№ 2-7450/10
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2010 року м. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Зарютіна П.В.,
при секретарі Чернишової І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засідання цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи: п’ята Запорізька державна нотаріальна контора, ОП «ЗМБТІ», про встановлення факту прийняття спадщини та визнання користувачем житлового будинку, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про визнання користувачем житлового будинку вказуючи на те, що у 1975 році його мати ОСОБА_3, побудувала житловий будинок (літ. А) № АДРЕСА_1 з надвірними будівлями та спорудами. Після завершення будівництва в ОП «ЗМБТІ» був оформлений технічний паспорт на житловий будинок, згідно до якого, мати позивача була користувачем цього житлового будинку та службових будівель за зазначеною вище адресою.
У 1985 році позивач разом із матір’ю розпочали будівництво нового житлового будинку замість старого (літ. А). Право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами не було оформлено з тієї причини, що земельна ділянка не була надана у встановленому законом порядку. Оформити договір про надання земельної ділянки у користування та здати житловий будинок в експлуатацію у неї не було можливості за умови важкого матеріального становища та у зв’язку з хворобою.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, після її смерті єдиними спадкоємцями стали позивач по справі, та її син від другого шлюбу ОСОБА_2
Позивач ОСОБА_1 вказує, що фактично прийняв спадщину після смерті матері, проживав разом з нею, доглядав її, оплачував комунальні платежі, податок на землю, здійснював поточний та капітальний ремонт житлового будинку, та постійно був зареєстрований за адресою - АДРЕСА_1, однак оформити право власності на спадкове майно не представляється можливим, у зв’язку з тим, що право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 не оформлено, тому звернувся до суду з позовом, за яким просить суд встановити факт прийняття ним спадщини після смерті матері та визнати його користувачем зазначеного житлового будинку.
В порядку ч.2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
З пояснень заявника вбачається, та матеріалами справи підтверджується, що згідно технічного паспорту виданого ОП «ЗМБТІ» 16.01.1989 р., користувачем житлового будинку АДРЕСА_1 та службових будівель є ОСОБА_3, однак у зв’язку з матеріальним становищем та хворобою вищє вказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами не був оформлений, з тієї причини, що земельна ділянка не була надана у встановленому закону порядку.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 померла, після її смерті залишились спадкоємці позивач по справі ОСОБА_1 та син від другого шлюбу ОСОБА_2, відповідно до ст.. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ст.. 1268 ч. 3 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину.
Проте згідно спадкової справи № 1130-19.12.2009 року спадкоємцями першої черги є позивач по справі та відповідач ОСОБА_2, який заперечень на позов не подавав. Інші спадкоємці не зверталися.
При цьому позивач у встановлений строк звернувся із заявою про прийняття спадщини, а тому є таким, що її прийняв, отже, вимога про визнання позивача таким, що прийняв спадщину є необґрунтованою і в її задоволенні необхідно відмовити.
При цьому, зважаючи на те, що спадкодавець була користувачем спірного будинку, то вимога позивача про визнання з ним прав користувача спірним будинком в порядку спадкування за законом після смерті матері - є обґрунтованою.
Керуючись ст.ст. 16, 328, 334, 392, 655, 1216, 1220, 1221, 1223, 1261, 1266, 1268 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215, 259, 294, 224-226 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_4 - задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_4 права користувача житловим будинком № АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті матері - ОСОБА_3, померлої ІНФОРМАЦІЯ_1.
В іншій частині позовної заяви – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: П.В. Зарютін