Судове рішення #109270
1/664-27/266


ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

_________________________________________________________________________________________________________

                                                                                                                                                                                                                  ПОСТАНОВА                                                                                                                                                                                                                            

09.08.06                                                      Справа  № 1/170-13/41(1/664-27/266)


Львівський апеляційний господарський суд  у складі колегії:

головуючий суддя                                 Бобеляка О.М.

суддів                                                       Кузь В.Л.

                                                                 Орищин Г.В.

розглянувши  матеріали апеляційної скарги Львівської міської ради № 1.7-2367-вх.

                         від  13.04.2006

на рішення

Господарського суду Львівської області від 28.03.-31.03.2006 року

у справі

№ 1/170-13/41(1/664-27/266)

за позовом

Львівської міської ради, м. Львів

до

Спільного українсько-австрійського підприємства ТзОВ «Галінвест»,

м..Львів

третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог –Управління комунального майна Львівської міської ради, м. Львів

про

визнання недійсним рішення зборів учасників

за участю представників:            

від позивача не з’явився

від відповідачаБорщевський О.А.- представник (довіреність №2 від 16.12.2005 року)

від третьої особи на стороні відповідача –Басистий В.О. –представник (довіреність у матеріалах справи)


           Постанову виготовлено в повному обсязі  16  серпня 2006 року.

Представник позивача в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду скарги, про що свідчить повідомлення про вручення.

Учасникам судового процесу роз’яснено їхні процесуальні права та обов’язки згідно ст.22, ст.28 ГПК України.


Рішенням Господарського суду Львівської області від 28.03.-31.03.2006 року у справі № 1/170-13/41(1/664-27/266) (суддя Станько Л.Л., секретар судового засідання Щигельська О.) відмовлено в позові Львівській міській раді у визнанні недійсним рішення зборів учасників товариства від 09.01.2004 року (протокол №24 від 09.01.2004 року), яким виключено із числа учасників товариства Департамент економічної політики та ресурсів Львівської міської ради і внесено відповідні зміни до установчих документів товариства.

Своє рішення суд мотивував тим, що Департамент економічної політики та ресурсів Львівської міської ради здійснював управління справами СП ТзОВ “Галінвест” учасником якого він був самостійно, від власного імені. Львівська міська рада учасником СП ТзОВ “Галінвест” не була, повноваженнями щодо участі у керівництві товариством не наділялася. Що в матеріалах справи відсутні докази набуття Львівською міською радою статусу учасника СП ТзОВ “Галінвест”.

А тому приходить до висновку місцевий господарський суд, Львівську міську раду 09.01.2004 року не було виключено зі складу товариства, а тому рішення зборів учасників ТзОВ “Галінвест” від 09.01.2004 року не порушує прав та охоронюваних законом інтересів Львівської міської ради.

На рішення місцевого господарського суду Львівською міською радою подано апеляційну скаргу, в якій скаржник просить рішення суду скасувати і позов задоволити.

Зокрема посилається скаржник, що збори учасників СП ТзОВ “Галінвест”, які відбулися 09.01.2004 року були проведені з порушенням Конституції України, Законів України “Про господарські товариства”, “Про власність”, “Про місцеве самоврядування в Україні”, а також положень чинного установчого договору та статуту СП ТзОВ “Галінвест”, затверджених рішенням Зборів учасників товариства від 17.05.1999 року (протокол №19) та зареєстрованих органом державної реєстрації 26.05.1999 року. Що Департамент економічної політики та ресурсів був створений на основі майна, що належить до комунальної власності територіальної громади м.Львова. Що Львівська міська рада, як представницький орган територіальної громади м. Львова, згідно Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” була представником власника і єдиним засновником цього Департаменту, як юридичної особи, з усіма правами на правонаступництво. Що вклад Департаменту у статутний фонд СП ТзОВ “Галінвест” є власністю Львівської міської ради. А тому, приходить до висновку скаржник , що рішенням зборів учасників СП ТзОВ “Галінвест” від 02.01.2004 року було незаконно виключено Львівську міську раду, як власника Департаменту, частка якої у майні цього СП становить 55%, в зв’язку з чим було незаконно припинено її право власності (частка у статутному фонді).

Наводить скаржник і інші підстави для скасування рішення місцевого господарського суду .

Заслухавши представників сторін, розглянувши матеріали справи і апеляційну скаргу, апеляційний господарський суд встановив, що 09.01.2004 року відбулися збори учасників спільного українсько-австрійського підприємства у формі ТзОВ “Галінвест” (протокол зборів № 24 від 09.01.2004 року) на яких було прийнято рішення про виключення Львівської міської ради в особі Департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради з числа учасників ТзОВ “Галінвест” та пов’язаний з цим перерозподіл часток в статутному фонді, внесення змін до установчих документів, переобрання генерального директора товариства, яке Львівська міська рада протокол № 24 від 09.01.2004 року) просить визнати недійсним, так як рішення прийнято неправомочними зборами.

На момент проведення засідання 09.01.2004 року згідно статуту ТзОВ “Галінвест” учасниками СП ТзОВ “Галінвест” були ТзОВ “OST-Invest-und Bauprojektmanagement-G.m.b.H”, ТзОВ “Галичина інвестиція”, Департамент економічної політики та ресурсів Львівської міської ради.

Відповідно до ст. 11 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах є створені відповідними радами виконавчі комітети, відділи управління і інші органи.

Правовий статус,  обсяг повноважень та обов’язків виконавчого органу Львівської міської ради –департаменту визначається Ухвалою Львівської міської ради № 534 від 27.04.2000 року “Про затвердження Типових положень про виконавчі органи ради –району адміністрацію та департамент”.

Згідно з Типовим положенням про виконавчий орган ради –департамент, затвердженого вище вказаною ухвалою , департамент є юридичною особою і відповідно до чинного законодавства має самостійний баланс, має право відкривати рахунки в установах банків, набувати майнові і немайнові права та обов’язки, виступати позивачем і відповідачем у суді, господарському та третейському суді від свого імені.

Отже, учасник СП ТзОВ “Галінвест” –Департамент економічної політики та ресурсів Львівської міської ради з моменту його створення відповідно до ст. ст. 25, 26 ЦК УРСР був юридичною особою, володів цивільною правоздатністю та дієздатністю, відповідно –самостійно, від власного імені здійснював усі правомочності щодо володіння, користування, розпорядження належними йому майновими правами, в тому числі, часткою у статутному фонді СП ТзОВ “Галінвест”.

Отже, Львівська міська рада учасником СП ТзОВ “Галінвест” не була, а тому відповідно не була виключена з ТзОВ рішенням зборів учасників від 09.01.2004 року (а.с. 102).

Таким чином, учасники СП ТзОВ “Галінвест” прийнявши 09.01.2004 року рішення (протокол №24 від 09.01.2004 року) про виключення з товариства Департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради, не вчиняли жодних дій, які б створили , змінювали або припиняли права та обов’язки Львівської міської ради.

Відповідно до ст. 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші особи мають право звертатися до суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

За таких обставин, місцевий господарський суд правомірно прийшов до висновку, що про визнання недійсним – рішення зборів учасників СП ТзОВ “Галінвест” позовна заява подана особою, яка відповідно до ст. 1 ГПК України не має права на звернення до суду.

Окрім того, доводи Львівської міської ради про те, що рішенням від 09.11.2004 року її позбавлено частки в майні СП ТзОВ “Галінвест” вартістю 16,5 млн. грн., спростовується також наданими відповідачем матеріалами справи № 2/11-7/10 про банкрутство товариства. Ухвалами господарського суду Львівської області від 16.01.2003 року, від 10-16.01.2004 року у справі № 2/11-7/10, планом санації СП ТзОВ “Галінвест” підтверджується закінчення процедури банкрутства (санації) товариства 16.01.2003 року. Разом з тим, згідно з планом санації санатор набув права власності на усі активи, в тому числі майно СП ТзОВ “Галінвест” в обмін на погашення боргів товариства. Таким чином майно (активи), яке складало статутний фонд СП ТзОВ “Галінвест”, зокрема частку Департаменту економічної політики та ресурсів, вибуло з власності товариства в результаті банкрутства товариства та проведення санації.

Погоджується апеляційний господарський суд із висновками місцевого господарського суду про те, що спростовуються матеріалами справи доводи позивача про те, що рішення зборів учасників СП ТзОВ “Галінвест” від 09.01.2004 року (протокол зборів № 24 від 09.01.2004 року) прийнято неправомочними зборами за відсутності кворуму.

Відповідно до ч. 4 ст. 61 Закону України “Про господарські товариства”, учасники товариства, що володіють у сукупності більше, як 20% голосів, мають право вимагати скликання позачергових зборів у будь-який час і з будь-якого приводу щодо діяльності товариства. В матеріалах справи є вимога про скликання зборів учасників СП ТзОВ “Галінвест” від 01.10.2003 року за № 16 та повідомлення про скликання зборів від 01.12.2003 року № 18, які підписані повноважними представниками ТзОВ “Ост-Інвест-унд Баупроектменеджмент” та ТзОВ “Галичина Інвестиція”. Вказані повідомлення адресовані Департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради (м. Львів, пл. Ринок, 1) . До вимог та повідомлення додано поштові квитанції про їх надіслання адресату.

Отже, вимоги закону щодо порядку скликання зборів учасників СП ТзОВ “Галінвест” було дотримане.

Разом з тим, рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради № 264 від 07.08.2002 року “Про встановлення правонаступництва департаментів Львівської міської ради” з 2002 року Департамент економічної політики та ресурсів припинив існування. Однак в матеріалах справи відсутні докази того, що правонаступники департаменту , якими є Управління комунального майна, управління економіки, управління промисловості та підприємництва Львівської міської ради зверталися до зборів учасників СП ТзОВ “Галінвест” відповідно до ст. 55 Закону України “Про господарські товариства”, п. 11.4 Установчого договору СП ТзОВ “Галінвест” з заявою про прийняття їх до товариства. Відповідно, правонаступники Департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради частки у статутному фонді СП ТзОВ “Галінвест” не набув.

Таким чином, неповідомлення зазначених управлінь Львівської міської ради відповідно до ст. ст. 55,10 Закону України “Про господарські товариства” не можна вважати доказом порушення ініціаторами скликання зборів учасників СП ТзОВ “Галінвест” порядку повідомлення про скликання зборів, оскільки названі управління такими учасниками не були.

У 1999 р. через складний фінансовий стан СП ТзОВ “Галінвест” учасниками товариства розглядалися питання про погашення боргів товариства та у зв’язку з цим, можливий перерозподіл часток у статутному фонді.

Відповідно до рішення зборів учасників СП ТзОВ “Галінвест” від 14.04.1999 року (протокол № 17 від 14.04.1999 року) Департамент економічної політики та ресурсів Львівської міської ради взяв на себе зобов’язання повністю погасити кредиторську заборгованість СП ТзОВ “Галінвест” з подальшим перерозподілом часток у статутному фонді товариства Львівського Головного регіонального Управління АК “Промінвест банк” в розмірі 4% статутного фонду. Управління майном комунальної власності Львівської облдержадміністрації в розмірі 0,2% статутного фонду, Львівської залізниці в розмірі 3% статутного фонду, ВАТ “Маяк” в розмірі 5 відсотків статутного фонду, ТзОВ “Галичинаінвестиція” в розмірі 14,8% статутного фонду в користь Департаменту.

Таким чином, вищий орган СП ТзОВ “Галінвест” прийняв рішення про перерозподіл часток учасників у статутному фонді товариства під відкладальною умовою відповідно до ст. 61 ЦК УРСР. Що відображено в протоколі № 17 від 14.04.99 року та в установчому договорі СП ТзОВ “Галінвест” від 17.05.99 року п. 5.2.3.

Доказів погашення кредиторської заборгованості  СП ТзОВ “Галінвест” Департаментом економічної політики та ресурсів позивач не надав і не довів набуття департаментом вказаних часток в інший спосіб.

З врахуванням наведеного, місцевий господарський суд правомірно прийшов до висновку, що Департамент економічної політики та ресурсів Львівської міської ради часток від яких відмовлялися інші учасники СП ТзОВ “Галінвест” не набув. У зв’язку з виходом інших учасників з складу СП належні їм частки перейшли до товариства.

Отже, вклад Департаменту в статутний фонд СП ТзОВ “Галінвест” не збільшився, його частка залишилася незміною –28%. А тому відповідно до ч. 4 ст. 58 Закону України “Про господарські товариства” відповідно до якої члени товариства з обмеженою відповідальністю мають кількість голосів пропорційно розмірі їх часток в статутному фонді на момент скликання та проведення зборів учасників СП ТзОВ 09.01.2004 року Департамент мав 28% голосів.

Зазначене також спростовує твердження позивача, про те, що рішення зборів учасників СП ТзОВ “Галінвест” від 09.01.2004 року виключено учасника, що має частку у статутному фонді товариства в розмірі 50% .

Відповідно до ст. 53 Закону України “Про господарські товариства” , ст. 147 ЦК України у випадку переходу частки учасника до товариства , воно зобов’язано передати її іншим учасникам або третім особам. До цього часу голосування і визначення кворуму у вищому органі товариства проводиться без урахування частки придбаної товариством. Тому, при визначені кворуму та голосуванні на зборах учасників , що відбулися 09.01.2004 року частка, яка належала на той момент товариству в розмірі 27% статутного фонду , врахуванню не підлягала. Внаслідок чого, кількість голосів учасників СП ТзОВ “Галінвест”, які брали участь у роботі зборів учасників 09.01.2004 року на момент проведення зазначених зборів склала: ТзОВ “Ост –Інвест-унд Баупроектменеджмент” –47,98% , ТзОВ “Галичина Інвестиція” –13,70% . Загальна кількість голосів учасників , що взяла участь у зборах учасників СП ТзОВ “Галінвест” 09.01.2004 року становить 61,65 %.

Оцінивши докази в їх сукупності, судова колегія Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відповідність рішення господарського суду Львівської області чинному законодавству, матеріалам справи та дійсним обставинам.

Враховуючи наведене та керуючись, ст. ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, -


суд  ПОСТАНОВИВ :  


1.          Рішення господарського суду Львівської області від 28.03.-31.03.2006 року у справі № 1/170-13/41 (1/664-27/266) залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2.          Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

3.          Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 ГПК України.

4.          Справу повернути в місцевий господарський суд.


Суддя-доповідач                                                                   О.М.  Бобеляк


Судді                                                                                       В.Л.  Кузь


                                                                                                           Г.В.  Орищин



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація