Справа № 2-6659/2010
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
15 вересня 2010 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя АР Крим у складі головуючого судді Тихопой О.О., при секретарі Хінєвіч О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим про визнання дій противоправними та зобов'язання до певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача по розрахунку його пенсії і зобов’язати Управління ПФ провести з 01.05.2010 року перерахунок його основної і додаткової пенсії, у відповідності із вимогами законів.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що має статус громадянина, який постраждав в наслідок аварії на Чорнобильській АЕС та являється інвалідом війни ІІ групи. При зверненні до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, йому в цьому було відмовлено. Посилається на положення ст. ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і ч. 4 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту".
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про причину неявки суду не повідомив. Про час та місця слухання справи був належним чином повідомлений, про що у справі маються докази. Відповідно до ч. 4 ст. 169 ЦПК України, якщо у суду не має відомостей про причину неявки відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного фонду, як особа, чия хвороба пов'язана з наслідками аварії на ЧАЕС та належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 06.07.1998 року. Також є інвалідом війни другої групи, що підтверджується посвідченням НОМЕР_2.
При зверненні до Управління ПФ із заявою про проведення перерахунку раніше призначеної пенсії як інваліду аварії на ЧАЕС, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 %мінімальної пенсії за віком та додаткової як інваліду війни в розмірі 40 % мінімальної пенсії за віком, йому було відмовлено в проведені перерахунку призначеної пенсії у зв'язку з тим, що виплата пенсії проведена відповідно до діючого законодавства.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначені Законом № 796-XII.
Статтею 63 Закону передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України.
З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.
Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України "Про пенсійне забезпечення" - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.
Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону № 796-XII призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Розділ 8 Закону № 796-XII передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Стаття 50 Закону № 796-XII передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам ІІ групи - 75 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Нормами статті 54 Закону визначені підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника. Зазначені норми розповсюджуються на позивача як віднесеного до 1 категорії.
Частина четверта статті 54 даного Закону передбачає, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчим по ІІ групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
Суд зазначає, що даною нормою визначений для даної категорії нижчий розмір державних пенсій. Таким чином, якщо нормами статті 49 спеціального закону передбачений максимальний розмір, то частиною 4 статті 54 даного закону нижчий розмір державної пенсії для інвалідів, віднесених виключно до першої категорії, та у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно зі ст. 13 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються інвалідам II групи – у розмірі 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України "Про прожитковий мінімум" від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 5 жовтня 2000 року № 2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, суд вважає, що вимоги позивача про зобов'язання провести йому перерахунок пенсії відповідно нормам ст. 50, ст. 54, ст. 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 01.05.2010р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а відмову відповідача у здійсненні такого перерахунку – неправомірною.
Відповідно ст. 88 ЦПК України, судові витрати, понесені позивачем при подачі позову, підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.
На підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 88, 212- 215, 225 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково .
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим зробити перерахунок основної і додаткової пенсії ОСОБА_1, виходячи з розміру, встановленого ст. ст. 50, 54 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також підвищення до пенсії згідно із ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з 01.05.2010 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Сімферополя АР Крим на користь ОСОБА_1 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у суді.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем до Київського районного суду м. Сімферополя протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: