УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-4266/10/2370
09.09.2010 р. м. Черкаси
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Трофімова Л.В., розглянувши матеріали позовної заяви фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 до Придніпровського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,
ВСТАНОВИВ:
До суду з позовною заявою звернулася фізична особа –підприємець ОСОБА_1, в якій просить:
- визнати протиправними дії Придніпровського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції щодо відкриття виконавчого провадження;
- визнати протиправною та скасувати постанову Придніпровського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції про відкриття виконавчого провадження ВП № 20824060 від 05.08.2010 р.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративний позов –це звернення до суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах. Під поняттям публічно-правових відносин слід розуміти відносини, які складаються в процесі реалізації владних повноважень органами державної влади та місцевого самоврядування.
Крім цього, особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності виконавчої служби визначені положенням статті 181 КАС України. Частина 1 цієї статті надає право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою учасникам виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особам, які залучаються до проведення виконавчих дій, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Проте статтею 121-2 Господарського процесуального кодексу України визначено, що стягувачем, боржником або прокурором можуть бути подані скарги на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів протягом десяти днів з дня вчинення оскаржуваної дії, або з дня, коли зазначеним особам стало про неї відомо, або з дня, коли дія мала бути вчинена. Положення статті 121-2 ГПК України передбачають звернення до суду, який видав виконавчий документ (наказ), в даному випадку до суду господарської юрисдикції.
У порядку господарського судочинства суд розглядає скарги на рішення, діяльність державної виконавчої служби лише стосовно виконання судових рішень у справах господарської юрисдикції. І хоча за предметною спрямованістю таке оскарження є публічно-правовим спором, однак воно нерозривно пов’язане із виконанням судового рішення.
Дослідивши позовну заяву, подану фізичною особою –підприємцем ОСОБА_1, суддею встановлено, що постанову «Про відкриття виконавчого провадження»від 05.08.2010 р., яка оскаржується позивачем, було винесено на підставі наказу № 02-507 від 07.05.2010 р., виданого за наслідками розгляду господарської справи Господарським судом Черкаської області за позовом АТ «Украінбанк»до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та ТОВ «Сініс ЛТД»про стягнення коштів. Дана справа розглядалася з застосуванням норм Господарського кодексу України. За таких підстав, відповідно до вимог ст. 121-2 ГПК України, фізичній особі –підприємцю ОСОБА_1 необхідно звернутися з позовом про оскарження постанови державного виконавця «Про відкриття виконавчого провадження»до Господарського суду Черкаської області.
Враховуючи вищевикладене, керуючись п. 6 ч. 1 ст. 3, ст. 17, п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. 181 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом фізичної особи –підприємця ОСОБА_1 до Придніпровського відділу державної виконавчої служби Черкаського міського управління юстиції про визнання дій протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, оскільки дану позовну заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Роз’яснити фізичній особі –підприємцю ОСОБА_1 про те, що вона може звернутися з зазначеним позовом у порядку господарського судочинства до Господарського суду Черкаської області.
Повернути позивачу позовну заяву із усіма доданими до неї матеріалами та направити копію даної ухвали.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п’яти днів з дня її отримання стороною за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Л.В.Трофімова