Справа №22-ц-1155/06 Суддя першої інстанції Коваль В.І.
Категорія 39 Суддя-доповідач апеляційного суду Козаченко В.І.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 червня 2006 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:
головуючого Козаченка В.І.,
судців: Кутової Т.З., Базовкіної Т.М.,
при секретарі судового засідання Гапєєвій Т.В.,
за участю представників відповідача Дзембуляк Г.В. і Арбатського О.В.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу
за апеляційною скаргою приватного підприємства "Роси" Веселинівського району
Миколаївської області (далі - ПП "Роси")
на рішення Заводського районного суду м. Миколаєва від 12 квітня 2006 року за позовом ОСОБА_1 до ПП "Роси" про стягнення заборгованості по заробітній платі, компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати, та відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИЛА:
01 липня 2005 року ОСОБА_1 звернувся до суду з указаним позовом, в якому зазначав, що з 13 квітня 2000 року по 10 грудня 2003 року він працював у відповідача трактористом, а потім водієм автотранспорту.
При звільненні відповідач не виплатив йому 12790 грн. 96 коп. заробітної плати.
Посилаючись на таке, позивач просив суд стягнути з відповідача заборгованість по заробітній платі, 5760 грн. компенсації за порушення строків її виплати та 5000 грн. моральної шкоди, завданої неправомірними діями відповідача.
Рішенням Заводського районного суду від 12 квітня 2006 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково. Постановлено стягнути з ПП "Роси" на його користь 12790 грн. 96 коп. заборгованості по заробітній платі та 1000 грн. моральної шкоди. Також з відповідача стягнуто в доход держави 130 грн. державного мита. В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
В апеляційній скарзі представник ПП "Роси", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просила рішення скасувати і ухвалити нове про відмову позивачу в задоволенні позову.
Вислухавши суддю - доповідача, пояснення представників відповідача, дослідивши надані докази та перевіривши законність і обґрунтованість рішення місцевого суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Ухвалюючи вказане рішення, суд першої інстанції в межах заявлених позовних вимог дослідив обставини справи, оцінив надані докази і дійшов вірного висновку, що відповідно до ч. 1 ст. 116 КЗпП України, при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, провадяться в день звільнення, а тому обґрунтовано ухвалив рішення про стягнення з відповідача заборгованості по заробітній платі.
Разом з тим, визначаючи розмір заборгованості, місцевий суд використав як доказ лише укладку до трудової книжки позивача, не звернувши належної уваги на наявні в справі інші докази, хоча це мало суттєве значення для правильного вирішення спору, і помилково встановив суми невиплаченої позивачу заробітної плати в розмірі 12790 грн. 96 коп.
Зокрема, з відомостей нарахування заробітної плати працівникам ПП "Роси" (а.с. 31-38) за 2000 - 2003 роки та розгорнутої виписки з облікової картки застрахованої особи (довідка про заробіток, внески та стаж), наданої Управлінням ПФУ в Веселинівському районі (а.с. 44-49), які є належними і допустимими доказами для визначення заробітку позивача, вбачається, що сума нарахованої заробітна плата ОСОБА_1 в ПП "Роси" за період з 13 квітня 2000 року по 10 грудня 2003 року склала лише 3942 грн. 50 коп.
У зв'язку з тим, що відповідачем не надано достовірних і належних доказів про виплату позивачу вказано заробітку, то судова колегія вважає, що заборгованість відповідача по заробітній платі перед позивачем складає вказану суму.
Поряд з цим, місцевий суд обґрунтовано, відповідно до вимог ст. 237і КЗпП України, визнав, що неправомірною затримкою виплати ОСОБА_1 заробітної плати йому завдані душевні страждання і спричинена моральна шкода.
Однак, визначаючи до стягнення 1000 грн. моральної шкоди, суд першої інстанції не в повному обсязі врахував роз'яснення, викладені в п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" щодо підстав і розміру відшкодування зазначеної шкоди. В зв'язку з чим, судова колегія вважає, що стягнення моральної шкоди в указаному розмірі буде надмірним.
Таким чином, з урахуванням характеру й обсягу моральних страждань, яких зазнав позивач у зв'язку з неправомірним діями відповідача, а також виходячи із засад розумності, виваженості та справедливості, на його користь за заподіяну моральну шкоду має бути стягнено 300 грн.
За таких обставин, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 309 ЦПК України, рішення місцевого суду, в частині розміру стягнення заборгованості по заробітній платі та розміру моральної шкоди підлягає зменшенню до встановлених судовою колегією сум.
Також підлягає зменшенню і сума державного мита, яку суд постановив стягнути в доход держави з відповідача.
Посилання апелянта на пропуск позивачем тримісячного строку звернення до суду за вирішенням трудового спору безпідставні, оскільки ст. ст. 233 та 238 КЗпП України визначено, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутись з позовом до суду про стягнення належної йому заробітної плат без обмеження будь-яким строком.
Інші доводи апеляційної скарги не спростовують зазначених висновків судової колегії, а тому не можуть бути підставою для повного скасування судового рішення.
Керуючись ст. ст. 303, 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України року, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ПП "Роси" задовольнити частково.
Рішення Заводського районного суду м. Миколаєва від 12 квітня 2006 року за позовом ОСОБА_1 до ПП "Роси" про стягнення заборгованості по заробітній платі, компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати, та відшкодування моральної шкоди в частині розмірів стягнення заборгованості по заробітній платі, моральної шкоди та державного мита змінити і ухвалити в цій частині нове рішення.
Стягнути з ПП "Роси" Веселинівського району на користь ОСОБА_1 3942 грн. 50 коп. заборгованості по заробітній платі та 300 грн. моральної шкоди, а також 68 грн. державного мита в доход держави.
В решті рішення місцевого суду залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: підпис Судді: підписи
Згідно з оригіналові
Суддя апеляційного суду
Миколаївської області В.І.Козаченко