КОПІЯ
Справа №2- 492 /2010.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
«16» вересня 2010 року Лисянський районний суд в складі:
головуючого –судді: Золотоверхого О.І.
при секретарі : Гутман О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка справу за позовом ОСОБА_1 до Ріпківської сільської ради про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача з вимогою про визнання права власності на спадкове майно за законом померлої сестри ОСОБА_2.
Позивачка в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що в 1997 році померла її рідна сестра ОСОБА_2. Позивачка фактично прийняла спадщину, оскільки на день смерті і по даний час проживає у спадковому будинку, але через відсутність правовстановлюючих документів не може оформити на нього право власності, а тому змушена звертатися до суду з даним позовом. До складу спадкового майна також входить і право на земельну частку (пай), але оскільки частинами спадщина не приймається, то позивачка просить визнати за нею право власності на все спадкове майно в судовому порядку.
В судовому засіданні позивачка свій позов підтримала повністю з підстав викладених у позовній заяві, а представник відповідача позов визнав, посилаючись на те, що позивачка дійсно прийняла спадщину і має право на неї по закону.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Факт смерті спадкодавця ОСОБА_2 стверджується свідоцтвом про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_1 року, виданого відділом РАЦС, згідно якого спадкодавець померла ІНФОРМАЦІЯ_2 року. Згідно свідоцтва про народження позивачки та померлої її сестри вбачається, що вони є рідними сестрами.
Відповідно до заяви ОСОБА_3 яка теж є спадкоємцем майна померлої другої черги, як і позивач, вона відмовилась від спадщини в повному обсязі на користь позивачки.
З довідки сільської ради №275 від 05.08.2010 року, позивачка проживала і проживає після смерті в будинку, який рахується за померлою ОСОБА_2 На даний будинок відсутні правовстановлюючі документи. Будинок розташований на земельній ділянці площею 0,75 га. в с. АДРЕСА_1
Згідно п. 4 прикінцевих та перехідних положень ЦК України 2003 року, цей кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Оскільки правовідносини між сторонами відносно спадщини виникли до набрання кодексом 2003 року чинності, до даних правовідносин суд застосовує вимоги ЦК УРСР 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини.
Згідно ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину:
1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;
2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.
Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Згідно Постанови Пленуму ВСУ №4 від 24.06.1983 року (із змінами внесеними Постановами від 25.12.92, 25.05.1998.), яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, п. 4 визначено, що якщо в шестимісячний строк позивач фактично вступив в управління спадковим майном, або його частиною, суд з цих підстав вирішує питання про визнання права на спадкове майно, а не про продовження пропущеного строку.
Позивачка як спадкоємець за законом вступила в управління спадковим майном, оскільки володіє фактично будинком і проживає в ньому, що підтверджується довідкою сільської ради №275 від 05.08.2010 року. З цієї довідки також вбачається, що на даний будинок, який рахується за померлим спадкодавцем, відсутні правовстановлюючі документи.
Відповідно до роз’яснень, викладених у п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 04.10.1991р. №7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на житловий будинок», право власності на житловий будинок збудований громадянином на відведеній в установленому порядку земельній ділянці і прийнятий в експлуатацію, виникає з часу його реєстрації у виконкомі місцевої ради.
З довідки сільської ради вбачається, що будинок розташований на присадибній земельній ділянці площею 0,75 га. і рахується за померлою в якому проживає позивачка з дня смерті спадкодавця.
За таких обставин, позивачка прийняла спадщину, проте не може оформити її в нотаріальній конторі. Суд достовірно встановив належність спадкового майна померлому спадкодавцю позивачки, а тому позовні вимоги позивачки є обґрунтованими та підтверджуються належними доказами. Інших спадкоємців які б прийняли спадщину у встановленому порядку немає.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 529, 534, 549 ЦК УРСР, ст.ст. 2, 3, 6. 7, 8, 10, 18, 57, 157, 158, 159, 174, 179, 196, 208, 209, 213, 214, 215, 367 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати в порядку спадкування за законом право власності за ОСОБА_1 на таке майно:
- на житловий будинок з надвірними спорудами в с. АДРЕСА_2, що належав померлій ОСОБА_2, та право користування земельною ділянкою площею 0,75 га. під даним будинковолодінням.
- на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,45 умовних кадастрових гектарів в адмінмежах Ріпківської сільської ради, право на яку належало померлій ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку пай серії НОМЕР_2 виданого ІНФОРМАЦІЯ_4
Звільнити відповідача від сплати судового збору.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Апеляційного суду Черкаської області шляхом подання апеляційної скарги через Лисянський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення.
Головуючий- підпис
ВІРНО:
Суддя Лисянського районного суду Золотоверхий О.І.
Рішення суду набрало законної сили 28 вересня 2010 року. Оригінал рішення в матеріалах справи.
Суддя Лисянського районного суду Золотоверхий О.І.