Справа № 2-6618/10
У Х В А Л А
15 вересня 2010 року м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м.Черкаси Марцішевська О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі міста Черкаси Черкаської області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги дітям війни,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про визнання дій незаконними та зобов’язання здійснити нарахування, мотивуючи свої вимоги тим, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року має статус «дитини війни», в зв’язку з чим згідно ст. 6 цього Закону з 01.01.2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Дію цього положення Закону щодо виплати допомоги було призупинено Законами України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» та «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а Законами України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та «Про Державний бюджет України на 2009 рік» право на державну соціальну допомогу дітям війни було обмежено. Рішеннями Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року положення, що призупиняли дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», були визнані такими, що не відповідають Конституції України та втратили свою чинність.З огляду на викладене за думкою позивачки відповідач зобов’язаний був здійснити перерахунок та виплату належної позивачці допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. З метою здійснення перерахунку позивачкою було направлено письмове звернення до відповідача з вимогою нарахування належної йому як дитині війни соціальної державної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії та забезпечити її виплату, однак позивачу в цьому було відмовлено. Позивачка просить визнати відмову відповідача щодо виплати щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком протиправною, зобов’язати відповідача здійснити нарахування вказаної допомоги та забезпечити її виплату за 2006-2009 роки та І півріччя 2010 року.
Згідно з ст.15 ЦПК України суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження в цивільній справі, якщо позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Рішенням Конституційного суду України від 09 вересня 2010 року вирішено: визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про внесення змін до деяких актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року № 1691-VI, а саме:
пункт 2 розділу І «Пункт 3 частини першої ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України (Відомості Верховної Ради України, 2005 р. № 35-37, ст.. 446) виключити.
пункт 2 розділу ІІ «Після набрання чинності цим Законом адміністративні суди завершують розгляд справ, провадженням в яких було відкрито за пунктом 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України. Адміністративні позови, апеляційні та касаційні скарги чи подання, подані до набрання чинності цим Законом до відповідних адміністративних судів в адміністративних справах, передбачених пунктом 3 частини першої статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, і за якими провадження не відкрито, передаються цим судами до відповідних судів, які здійснюватимуть їх розгляд у порядку цивільного судочинства.»
Визнати такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційним), пункт 2 частини першої статті 15 Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року № 1691- VI.
Положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов’язаних із соціальними виплатами» від 18 лютого 2010 року № 1691-VІ та Цивільного процесуального кодексу України, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, справи за спорами з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат належить розглядати з 09.09.2010р. в порядку адміністративного судочинства, а тому у відкритті провадження в цивільній справі за даним позовом щодо перерахунку пенсії по інвалідності належить відмовити на підставі п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України.
Оплачені при подачі позову ОСОБА_1 державне мито та витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи підлягають поверненню позивачці на підставі ст.83 ЦПК України.
Керуючись ст.ст.15, 83, 122 ЦПК України, ст.ст.3,17,18 КАС України,
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Соснівському районі міста Черкаси Черкаської області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної соціальної допомоги дітям війни роз’яснивши право на звернення з даним позовом в порядку адміністративного судочинства.
Повернути ОСОБА_1 державне мито в сумі 8 грн. 50 коп., 08 вересня 2010 року згідно квитанції № 9357937, одержувач ГУДКУ в Черкаській області, код 22809222, банк одержувача ГУДКУ у Черкаській області, код банку одержувача 854018, призначення платежу – державне мито.
Повернути ОСОБА_1 витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи в сумі 37 грн., сплачені 08 веерсня 2010 року згідно квитанції № 9357984 , одержувач ГУДКУ в Черкаській області, код 22809222, банк одержувача ГУДКУ у Черкаській області, код банку одержувача 854018, призначення платежу – витрати з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи.
Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Головуючий