Судове рішення #11005468

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


Справа: №   2а-2910/09/2670                                   Головуючий у 1-й інстанції:   Ковзель П.О.       

Суддя-доповідач:  Цвіркун Ю.І


У Х В А Л А

Іменем України

"08" вересня 2010 р.                                                                                                        м. Київ

     

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого-судді –Цвіркуна Ю.І.;

суддів             –                   Зайця В.С.,

                                          Земляної Г.В.,

при секретарі      –    Петриченко Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні  адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства охорони навколишнього природного середовища України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 червня 2009 року у справі за позовом  Товариства з обмеженою відповідальністю «Собі»до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, треті особи –Кабінет Міністрів України, Міністерство фінансів України, про зобов’язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и л а:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Собі»звернулося до суду з адміністративним позовом до Міністерства охорони навколишнього природного середовища про зобов’язання вчинити певні дії.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 червня 2009 року позов задоволено частково, зобов’язано Міністерство охорони навколишнього природного середовища України видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Собі»спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічної розвідки (геолого-економічної оцінки) ділянки руслових  пісків  «Деснянська- нижня» (місце  впадіння  р.Десна в  р.Дніпро) з 0 по 6 км русла р. Десна Вишгородського району Київської області пл.19,8 га., зобов’язано Міністерство охорони навколишнього природного  середовища України видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Собі»спеціальний дозвіл на користування надрами з метою геологічної розвідки (геолого-економічної оцінки) ділянки руслових пісків «Деснянська-верхня»(с.Новосілки Броварського району Київської області) пл. 60,4 га. В задоволені решти позовних вимог відмовлено.

На вказану постанову суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на те, що порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права призвело до неправильного вирішення справи, тому просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши докази у справі та обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Собі»подало до Міністерства охорони навколишнього природного середовища України заяви №155/3 та №156/3 від           08.09.2008 р. (отримані відповідачем 08.09.2008 р. вх.№№СД346 та СД347) на отримання спеціального дозволу на право користування надрами з метою геологічної розвідки (геолого-економічна оцінка) ділянок руслових пісків «Деснянська-нижня»та «Деснянська-верхня».

Вказані заяви були прийняті відповідачем до розгляду та 19.12.2008 р. передані разом з пакетом документів до Міністерства фінансів України для погодження, проте останнім рішення по даному питанню прийнято не було і листом від 16.01.2009 р. №31-15050-03/3-5/1025 заяви разом з документами були повернені відповідачу без розгляду, що підтверджується листом Державної геологічної служби Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №29/08-916 від 12.02.2009 р.

Згідно ст. 11 Кодексу України про надра передбачено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, Державний комітет України по нагляду за охороною праці, Міністрів Республіки Крим, інші державні органи, місцеві Ради народних депутатів і органи виконавчої влади на місцях відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 1 Положення «Про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1524 від 02.11.2006 р. (надалі - Положення №1524), Міністерство охорони навколишнього природного середовища України (Мінприроди) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України. Мінприроди є головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель, екологічної безпеки, заповідної справи, поводження з відходами, формування, збереження та використання екологічної мережі, геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, а також топографо-геодезичної та картографічної діяльності.

Статтею  14 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у користування, зокрема, для геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення та видобування корисних копалин.

У відповідності до ч. 2, 3, 6 ст. 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами у межах конкретних ділянок надаються спеціалізованим підприємствам, установам і організаціям, а також громадянам, які мають відповідну кваліфікацію, матеріально-технічні та економічні можливості для користування надрами. Надання спеціальних дозволів на користування надрами здійснюється після попереднього погодження з відповідною Радою народних депутатів питання про надання земельної ділянки для зазначених потреб, крім випадків, коли у наданні земельної ділянки немає потреби. Спеціальні дозволи на користування надрами надаються спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр за погодженням з Міністерством охорони навколишнього природного середовища України, як правило, на конкурсних засадах в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. п. 15 п. 4 Положення №1524 Міністерство охорони навколишнього природного середовища України відповідно до покладених на нього завдань видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування ділянками надр та у випадках, передбачених законодавством, проводить ліцензування відповідних видів господарської діяльності.

Як регламентовано п. 2 Порядку надання у 2008 році спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №273 від 27.02.2008 р. (надалі - Порядок №273) дозволи надаються Мінприроди переможцям аукціонів з їх продажу, а також надрокористувачам у випадках, передбачених у пункті 7 цього Порядку.

Відповідно до п. п. 2 п. 7 Порядку №273 без проведення аукціону дозвіл надається у разі розширення меж не більш, як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення або розміщення підземних сховищ, а також видобування корисних копалин за рахунок розширення меж ділянки, але не більш як на 50 відсотків запасів, визначених раніше наданим дозволом, за умови, що суміжну ділянку не надано у користування.

В матеріалах справи наявні спеціальні дозволи на користування надрами №3123 та №3124 від 23.10.2007 р., у відповідності до яких позивачу було надано дозвіл на геологічне вивчення ділянки «Деснянська-нижня»площею 41,1 га та ділянки «Деснянська-верхня»площею 147 га, що свідчить про розширення меж при отриманні дозволу не більш, як на 50 відсотків раніше наданої у користування площі ділянки надр з метою її геологічного вивчення.

Враховуючи вищенаведене, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність законних підстав на отримання позивачем спеціального дозволу на право користування надрами з метою геологічної розвідки (геолого-економічна оцінка) ділянок руслових пісків «Деснянська-нижня»та «Деснянська-верхня»без проведення аукціонів.

Відповідно до приписів п. 7 Порядку №273 заявники, які мають право на отримання дозволів без проведення аукціонів, подають Мінприроди в установленому порядку заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1, та обов'язково погоджують питання надання дозволів з відповідними районними, міськими, селищними, сільськими радами - на ділянки надр, що містять корисні копалини місцевого значення. Рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі.

Як вбачається з доказів, наявних у матеріалах справи, позивач у відповідності до вищенаведеної норми узгодив отримання спеціальних дозволів з органами місцевого самоврядування, що підтверджується рішеннями Броварської районної ради Київської області «Про погодження видачі дозволу (ліцензії) на проведення робіт з днопоглиблення (розчистки) та берегоукріплення р. Десна в Броварському районі Київської області»№277-19-У від 08.07.2008 р. та Вишгородської районної ради Київської області «Про погодження спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами з метою геологічного вивчення щодо дослідно-промислової розробки корисних копалин місцевого значення (піску)»№206-16-У від 03.07.2008 р.

Матеріалами справи, також, підтверджується, що позивач подав відповідачу документи, що передбачені у додатку 1 до Порядку №273.

Отже, викладене свідчить про дотримання позивачем вимог п.7 Порядку №273.

Приймаючи до уваги, що рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 70 днів після надходження заяви разом з документами у повному обсязі, відповідач повинен був прийняти таке рішення до 17.11.2008 р., однак останнім не було прийнято відповідного рішення навіть на момент звернення позивача до суду.

У ч.2 ст.19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи  місцевого  самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією  та  законами України.

При цьому відповідний суб’єкт владних повноважень повинен діяти згідно із критеріями, що визначені в ч.3 ст.2 КАС України.

Згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому суд бере до уваги положення ч.2 ст.71 КАС України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак відповідач у суді не довів правомірність своєї позиції.

Вимогами ст. 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду –без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об’єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини, наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, тому суд апеляційної інстанції вважає, що оскаржувану постанову слід залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача –без задоволення.

Керуючись  статтями 195, 196, 200, 205 КАС України, колегія суддів

                                                  

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України залишити без задоволення.

Постанову  Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 червня 2009 року залишити без змін.

Рішення набирає законної сили  з моменту проголошення, а  якщо його  було прийнято  за наслідками  розгляду  у письмовому провадженні, - через п’ять днів після направлення  копій особам, які беруть участь у справі  (ч. 5 статті  254 КАС України). Касаційна  скарга  на судові рішення  подається безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом  двадцяти днів після набрання  законної сили судовим рішенням  суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі  складення постанови в повному обсязі  відповідно до  статті  160 цього  Кодексу –з дня  складення  постанови в повному обсязі  (стаття 212 КАС України).


Головуючий:                                                  Ю.І. Цвіркун                               

Судді:                                                              В.С. Заяць

                                                                      Г.В. Земляна


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація