Судове рішення #11029656

                                       

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

21 вересня 2010  року                                           м. Ужгород

Судова колегія палати в цивільних справах апеляційного суду Закарпатської області у складі:

головуючої         -     судді Кожух О.А.

суддів             -     Леска В.В., Чужі Ю.Г.

при секретарі             Молнар Е.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ужгород  апеляційну скаргу відповідача ОСОБА_1 на рішення Тячівського районного суду від 1 червня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 про збільшення розміру стягнення аліментів, -

в с т а н о в и л а:

ОСОБА_2 у березні 2010 року звернулась до суду із позовом, в якому просила збільшити розмір аліментів на утримання неповнолітньої дитини до 800 грн. до досягнення нею повноліття.   Позов мотивувала тим, що рішенням Тячівського районного суду від 18 квітня 2005 року відповідач зобов’язаний сплачувати аліменти на утримання дитини в розмірі 120 гривен щомісячно, проте внаслідок збільшення прожиткового мінімуму та значного зростання цін ці кошти є дуже незначними для належного забезпечення дитини.

Рішенням Тячівського районного суду від 01.06.2010 позов задоволено  частково - збільшено розмір  стягнення аліментів з ОСОБА_1 на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5  до 600 гривень щомісячно до досягнення нею повноліття, починаючи з дня набрання рішенням законної сили. Стягнуто з  ОСОБА_1 в користь держави 51  грн. судового збору та 120 грн. за інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.    

Позивачка таке рішення суду не оскаржувала.

Відповідач подав апеляційну скаргу. Вказує, що у ІНФОРМАЦІЯ_6 уклав шлюб із ОСОБА_4, у 2008 році у цьому шлюбі народився син ОСОБА_5, у рішенні суду не наведено доказів зміни матеріального стану позивачки. Відповідач не працює. Апелянт просить змінити рішення суду першої інстанції та встановити розмір стягнення аліментів 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини від 6 до 18 років у відповідний період на час подання позивачкою позову про збільшення розміру аліментів.

Позивачка, будучи належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи, про свідчить повідомлення про вручення судової повістки, в судове засідання не з’явилась, про причини неявки не повідомила. Справу, відповідно до ч. 2 ст. 305 ЦПК України, розглянуто за відсутності позивачки.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення апелянта, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, сторони перебували у шлюбі, який було розірвано – актовий запис про розірвання шлюбу зроблено 24.06.2005 (а.с.2). Від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_5 народилась донька - ОСОБА_3 (а.с.3). Рішенням Тячівського районного суду від 18 квітня 2005 року стягнуто з ОСОБА_1 аліменти на утримання доньки в сумі 120 грн. (а.с. 5). Донька знаходиться  на утриманні у ОСОБА_2 (а.с. 6), яка проживає разом із своїми батьками у їх будинку, користується земельною ділянкою батьків, працює у приватного підприємця продавцем (а.с.6).

_______________________________________________________________________________________

Справа № 22-3163/2010                             Номер рядка статистичного звіту  48

Головуючий у першій інстанції: Мельник В.І.    

Суддя - доповідач – Кожух О.А.

Відповідно до довідки, виданої Управлінням статистики в Тячівському районі, середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника за липень 2009 року складає 1552 гривні (а.с.7).  

Відповідно до ст. 192 СК України розмір аліментів визначений за рішенням суду … може бути згодом зменшено або збільшено  за рішенням суду  за позовом платника аліментів або одержувача аліментів у разі зміни  матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров’я когось із них.  

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених ст. 184 СК України (ч. 2 ст. 182 СК України), тобто при визначенні розміру аліментів у твердій грошовій сумі.

За змістом ст. 184 СК України та з урахуванням положень ч. 2 ст. 182 СК України, суд визначає аліменти у твердій грошовій сумі в чітко визначеному розмірі, який не залежить від розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку чи відсотків від нього, тим більше такий розмір аліментів не може варіюватись залежно від зміни розміру прожиткового мінімуму кожного року, оскільки це суперечить самому змісту ст. 184 СК України та принципам такого способу визначення розміру аліментів.

Відповідач з 2002 року не працює (а.с.34). Як ствердив апелянт, на даний час він постійного місця роботи не має, проте на обліку в центрі зайнятості як безробітний не перебуває. Таким чином позивачем було правомірно заявлено вимогу про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2010 рік” прожитковий мінімум для дитини віком від 6 до 18 років визначено від 901 грн. з 1 січня, до 957 грн. з 1 грудня. Виходячи з того, що у Тячівському районі середньомісячна заробітна плата одного штатного працівника, зокрема, за липень 2009 року, складала 1552 грн., судова колегія вважає, що позивачка не має можливості забезпечити належний рівень життя як собі, так і дитині, а тому визначений судом у квітні 2005 року розмір аліментів в сумі 120 грн. на даний час є недостатнім, і його слід збільшити.

Проте, відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує, зокрема, наявність у платника аліментів інших дітей.

Судом першої інстанції було розглянуто справу без участі відповідача та не враховано той факт, що відповідач у ІНФОРМАЦІЯ_6 уклав шлюб із ОСОБА_4, у них народився син (а.с. 36, 37).

Зважаючи на викладене, рішення суду першої інстанції слід змінити через невідповідність висновків суду обставинам справи (п. 3 ст. 309 ЦПК України), та визначити розмір аліментів у 500 грн. щомісячно.

Керуючись ст. ст. 304, 307, п. 3 ст. 309, ст. ст. 313, 314, 316, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

в и р і ш и л а :

    Апеляційну скаргу ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Рішення Тячівського районного суду від 1 червня 2010 року – змінити, виклавши резолютивну частину в такій редакції: збільшити розмір  аліментів та стягувати з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканця АДРЕСА_1,  в користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, мешканки АДРЕСА_2, на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5,  в розмірі 500 (п’ятсот) гривень щомісячно до досягнення нею повноліття.  

Рішення в частині вирішення судових витрат залишити без змін.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуюча                 Судді:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація