Судове рішення #10931078

            справа № 2-а-701/2010 р .

П О С Т А Н О В А

і м е н е м   У к р а ї н и

14 вересня 2010 року         Ірпінський міський суд Київської області в складі:

    головуючого             судді Савченка С.І.

    при секретарі             Балинській О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ірпінського міського суду в м.Ірпінь адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області про стягнення грошовї допомоги при звільненні та середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

     в с т а н о в и в :

Позивач в травні 2010 р. звернувся до суду із адміністративним позовом, який мотивував тим, що розпорядженням Ірпінського міського голови від 01.06.2009 р. він був звільнений з посади начальника відділу житлово-комунального господарства Ірпінського міськвиконкому з 10.06.2009 р. у зв»язку із досягненням граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування і виходом на пенсію. Вказував, що його загальний стаж на державній службі та в органах місцевого самоврядування складає 14 років 6 місяців. Посилався, що відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» у зв»язку із виходом на пенсію і наявністю стажу служби не менше 10 років він має право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 10 місячних окладів, яка виплачена йому не була. Він неодноразово звертався до відповідача із заявами про виплату цієї допомоги, однак йому було відмовлено з посиланням на недостатність стажу для її виплати. Просив стягнути з відповідача на його користь одноразову грошову допомогу в розмірі 11960 грн. та 34641,31 грн. за затримку розрахунку.

Ухвалою суду за клопотанням позивача відповідача Ірпінську міську раду замінено на відповідача Ірпінський міськвиконком.

В судовому засіданні позивач позов підтримав, підтвердив викладені обставини, просив задоволити.

Представник відповідача в судовому засіданні підтвердив фактичні обставини справи щодо роботи позивача на посаді начальника відділу ЖКГ Ірпінського міськвиконкому та його звільнення з 10.06.2009 р. у зв»язку із виходом на пенсію. Позов не визнав, посилаючись на те, що на день звільнення позивача його стаж роботи в органах місцевого самоврядування склав 6 років 01 місяць 09 днів. Решта стажу - це робота позивача в партійних і радянських органах, а також служба в Радянській Армії, який згідно Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ № 283 від 03.05.1994 р., не зараховується до стажу державної служби чи служби в органах місцевого самоврядування. Також посилався, що позивач пропустив тримісячний строк звернення до суду, встановлений ст.225 КЗпПУ. Просив в позові відмовити.

                   

Суд, заслухавши доводи та заперечення сторін, вивчивши письмові докази,  вважає позов таким, що підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Згідно ст.104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.

    Даний спір є публічно-правовим, бо згідно п.2 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження та звільнення з публічної служби, до якої відноситься і служба в органах місцевого самоврядування (п.15 ч.1 ст.3 КАС України),

Вирішуючи питання про наявність чи відсутність порушення прав позивача при його звільненні з органу місцевого самоврядування суд керується наступним.

                        -  2  -

Судом встановлені слідуючі обставини  : позивач з 01.05.2003 р. проходив службу в органах місцевого самоврядування, обіймаючи посаду заступника начальника та начальника відділу житлово-комунального господарства Ірпінського міськвиконкому. У зв»язку із досягненням граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування і виходом на пенсію позивач був звільнений з посади з 10.06.2009 р. (а.с.3, 34-35).

Також судом встановлено, що при звільненні позивача зі служби в органах місцевого самоврядування одноразова грошова допомога в розмірі 10 місячних окладів виплачена йому не була.

Наведені обставини визнані сторонами і згідно ч.3 ст.72 КАС України доказуванню не підлягають.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Згідно ч.11 ст.21 вказаного Закону у разі звільнення з роботи в органах місцевого самоврядуавння у зв»язку із виходом на пенсію посадовим особам місцевого самоврядування виплаується одноразова грошова допомога в розмірі 10-ти місячних окладів за наявності не менше 10 років стажу на посадах в органах місцевого самоврядування чи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

Згідно ст.22 вказаного Закону до стажу роботи в органах місцевого самоврядування зараховується період роботи на посадах, на які поширюється дія цього Закону, а також  на посадах і в органах, час роботи в яких зараховується до стажу державної служби.

 Відповідно до п.3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України № 283 від 03.05.1994 р., до стажу державної служби зараховується період роботи в організаціях, передбачех абзацом 4 п.3 Положення, затвердженого постановою КМУ № 1049 від 20.12.2003 р.

Відповідно до абзацу 4 п.3 Положення про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою КМ України № 1049 від 20.12.2003 р. до стажу роботи зараховується стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених ст.118 ЦК України.

Стаття 118 КЗпПУ передбачає гарантії працівникам при роботі в партійних пофспілкових, комсомольських організаціях.

З огляду на викладені вимоги законодавства, період роботи у партійних, профспілкових та комсомольських органах зараховується до стажу державної служби.

Відповідно до роз»яснення Міністерства юстиції України № 4-5-1156 від 03.06.1994 р., погодженого з КМ України, до стажу державної служби зараховується період роботи в партійних, профспілкових та комсомольських органах лише на виборних і відповідальних посадах до припинення дії ст.6 і внесення змін до ст.7 Конституції УРСР, тобто до 24.10.1990 р., якими за вказаними органами закріплювалося право на участь у здісненні управлінських рішень.

Судом встановлено, що крім роботи в органах місцевого самоврядування протягом більш як 6-ти років, позивач має стаж роботи в партійних та комсомольських органах УРСР, зокрема на виборних посадах секретаря комсомольської організації в Полтавському обкомі ЛКСМ України, на посаді інструктора Лубенського міському КПУ, на посаді інструктора Володарського райкому КПУ, який у сукупності становить 7 років 03 місяці 01 день, що стверджується його трудовою книжкою (а.с.29-32), а також листом Ірпінського міськвиконкому (а.с.7-8).

Відповідно загальний стаж позивача, визначений ст.22 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», становить більше 13 років, що у свою чергу свідчить про право позивача на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 10-ти місячних окладів.

Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

    Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та  у спосіб, визначений Конституцією і законами України.

                    -  3  -

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову, суд може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів, яка б гарантувала дотримання і захист прав суб”єктів у сфері публічно-правових відносин.

Поскільки судом встановлено, що відповідач при звільненні позивача у зв»язку із виходом на пенсію неправомірно відмовив останньому у виплаті одноразової грошової допомоги в розмірі 10 місячних окладів, передбаченої ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», то суд вважає за необхідне стягнути із відповідача на користь позивача допомогу в розмірі 11960 грн., з розрахунку посадового окладу позивача – 1196 грн., що стверджується довідкою відповідача (а.с.4).

У стягненні коштів за затримку розрахунку суд відмовляє, поскільки дані вимоги не грунтуються на законі.

Доводи відповідача , що робота позивача в партійних і комсомольських органах до 1990 р. не зараховується до стажу державної служби чи служби в органах місцевого самоврядування необгрунтовані та суперечать вищевказаним вимогам закону, в тому числі суперечать Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМ України № 283 від 03.05.1994 р. та Положенню про порядок і умови виплати щомісячної надбавки за вислугу років працівникам органів виконавчої влади та інших державних органів, затвердженого постановою КМ України № 1049 від 20.12.2003 р.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, встановленого ст.225 КЗпПУ, поскільки дана стяття регулює питання звернення за вирішенням спору до КТС і не регулює спірних відносин.

Суд застосовує ст.233 КЗпПУ, яка встановлює строк звернення до суду за вирішенням спору, і згідно якої у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.

В даному випадку невиплата позивачу одноразової грошової допомоги є порушенням законодавства про оплату праці, поскільки відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати крім основної і додаткової заробітної плати належать в тому числі інші заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких відноситься і компенсаційна виплата у формі грошової допомоги.

На підставі ст.19 Конституції України, ст.ст. 21, 22 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», керуючись ст.ст. 2, 4, 9, 11, 71, 99, 100, 158-163 КАС України суд,-  

     п о с т а н о в и в :

Позов задоволити частково.

Стягнути з виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу в розмірі 11960 грн.

В решті позову відмовити.

Постанова в повному обсязі буде виготовлена не пізніше 19.09.2010 р.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя                                                       С.І.Савченко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація