Справа № 2-1621\10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.07.2010 р. м. Сімферополь
Сімферопольський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого : судді Сафонова В.В.
при секретарі: Михайлової І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Укромнівської сільської ради Сімферопольського району, АР Крим про визнання права власності, -
в с т а н о в и в :
Позивачка звернулася до суду з позовом про визнання права власності і просить суд встановити факт того, що домоволодіння по АДРЕСА_1 є спільною сумісною власністю, визнати право власності на Ѕ частку цього домоволодіння за позивачкою, як за пережилою дружиною та Ѕ долі цього домоволодіння за її померлим чоловіком ОСОБА_2, також просить суд визнати за нею право власності на Ѕ частку цього домоволодіння в порядку спадкування за заповітом після смерті її чоловіка.
Вимоги мотивовані тим, що після смерті її чоловіка ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді будинку № 4, розташованого за адресою АДРЕСА_1. У встановлений Законом 6-місячний строк вона звернулася з заявою в нотаріальну контору про прийняття спадщини, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності, тому як у ОСОБА_2 були відсутні правовстановлюючі документи на спадковий будинок, тому вона повинна звернутися до суду за захистом своїх порушених прав. Факт приналежності спадкового будинку ОСОБА_2 підтверджується відповідними письмовими доказами.
Спадкове майно складається з житлового будинку, що знаходиться в с. Укромне Сімферопольського району по вул. Зелена, 4.
Спадкоємцем за заповітом, що прийняв спадщину є позивачка, яка у встановлений строк прийняла спадщину, шляхом звернення з відповідною заявою до нотаріальної контори, але оформитися у спадкових справах не змогли, оскільки право власності батька на будинок не було зареєстровано у БТІ.
Тому позивачка просить визнати право власності на будинок за нею, як за пережилою дружиною в розмірі Ѕ частки та в порядку спадкування за законом в розмірі Ѕ частки домоволодіння.
У судовому засіданні позивачка підтримала заявлені вимоги і просила їх задовольнити у повному обсязі, додатково надала суду технічне заключення Сімферопольського БТІ, згідно з яким будинок придатний для експлуатації, суду пояснила, що у встановлений законом строк вона прийняла спадщину, шляхом звернення з відповідною заявою до нотаріальної контори, однак оформитися в спадкових правах не змогла, оскільки право власності спадкодавця на житловий будинок не було зареєстровано в БТІ, що у свою чергу є перешкодою для одержання витягу з реєстру прав на нерухомість і нотаріальне оформлення прав на спадковий будинок.
Відповідач у письмовій заяви позов визнав, просив суд розглянути справу у їх відсутність.
Треті особи у письмовій заяви позов визнали, просили суд розглянути справу у їх відсутність.
Заслухавши позивача, дослідивши представлені докази суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, оскільки судом встановлено, що чоловіку позивачки ОСОБА_2 приналежав на праві особистої власності жилий будинок, який знаходиться в АДРЕСА_1, що підтверджується будинковою книгою на спадковий будинок та технічним паспортом на будинок, а також, що позивачка перебувала у шлюбі з ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про шлюб (а.с.4).
Спадкоємцем за заповітом, що прийняв спадщину є позивачка, що підтверджено копією спадкової справи.
Право власності спадкодавця на житловий будинку підтверджується довідкою Укромнівської сільської ради про те, що у погосподарській книзі будинок зареєстрований на праві власності за ОСОБА_2
Рішенням виконкому Укромнівськоїсї сільської ради № 23 від 27.03.1997 року будинку присвоєно номер «4».
Раніше, до 2002 року, довідка про реєстрацію у погосподарській книзі рахувалися правовстановлюючим документом і вони підлягали реєстрації в БТІ.
У цей час, згідно тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно від 07.02.2002 року, запис у погосподарській книзі не входить у перелік правовстановлюючих документів і не може бути зареєстрований у БТІ.
Згідно з Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власників на нерухоме майно, та роз’яснень Міністерства Юстиції від 21.02.2005 року, питання приналежності будинку спадкодавцям та спадкоємцям повинні вирішуватися в судовому порядку.
На підставі ст.ст. 1261, 1268 ЦК України, керуючись вимогами ст.ст.88, 212-215, 218, 222, 223,294-296 ЦПК України, суд
вирішив :
Позов ОСОБА_1 до Укромнівської сільської ради Сімферопольського району, АР Крим про визнання права власності задовольнити частково.
Визнати, що домоволодіння по АДРЕСА_1 є спільною сумісною власністю ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Визнати за ОСОБА_4 право власності на Ѕ частку домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за заповітом.
Визнати за ОСОБА_4 право власності на Ѕ частку домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1, як за пережилою дружиною.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набуває законної сили протягом 10 (десяти) днів із дня проголошення рішення, якщо заява про апеляційне оскарження рішення суду не була подана. Якщо була подана заява про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом 20 (двадцяти) днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, то рішення суду набуває законної сили після закінчення цього строку. Апеляційна скарга може бути подана без попередньої подачі заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в десятиденний строк, встановлений для подачі заяви про апеляційне оскарження. У випадку подачі апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набуває законної сили після розгляду справи апеляційним судом. Заява про апеляційне оскарження й апеляційна скарга подаються в Апеляційний суд АР Крим через Сімферопольський районний суд АР Крим. Копія апеляційної скарги одночасно спрямовується особою, що ії подає у суд апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: В.В. Сафонов