Справа № 2-717
2010 р.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2010 р. м. Снятин
Снятинський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючого – судді - Потятинник Ю.Р.,
з участю секретаря - Маланчук С.Г.,
представника відповідача - Матейчук Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Снятині справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про зобов’язання здійснити перерахунок та виплатити недоотримані суми пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом мотивуючи тим, що він являється інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов’язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС.
В травні 2010р. звернувся з письмовою заявою до відповідача щодо перерахунку призначеної пенсії відповідно до ст. 54 ч.4 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, що в даний час становить 6 х 573 грн.= 3 438 грн. та додаткової пенсії згідно ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” – 50 % від мінімальної пенсії за віком, що становить 286 грн. 50 коп. Тому, розмір його пенсії на даний час повинен становити 3 724 грн. 50 коп.
Відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії. Вважає такі дії відповідача неправомірними.
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими: по першій групі інвалідності – 10 мінімальних пенсій за віком, по другій групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком, по третій групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком.
Просить зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити призначену йому пенсію, як інваліду ІІІ групи з 01.01.2005р. по даний час та проводити виплату в подальшому згідно ст.ст. 50, 54, 67 ч.3, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Представник позивача в судове засідання не з’явився, однак подав до суду заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, подала письмове заперечення. Пояснила, що відповідно до ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” позивач отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності, та отримує додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров’ю на підставі ст. 49 вищевказаного закону. Розрахунок пенсій, призначених відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткової пенсії встановлено Постановою КМУ «Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету» від 03.01.2002 року № 1. Відповідно до якої розрахунок проводиться виходячи з розміру 19 грн. 91 коп.
Законом України № 107-VI від 28.12.2007 року, який вступив в законну силу 01.01.2008 року, внесено зміни до ст. 54 ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” і з 01.01.2008р. дана стаття встановлює, що в усіх випадках пенсії для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС по ІІІ групі інвалідності становить 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Розрахунок додаткової пенсії відповідно до ст. 50 вищевказаного закону проводиться в розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 01.04.2010р.. Зазначеною постановою конкретно визначено розмір та порядок виплат пенсії та доплати громадянам даної категорії. Дана постанова чинна та у встановленому порядку не скасована. Просила в позові відмовити.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних мотивів.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є інвалідом ІІІ групи, захворювання пов’язане з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС І категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1., вкладкою до нього НОМЕР_2.
Висновком медико-соціальної експертної комісії серії МСЕ № 063026 від 18.06.2003 р. позивач визнаний інвалідом ІІІ групи, захворювання пов’язане у зв’язку із наслідками аварії на ЧАЕС.
Позивач звертався до Управління Пенсійного Фонду України Снятинського району про проведення йому перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в зв’язку з чим отримав відповідь від 31.05.2010р. про відмову в проведенні такого перерахунку.
Відповідач посилався на те, що при проведенні розрахунків пенсії застосовувалися положення Постанов Кабінету Міністрів України.
Суд не може погодитися з правильністю нарахування пенсії Управлінням Пенсійного Фонду України Снятинського району для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою з наступних підстав.
Статтею 49 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Зі змісту ст. 54 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” слідує, що розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими – шести мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” особам віднесеним до І категорії, які є інвалідами ІІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Статтею 53 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” передбачено, що виплата додаткової пенсії здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм розрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком.
Що ж до відсутності визначення у законі поняття та базової величини мінімальної пенсії за віком для проведення перерахунку, то суд враховує ту обставину, що згідно ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” законодавець дає визначення розміру мінімальної пенсії за віком, яка підлягає до застосування в порядку ст. 8 ЦПК України за аналогією.
Відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмір прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, яка набрала чинності 31.10.2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір державної пенсії визначений відповідно до ст. 54 цього закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії та розмір щомісячної компенсації сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таким чином новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму, і перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Мінімальна пенсія за віком встановлюється Законом України про державний бюджет України на відповідний рік.
Доводи представника відповідача про те, що при розрахунку пенсії вони виконували вимоги Постанов Кабінету Міністрів України не заслуговують на увагу, оскільки відповідно до вимог ст. 8 ЦПК України у разі якщо спірні правовідносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а в разі невідповідності правового акта закону України або міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, суд застосовує акт законодавства, який має вищу юридичну силу.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 були визнані неконституційними та втратили чинність з для ухвалення рішення зміни, внесені пп.12 п.28 розділу ІІ ЗУ від 28.12.2007р. №107-VІ.
Таким чином, суд вважає, що позивач має право на проведення перерахунку та виплату пенсій відповідно до ст.ст. 49, 50, 54, 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, виходячи з розміру 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Тому, з метою поновлення порушених прав позивача слід зобов’язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії в межах трирічного строку позовної давності, яку просить застосувати представник відповідача, як інваліду ІІІ групи з 07.06.2007 р. по 07.06.2010р. згідно ст.ст. 50, 54, 67 ч.3, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмір 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 28 ч.1 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
При цьому, вирішенню судом підлягають лише існуючі спірні правовідносини сторін, а тому, суд не вправі зобов’язувати відповідача виплачувати розмір пенсії в майбутньому. Тому, в решті позову слід відмовити.
На підставі викладеного та ст.16 ч.2 п.10, ст.ст. 256, 257, 267 ЦК України, керуючись ст.ст. 213-215 ЦПК України, -
РІШИВ:
Позов задоволити частково.
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії як інваліду 3 групи з 07.06.2007 р. по 07.06.2010р. у відповідності до вимог ст.ст. 50, 54, 67 ч.3, 71 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи » у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю в розмірі 50 % від мінімальної пенсії за віком відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 07.06.2007 р. по 07.06.2010р..
В решті позову відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в Снятинському районі в користь ОСОБА_2 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи та в користь держави 51грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Івано-Франківської області, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10-ти днів з часу його проголошення з подальшим поданням апеляційної скарги на протязі 20-ти днів з часу подачі заяви про апеляційне оскарження рішення через Снятинський районний суд. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий : підпис
Суддя Снятинського районного суду Ю.Р.Потятинник
- Номер: 6/727/274/17
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-717/2010
- Суд: Шевченківський районний суд м. Чернівців
- Суддя: Потятинник Юрій Романович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 04.12.2017
- Дата етапу: 05.12.2017
- Номер: 6/755/773/19
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-717/2010
- Суд: Дніпровський районний суд міста Києва
- Суддя: Потятинник Юрій Романович
- Результати справи: у задоволенні подання (клопотання) відмовлено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 31.05.2019
- Дата етапу: 17.07.2019
- Номер: 6/755/303/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-717/2010
- Суд: Дніпровський районний суд міста Києва
- Суддя: Потятинник Юрій Романович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.02.2020
- Дата етапу: 14.02.2020
- Номер: 6/755/302/20
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-717/2010
- Суд: Дніпровський районний суд міста Києва
- Суддя: Потятинник Юрій Романович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 14.02.2020
- Дата етапу: 14.02.2020
- Номер:
- Опис: про перерахунок чорнобильської пенсії.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-717/2010
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Потятинник Юрій Романович
- Результати справи:
- Етап діла: Відмовлено у відкритті провадження: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 09.09.2010
- Дата етапу: 10.09.2010
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-717/2010
- Суд: Південний міський суд Одеської області
- Суддя: Потятинник Юрій Романович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.11.2010
- Дата етапу: 26.11.2010