Судове рішення #11016365

                                                   

Справа № 2-964/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ  УКРАЇНИ

            6 вересня 2010 року                                                                                                     м.Тячів

Тячівський  районний суд Закарпатської області  в складі головуючого судді Деметрадзе Т.Р. при секретарі Гайдукова Н.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тячів, цивільну справу за позовом  ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа – орган опіки і піклування Тячівської районної державної адміністрації про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні,  

В С Т А Н О В И В:

Позивачі звернулись з позовом у суд до відповідачки ОСОБА_4, третя особа – орган опіки і піклування Тячівської районної державної адміністрації про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, де зазначили, що від шлюбу укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 народилась неповнолітня ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка після їх розлучення згідно рішення Тячівського районного суду Закарпатської області від 15.02.2010 року проживає з відповідачем.

Вказали, що  відповідач ухиляється від виконання обов'язків по наданню позивачам можливості у спілкуванні та у вихованні дитини і перешкоджає їм зустрічатися з малолітньою донькою ОСОБА_5. У зв'язку з чим вони не можуть вільно спілкуватися з дитиною та проводити з нею час без присутності відповідача. Просять суд зобов`язати відповідачку усунути перешкоди у спілкуванні та у вихованні дитини та визначити способи участі у вихованні дитини шляхом періодичності чи систематичності побачення, відвідування дитиною місця їх проживання.

Відповідачка по суті позов визнала частково, визнаючи при цьому лише право батька дитини ОСОБА_1 на участь у спілкуванні та вихованні дитини.

Одночасно, відповідач заперечувала проти способу його участі у спілкуванні та вихованні дитини. Так вона категорично заперечувала проти спілкування позивачів з дитиною без її присутності, була проти відвідування дитиною місця проживання позивача, її не влаштовували години побачення з дитиною тощо. Свої заперечення відповідачка обґрунтовувала тим, що позивач ОСОБА_1 систематично переконує малолітню ОСОБА_5 у негативній поведінці відповідача, а також необхідністю дотримуватись дитиною розпорядку дня (своєчасний прийом їжі, підготовка до сну, тощо).

Щодо вимог позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - вважає їх безпідставними.

Заслухавши пояснення сторін та дослідивши письмові матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.

Згідно дослідженого у судовому засіданні свідоцтва про народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, її батьком є ОСОБА_1.  

Рішенням Тячівського районного суду від 15 лютого 2010 року місце проживання малолітньої ОСОБА_5 визначено разом з її матір’ю, відповідачем, ОСОБА_4. Водночас, як встановлено у судовому засіданні з пояснень сторін, відповідач перешкоджає позивачам у спілкуванні з дитиною та у її вихованні.

У відповідності до ст.153 Сімейного Кодексу України мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою незалежно від проживання або перебування кожного із них.

Згідно ст.157 Сімейного Кодексу України, той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов'язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею. Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому із батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

При наявності спору чи таких стосунків між батьками, що не уможливлюють укладення договору щодо здійснення батьківських прав та виконання обов'язків тим із них, хто проживає окремо від дитини, в порядку ст.158 СК України за заявою мати або батька дитини орган опіки і піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.

Згідно зі ст.159 СК України, якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, зокрема якщо він ухиляється від виконання рішення органу опіки та піклування, другий із батьків має право звернутися до суду з позовом про усунення цих перешкод. За таких обставин, способи участі одного з батьків у вихованні дитини шляхом встановлення періодичності чи систематичності побачень, можливості спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання, місця та часу їхнього спілкування визначається судом.

Відповідно до статті 257 СК України, баба,  дід,  мають право спілкуватися зі своїми внуками та брати участь у їх вихованні.

Батьки чи інші особи,  з якими проживає дитина,  не  мають права перешкоджати у здійсненні бабою,  дідом,  своїх прав щодо виховання внуків.
            Якщо такі перешкоди  чиняться,  баба,  дід мають право на звернення до суду з позовом про їх усунення.

Згідно висновку органу опіки та піклування Тячівської районної державної адміністрації № 95 від 19.07.2010 року, встановлено дні відвідування та спілкування позивачів з малолітньою ОСОБА_5.

Враховуючи, що ОСОБА_5, досягла віку трьох років дев’яти місяців суд вважає, що  її вік дозволяє спілкування батька, а також дідуся та бабусі з нею без присутності матері, але в обмежений час.

Тому, суд з врахуванням віку дитини, вирішує встановити відповідні дні та час для спілкування дитини з батьком, а також дідусем та бабусею з відвідуванням дитиною їх місця проживання, у порядку визначеному у висновку органу опіки та піклування Тячівської районної державної адміністрації № 95 від 19.07.2010 року.

Керуючись ст.ст.10,11,209,212-215 ЦПК України, ст.ст.153,157-159 Сімейного Кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа – орган опіки і піклування Тячівської районної державної адміністрації про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та у її вихованні - задовольнити.

Зобов`язати ОСОБА_4 не чинити перешкоди у спілкуванні ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з донькою (онукою) – ОСОБА_5.

Встановити дні та час для зустрічі між батьком ОСОБА_1 та донькою ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 з відвідуванням дитиною місця проживання батька без присутності матері  першої та третьої суботи з 10.00 год.  до 20.00 год.  та другої та четвертої неділі з 10.00 год. до 20.00 год. щомісячно.

Встановити дні та час для зустрічі дідуся ОСОБА_2 та бабусі ОСОБА_3 з онукою ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 з відвідуванням дитиною місця їх проживання  без присутності матері  у визначений день: четвер з 10.00 год. до 20.00 год. та в державні свята.

Апеляційна скарга на рішення  може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення .    

  Суддя                                                                                                           Т.Р.Деметрадзе

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація