов'язаних із діяльністю інших суб'єктів господарювання.  

Таким чином, позивачі, відповідач та третя особа у справі не є сторонами корпоративних відносин, на які посилаються ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та результати яких ними оскаржуються у суді.

Цей висновок суду  відповідає  положенням Цивільного та Господарського  кодексів України, Закону України "Про господарські товариства" № 1576-ХІІ від 19.09.1991 року, Закону України № 1087-ІV "Про кооперацію", іншим законодавчим  актам. При визначені  підвідомчості  (підсудності) даної справи цієї категорії суд керується поняттям корпоративних прав, визначених у статті 167 ЦК України, статтях 79-80, 82, 85-86, 88-89 ГК України.

Згідно до змісту статті 80 Господарського кодексу України, господарський суд припиняє провадження у справі у випадку, якщо спір не підлягає вирішенню в господарських  судах України, тобто за непідвідомчістю спору. У випадку припинення провадження у справі з підстав, визначених  у статті 80 ГПК України, суд вирішує  питання про розподіл  між сторонами господарських витрат, які у даному випадку покладаються на позивачів. При цьому суд  застережує позивачів про те, що у випадку припинення провадження у справі на підставі  п.1 ч.1 ст.80 ГПК України, повторне звернення до господарського суду  зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав не допускається. В той же час, ухвалу  про припинення провадження по справі  може бути оскаржено.

Відповідно до ч.2 ст.80 ГПК України сплачене  до поданої позовної  заяви   державне мито у розмірі 85,00 грн. підлягає поверненню позивачу ОСОБА_2

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.47, 49, п.1 ч.1 ст.80, 86 ГПК України, суд -

у х в а л и в:

Провадження у справі № 2/167-ПН-10 припинити.


Суддя                                                             С.В.Скобєлкін

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація