КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2-а-4644/09/2370 Головуючий у 1-й інстанції: Холод Р.В.
Суддя-доповідач: Безименна Н.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"14" вересня 2010 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Безименної Н.В.,
суддів - Горяйнова А.М. та Мамчура Я.С.,
розглянувши, в порядку письмового провадження, апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 8 жовтня 2009 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Каневі про стягнення виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2009 року управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області звернулося в Черкаський окружний адміністративний суд з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Каневі про стягнення виплачених коштів.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 8 жовтня 2009 року в задоволенні позову відмовлено. Рішення суду вмотивовано тим, що управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах є неналежними позивачами в даній категорії справ, у зв’язку із тим, що Порядком відшкодування витрат передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову, у зв’язку із порушенням судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, та прийняти нову про задоволення позову.
Сторони в судове засідання не з’явилися, про день, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України є підставою для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову без змін виходячи із наступного.
Судом встановлено, що управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області за червень-серпень 2009 року подало до відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Каневі для узгодження та підписання акти щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Відповідач підписав акти про часткове прийняття до заліку та направив таблиці розбіжностей, в яких зазначив, що в акти включена виплата щомісячної адресної допомоги, передбаченої Постановою Кабінет Міністрів України № 265 від 26.03.2008 р. в загальній сумі 24725 грн. 69 коп., в тому числі: адресна допомога - 24568 грн. 62 коп. та витрати з виплати та доставки допомоги - 157 грн. 07 коп.
Залишаючи постанову суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне соціальне страхування»непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів визначених законодавством. У разі якщо сукупність виплат, зазначених у частині першій цієї статті разом з пенсійними виплатами із системи пенсійного забезпечення та іншими доходами не досягають розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних громадян, такі громадяни мають право на отримання державної соціальної допомоги в порядку, розмірах та за рахунок коштів, визначених законом.
Згідно ч. 2 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням»виплата страхових сум здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. Страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
У відповідності до пп. «г»п. 1 ч. 1 ст. 24 вказаного Закону у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Порядок здійснення такого відшкодування передбачено Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов’язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв’язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 5-4/4 від 04 березня 2003 року.
У відповідності до п.п. 5,6 вказаного Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню та подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно п. 7 вищевказаного Порядку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 4), на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Проаналізувавши зазначені положення підзаконного акту колегія суддів дійшла до висновку, що взаєморозрахунки між Пенсійним фондом України та Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України включають декілька етапів, які проходять на різних рівнях.
Так, на рівні місцевих органів здійснюється звірка витрат за особовими справами потерпілих та складення акту щомісячної звірки.
На рівні Головних управлінь узагальнюється і узгоджується довідка, яка подається відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків. На підставі довідки про відшкодування витрат на централізованому рівні Фонд соціального страхування від нещасних випадків перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
З наведеного вбачається, що вимоги про відшкодування (стягнення) коштів на відшкодування витрат, пов’язаних із проведенням соціальних виплат можуть бути пред’явлені виключно Пенсійним фондом України до Фонду соціального страхування від нещасних випадків України.
В даному випадку спір між позивачем та відповідачем виник на етапі звірки за особовими справами потерпілих, тому позивач не наділений правом отримання коштів безпосередньо від відповідача.
Колегія суддів приходить до висновку, що на даному етапі вимога про стягнення коштів суперечить вимогам закону та не може бути задоволена.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено в задоволенні позову. В зв’язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів-
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Канівському районі Черкаської області –залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2009 року –залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Н.В. Безименна
Суддя А.М. Горяйнов
Суддя Я.С. Мамчур