Справа №22-ц-1083/06 Суддя першої* інстанції Черенкова Н.П.
Категорія 44 Суддя-доповідач апеляційного суду Козаченко В.І.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2006 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:
головуючої Буренкової К.О.,
судців: Базовкіної Т.М., Козаченка В.І.
при секретарі судового засідання Негру І.О.,
за участю: позивача ОСОБА_1, представника ДПІ у Центральному районі м. Миколаєва - Чаричанського П.О. та Парганенка Ю.В. - представника ТОВ"СААБ", особи, яка не приймала участь у судовому засіданні,
розглянувши в відкритому судовому засіданні у місті Миколаєві апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю "СААБ" (далі - ТОВ "СААБ")
на рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 30 травня 2005 року, постановленого за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Сфінкс-Миколаїв" про визнання недійсними установчих документів,
ВСТАНОВИЛА:
25 квітня 2005 року ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним позовом в якому просив визнати недійсною державну реєстрацію ТОВ "Сфінкс-Миколаїв", одним із засновників якого він є, посилаючись на те, що про існування такого товариства не знав і установчі документи, необхідні для його державної реєстрації, не підписував.
Рішенням Центрального районного суду від 30 травня 2005 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені. Державна реєстрація ТОВ "Сфінкс-Миколаїв" скасована, а право установчі документи цього підприємства визнані недійсними.
В апеляційній скарзі ТОВ "СААБ", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просило вказане рішення суду скасувати і ухвалити нове, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Вислухавши суддю - доповідача, пояснення сторін та дослідивши надані сторонами докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно пункту 4 ст. 311 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо суд вирішив питання про права та обов'язки осіб, які не брали участь у справі.
Як вбачається з матеріалів справи реєстрація ТОВ "Сфінкс-Миколаїв" проведена 28 листопада 2001 року реєстраційно-ліцензійною палатою виконкому Миколаївської міської ради, а його засновниками є ОСОБА_2 (після 24 січня 2003 року - ОСОБА_1 та ОСОБА_3, яким належить по 50% власності цього підприємства (а.с. 8-10,36).
Однак, на порушення вимог ст. ст. 15, 143 ЦПК України 1963 року, вирішуючи справу по суті, місцевий суд не притягнув до участі у справі Бузака П.М. та орган державної реєстрації вказаного підприємства, хоча це мало суттєве значення для правильного вирішення спору.
Крім того, розглядаючи дану справу, місцевий суд не звернув належної уваги на наступні обставини:
- відповідно до ст. ст. 1, 21 Господарського процесуального кодексу України місцевим господарським судам підвідомчі справи, коли склад учасників спору відповідає ст. 1 цього кодексу, а правовідносини, щодо яких виник спір, носять господарський характер;
· до того ж, Законом "Про підприємства в Україні" передбачено, що підприємство є самостійним господарюючим статутним суб'єктом, який має права юридичної особи та здійснює виробничу, науково-дослідницьку і комерційну діяльність з метою одержання прибутку. Воно вважається створеним і набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації та діє на підставі статуту, який затверджується власником майна;
· в той же час, Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" визначено підстави для скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності;
· водночас п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону "Про державну податкову службу в Україні" органам державної податкової служби надано право звертатися у передбачених законом випадках до суду з позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Таким чином, судова колегія прийшла до висновку, що ухвалюючи вказане рішення суд не звернув належної уваги на дійсний характер спірних правовідносин, не визначив суб'єктний склад сторін у даній справі, не перевірив наявність підстав для скасування державної реєстрації підприємства та не вивчив питання про підвідомчість даного спору загальному місцевому суду.
Оскільки суд першої інстанції допустив такі порушення норм процесуального права, які привели до неправильного вирішення справи, то рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 311,313-315 ЦПК України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ТОВ "СААБ" задовольнити частково.
Рішення Центрального районного суду м. Миколаєва від 30 травня 2005 року за позовом ОСОБА_1 до ТОВ "Сфінкс-Миколаїв" про визнання недійсними установчих документів скасувати, а справу направити на новий розгляд до того ж суду, але іншому судді.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: підпис
Судді: підписи
Суддя апеляційного суду
Миколаївської області В.І.Козаченко